Emerytowany metropolita przemyski stwierdził, że cały świat „z bólem i niepokojem” przeżywa agresję koronawirusa, ale nie można zapominać „o innych pandemiach – pandemiach grzechu”. – Przecież to grzech od wewnątrz przemienia ludzkość i musi obrócić się przeciwko człowiekowi – powiedział.
Czy nie jest pandemią powszechne dziś w świecie zabójstwo nienarodzonych, systematyczne zabijanie w prawie wszystkich krajach? Czy nie widzimy pandemii egoizmu, kłamstw i nienawiści w naszych środowiskach i w naszym kraju? Zapytajmy: czy tego wirusa zła nie ma we mnie? On jest może bardziej szkodliwy i bardziej rozkładający człowieka i relacje ludzkie (niż koronawirus – przyp. KAI) – mówił abp Michalik.
Emerytowany metropolita przemyski zaznaczył, że „Wielki Piątek to dzień łaski krzyża”. Zachęcał do ufnej modlitwy przed krzyżem w domach, kościołach, przy drogach nie tylko słowem, ale „choćby poprzez mały czyn miłości ofiarnej”. – Chociażby przez chwilę skupienia i modlitwy o nawrócenie nasze i całego świata. Od tej naszej modlitwy zależy bardzo wiele, jest ważniejsza niż powierzchownie się zdaje. Jest zawsze skuteczna, jeśli jest zanoszona z wiarą w zjednoczeniu z Chrystusem ukrzyżowanym. W nim cała nasza nadzieja – zakończył swoją homilię abp Michalik.
Liturgii Wielkiego Piątku w archikatedrze w Przemyślu przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Obecni byli także abp senior Józef Michalik i bp pomocniczy Stanisław Jamrozek oraz księża pracujący w parafii katedralnej.
Komunikat kurii przemyskiej w związku z rozprawą przeciw abp. Michalikowi
„Sposób wytoczenia sprawy przeciw Arcybiskupowi uzasadnia twierdzenie, iż osobie która to uczyniła, nie chodzi o ochronę swych praw, a jedynie o poszukiwanie medialnego rozgłosu” – pisze w komunikacie rzecznik prasowy archidiecezji przemyskiej, ks. Bartosz Rajnowski. Prosi również media o obiektywną relację i nieposzukiwanie taniej sensacji. Jutro przed Sądem Okręgowym w Przemyślu odbędzie się proces w sprawie wytoczonej abp. Józefowi Michalikowi przez Małgorzatę Marenin, prezes stowarzyszenia Stop Stereotypom.
Kobieta stwierdziła, że arcybiskup obraził ją swoimi słowami wypowiedzianymi podczas jubileuszu 90. urodzin kard. Henryka Gulbinowicza we Wrocławiu. Najpierw skierowała sprawę do Sądu Rejonowego we Wrocławiu, ten jednak postanowił ją umorzyć, uzasadniając, że wypowiedź „nie wyczerpuje znamion przestępstwa, co jest konieczne do wdrożenia postępowania karnego”. M. Marenin odwołała się od tamtego orzeczenia, a po oddaleniu odwołania wniosła pozew cywilny, tym razem do Sądu Okręgowego w Przemyślu.
CZYTAJ DALEJ
W najbliższą niedzielę odbędzie Msza św. w intencji zmarłego harcerza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
W związku z tragiczną śmiercią dh. Dominika Muszewskiego, harcerza z ZHR biskup polowy Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy wystosował list kondolencyjny, w którym zapowiedział, że w najbliższą niedzielę o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłego harcerza. Tego samego dnia o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Witoszowie Dolnym odbędzie się pogrzeb śp. Dominika.
składam głębokie wyrazy współczucia z powodu śmierci śp. Dominika MUSZEWSKIEGO, harcerza Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tej trudnej chwili pragnę zapewnić o mojej pamięci w modlitwie. Wyrazem łączności jest także Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej w dniu pogrzebu o godz. 10.00 w intencji Zmarłego oraz za wszystkich pogrążonych w żałobie, o siły w tym trudnym czasie.
CZYTAJ DALEJ