Nasz ordynariusz modlił się razem z wiernymi 1 listopada podczas tradycyjnej procesji na cmentarzu, w czasie której Kościół poleca Bożemu Miłosierdziu zmarłych różnych stanów. Następnie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy cmentarnej. W Eucharystii uczestniczyli także kapłani bielskich parafii korzystających z cmentarza przy ul. Grunwaldzkiej.
W homilii bp Tadeusz nazwał stan świętości pełnią życia, który jest darem dla człowieka. - Uroczystość Wszystkich Świętych budzi w naszych sercach nadzieję, która rodzi się z wiary i ożywia naszą miłość. Nasze serca rozwesela świadomość, że tylu naszych braci i sióstr doszło do pełni życia w Bogu, dzięki Bożemu Miłosierdziu i świętości budzonej w nich przez łaskę Boga. To daje nam głęboką nadzieję, że również my ubogaceni jesteśmy tą łaską by być i stawać się świętymi - powiedział kaznodzieja.
Odwołał się także do ewangelijnego tekstu o błogosławieństwach czytanego w czasie liturgii uroczystości Wszystkich Świętych. - Błogosławieństwa są programem życia na drodze do świętości, czyli pełnego życia w Bogu. Jezus powtarza dziewięć razy słowa „Błogosławieni” i zachęca nas, byśmy otwierali się i przyjmowali styl życia błogosławionych. Dzisiejsze święto łączy nas w tajemnicy świętych obcowania z tymi, którzy ten program zrealizowali.
Bp Tadeusz nawiązał także do rzymskich uroczystości beatyfikacyjnych, w których Benedykt XVI wyniósł do chwały ołtarzy największą w historii grupę osób - męczenników wojny domowej w Hiszpanii oraz związaną z naszą ziemią bł. Celinę Borzęcką, założycielkę klasztoru Zmartwychwstanek w Kętach.
Cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej jest jednym z ośmiu położonych na terenie miasta. Wśród nich znajdują się głównie cmentarze katolickich parafii. Ponadto w Bielsku-Białej istnieją dwa cmentarze wspólnot ewangelickich i nieczynny już cmentarz żydowski. Obecnie największą nekropolią miasta jest komunalny cmentarz przy ul. Karpackiej.
PB
Pomóż w rozwoju naszego portalu