„Rzadko na moich wargach,
niech dziś to warga ma wyzna,
jawi się krwią przepojony
najdroższy wyraz: Ojczyzna!”
(Jan Kasprowicz, „Księga ubogich”)
Słowa Jana Kasprowicza głęboko wzięli do serca nauczyciele Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni. Pracując w szkole, która ma imię tego wielkiego Polaka, należy robić wszystko, aby jego słowa nie ulatywały na wietrze, ale trafiały do młodych pokoleń. Tradycją stają się tu październikowe konkursy międzyszkolne, kultywujące naukę Jana Pawła II. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem: „Myśląc Ojczyzna...”. Miał trzy poziomy: plastyczny dla nauczania zintegrowanego, literacki dla klas gimnazjalnych i recytatorski dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Konkurs plastyczny polegał na wykonaniu plakatu techniką collage, ukazującego ścisły związek z Polską. Gimnazjaliści mieli za zadanie rozwinąć zdanie Jana Pawła II: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską”.
Najbardziej jednak widowiskowy był, oczywiście, konkurs recytatorski. W jury konkursowym zasiedli: Joanna Jabłczyńska, znana aktorka filmowa i serialowa (przewodnicząca), ks. Robert Solka, wikariusz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim, i Alicja Gąsiewska, bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Prostyni. Przed tak zacną komisją występowało 17 wykonawców, którzy w swojej recytacji wyrażali umiłowanie ziemi ojczystej. Autorami teksów byli m.in. ks. Karol Wojtyła, ks. Jan Twardowski i Juliusz Słowacki.
Po wysłuchaniu wszystkich propozycji I miejsce przypadło Dominice Wycech, II - Paulinie Zarębie, III - Kindze Bednarczyk, wyróżnienia otrzymali zaś Martyna Olszewska i Mateusz Jechna. Przewodnicząca komisji Joanna Jabłczyńska podsumowała recytacje, dała kilka wskazówek i dodała, że konkurs odbywał się na wysokim poziomie, a każdy z uczestników zasługuje na wielkie brawa. Także ks. Solka wyraził uznanie dla organizatorów tego patriotycznego manifestu. Nagrody książkowe dla laureatów konkursu recytatorskiego ufundował proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Krzysztof Maksimiuk.
Dzięki występom i akademiom odbywającym się w szkołach i innych placówkach oświatowych w dniach pamięci narodowej oraz dzięki organizowanym konkursom polskiej poezji patriotycznej wyraz „Ojczyzna” nie oznacza tylko miejsca urodzenia i zamieszkania, ale daje każdemu inne, czasem bardziej bliskie spojrzenie na otaczający go świat. Dzięki temu, pamiętając o wielowiekowej drodze do pełnej wolności, na ustach każdego Polaka częściej pojawia się wypowiadany z czcią i szacunkiem najdroższy wyraz „Ojczyzna”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu