Reklama

Kościół

Zmarł ks. prał. Stanisław Iłczyk

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że zmarł ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie, były dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

śmierć

ks. Stanisław Iłczyk

Marian Sztajner/Niedziela

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

A światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Reklama

Niech przez Miłosierdzie Boże odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

WAŻNE: Rodzina śp. ks. prałata Stanisława bardzo prosi, żeby nie przynosić kwiatów na pogrzeb. Zamiast kwiatów będzie można złożyć ofiarę do puszki, która będzie wystawiona pod chórem, na potrzeby Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Program uroczystości pogrzebowej w kościele św. Wojciecha w Częstochowie

Podziel się cytatem
 


4 września 2020 r., piątek
12.00 – Wprowadzenie ciała do kościoła 
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
18.45 – Różaniec
19.30 – I Msza św. pogrzebowa 
21.00-24.00 – Czuwanie modlitewne
21.00-22.00 – Rodzina Różańcowa 
22.00-23.00 – Wspólnota Krwi Chrystusa i Honorowa Straż Serca Jezusowego 
23.00-24.00 – Akcja Katolicka i Rycerze Kolumba

 

5 września 2020 r., sobota
Czuwanie modlitewne od godz. 6.30
11.15 – Różaniec 
12.00 – Msza św. pogrzebowa i przewiezienie ciała na cmentarz Kule.

Reklama

W nocy z 1 na 2 września zmarł w Częstochowie ks. prał. Stanisław Iłczyk, budowniczy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Ks. Stanisław Iłczyk urodził się 31 maja 1952 r. w Wilgoszy (parafia pw. św. Wacława w Irządzach w diecezji kieleckiej). W latach 1971–1978 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

W tym czasie odbył również służbę wojskową. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1978 r. w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny z rąk bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusz diecezji częstochowskiej.

Po święceniach w latach 1978 – 1982 pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Zawierciu-Kromołowie. Następnie był wikariuszem w parafii Św. Stanisława Kostki w Częstochowie (1982 – 1986) i parafii Świętej Rodziny w Częstochowie (1986 -1987). W 1987 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak mianował ks. Iłczyka prefektem – prokuratorem w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Funkcję tę pełnił do 1991 r., kiedy został prefektem – prokuratorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Był drugim budowniczym, po ks. prał. Marianie Jezierskim, nowego gmachu seminarium w Częstochowie. Nowy budynek seminarium uroczyście poświęcił św. Jan Paweł II 15 sierpnia 1991 r. podczas VI Światowych Dni Młodzieży.

W 2002 r. ks. Stanisław Iłczyk został proboszczem par. Św. Wojciecha w Częstochowie. Równocześnie w latach 2003 – 2013 pełnił funkcję dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W okresie, w którym ks. Iłczyk pełnił funkcję dyrektora częstochowskiej Caritas powstała m.in. pierwsza w Częstochowie Poradnia Rozpoznawania Płodności (NaProTecnologii), otwarte zostało "Okno życia" im. bł.Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie oraz „Okno życia” w Wieluniu. Caritas częstochowska wspomagała i angażowała się w zbiórki dla dzieci, które potrzebowały pomocy na leczenie i operacje. Podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych Caritas przygotowała paczki. Nastąpił znaczny rozwój Szkolnych Kół Caritas i świetlic środowiskowch. Prawie 1,3 mln zł przekazała Caritas Archidiecezji Częstochowskiej na pomoc dla ofiar trąby powietrznej w 2008 r.

Ks. prał. Stanisław Iłczyk od roku 2015 był dziekan Regionu Częstochowskiego. W 2000 r. odznaczony godnością Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. Przez abp. Stanisława Nowaka został powołany do Komitet do spraw Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w Archidiecezji Częstochowskiej (2002-2003). W 2007 r. został dyrektorem Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, w 2011 r. członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W 2013 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, a w 2018 r. został duszpasterzem rzemiosła w Archidiecezji Częstochowskie. Zmarły kapłan angażował się również w promocję mediów katolickich. Otrzymał „Mater Verbi” nagrodę redaktora naczelnego „Niedzieli” (2008, 2009). Był kapłanem maryjnym, m.in. od 2006 r. organizował nabożeństwo majowe na Górze Ossona, u stóp figury Matki Bożej z Lourdes – Matki Bożej Lotników, w Częstochowie. Do ostatnich dni swojego życia każdego dnia uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego w sanktuarium jasnogórskim.

Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Iłczyka odbędą się:

Piątek 4.09 19:30

Sobota 5.09 12:00

w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Złożenie ciała zmarłego na Cmentarzu Kule.

Ks. Mariusz Frukacz

2020-09-02 09:14

Ocena: +11 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: zmarł biskup senior Jan Gałecki

[ TEMATY ]

śmierć

Ks. inf. Edmund Cybulski

Zmarł biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Jan Gałecki. W latach 1974-2007 był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Urodził się na Mazowszu, ale na Ziemiach Zachodnich postanowił realizować swoje powołanie do kapłaństwa.

Urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (koło Przasnysza), miejscowości należącej do parafii w ówczesnej diecezji płockiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią w 1974 roku od Prymasa Stefana Wyszyńskiego już w katedrze św. Jakuba w Szczecinie.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję