Reklama

Niedziela Wrocławska

Organy, które kupili parafianie

W parafii Chrystusa Króla przy ul. Młodych Techników poświęcono nowe organy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

2020-09-13 20:48

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Proboszcz parafii ks. Jerzy Bachor SDB był bardzo wzruszony i dziękował na wstępie za każdą złotówkę przeznaczoną na instalację organów. - Jestem dumny, że nasi parafianie tak solidarnie przystąpili do zbiórki pieniędzy i muszę to podkreślić, sami zebrali cała potrzebną sumę. To pokazuje naszą jedność i wspólnotę jaką budujemy – mówił wzruszony kapłan.

Reklama

W homilii bp Andrzej Siemieniewski wskazał na funkcję instrumentu, który jest w kościele. - Sprawą drugorzędną jest fakt, że te organy mogą zaliczać się do jednych z najlepszych we Wrocławiu czy na Dolnym Śląsku. Najważniejszą rzeczą jest to, że ten liturgiczny instrument pomaga nam w modlitwie. „Prosimy Cię, pobłogosław te organy, aby nasze hymny pochwalne jeszcze godniej brzmiały przed obliczem Twojego majestatu”. Sięgamy w ten sposób do czasów apostolskich i Księgi Apokalipsy, aby przypomnieć sobie, że nasza modlitwa tu na ziemi, zawsze łączy się z modlitwą tam w niebie – mówił hierarcha.

Podczas Mszy św. na organach zagrał parafialny organista Marcin Marciniak. Towarzyszyła mu żona, która też angażuje się w życie kościoła - Dziś są wielkie emocje związane z tym wydarzeniem, i jest nadzieja, że życie kulturalne zakwitnie w parafii. Jestem żoną organisty, prowadzę z mężem też chór. Dla niego to najważniejszy moment w jego życiu zawodowym, że będzie mógł grać na takim wspaniałym instrumencie. Dla nas jest to rodzinne wydarzenie i cieszymy się na zbliżający się koncert – podkreślała Wioletta Wysocka – Marciniak.

Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert inaugurujący w wykonaniu Thomasa Corneliusa. To młody kompozytor, organista i dyrygent, który tworzy m.in. muzykę filmową i symfoniczną. Ma na swoim koncie ponad 30 międzynarodowych produkcji filmowych. Koncert poprowadziła Maria Januszkiewicz, absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki w Mińsku. W programie zabrzmiały utwory J.S. Bacha, m.in. Toccata i Fuga d-moll BWV 565, Sergeia Rachmaninoffa czy też utwory własne Corneliusa, np. improwizacja nt. pieśni „Chrystus Wodzem”.

Organy z parafii Chrystusa Króla zostały zbudowane w 1962 r. przez Hugo Wehr Orgelbaumeisterin Hassloch w Niemczech. Translokacji instrumentu z Nadrenii-Palatynatu do Wrocławia i jego rozbudowa miała miejsce w 2019 r. przez Zakład Organmistrzowski „Kamerton”. Organy uzyskały trzeci manuał (13 głosów) oraz wiatrownicę z rozebranego instrumentu firmy Peter z Hamburga, dzięki czemu powstał 40 głosowy instrument.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: nie żyje s. Magdalena Strzelecka – kustosz Domu Rodzinnego Jana Pawła II

2020-10-01 09:36

[ TEMATY ]

śmierć

Siostra zakonna

nazaretanki.org

S. Magdalena Strzelecka zmarła 29 września w wieku 85 lat. W latach 1984-2010 była kustoszem Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Pogrzeb s. Magdaleny Strzeleckiej odbędzie się w czwartek. Nazaretanka spocznie na wadowickim cmentarzu parafialnym.

Siostra Magdalena (Daniela) Strzelecka pochodziła ze Szczekocin. Urodziła się w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Jej ojciec Antoni był legionistą Józefa Piłsudskiego i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Został ranny w bitwie pod Warszawą. W czasie II wojny światowej dom rodzinny s. Magdaleny w Szczekocinach służył jako skrzynka kontaktowa placówki Armii Krajowej.

Śluby zakonne przyjęła w 1957 r. w zgromadzeniu nazaretanek w Kielcach. Następne etapy jej służby zakonnej to Częstochowa, Piekoszów, Kraków, a od 1977 r. - Wadowice.

Przez 25 lat uczyła religii. Od 1984 aż do 2010 r., kiedy rozpoczęła się przebudowa Domu Rodzinnego Jana Pawła II, jako kustosz papieskiego muzeum wraz z trzema innymi siostrami oprowadzała turystów i pielgrzymów, przybliżając postać małego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

"Ojca Świętego Jana Pawła II poznałam w okresie Bożego Narodzenia w 1960 r. jako młodego biskupa. Wówczas to odwiedził nasz dom w Częstochowie, w którym prowadziłyśmy liceum dla dziewcząt. Z homilii, którą wtedy wygłosił, przebijało wielkie umiłowanie Świętej Rodziny z Nazaretu, a zarazem zatroskanie o współczesną rodzinę" - wspominała pierwsze spotkania z Janem Pawłem II. O papieżu mówiła, że był wybitną osobowością, pełną prostoty i niestwarzającą dystansu między nim a człowiekiem, z którym się spotykał.

Dzięki jej staraniom i zabiegom współpracujących z nią sióstr udało się wzbogacić zbiory muzeum o pierwszą sutannę, jaką założył papież, ubranie kardynalskie, stroje i sprzęt sportowy, a także różaniec, na którym modlił się w Radiu Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Piątka za segregację

2020-10-01 17:57

[ TEMATY ]

kampania

śmieci

Ministerstwo Klimatu

Ministerstwo Klimatu

Ministerstwo Klimatu ponownie edukuje Polaków w zakresie Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów.

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu, mającej na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Tegoroczna edycja stanowi kontynuację działań realizowanych jesienią 2019 roku z ramienia Ministerstwa Środowiska, poświęconych Jednolitemu Systemowi Segregacji Odpadów. Kampania skierowana jest zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych.

Kontynuacja kampanii w dalszym ciągu nawiązuje do wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Dotychczas w ramach prowadzonych działań główny nacisk kładziony był na edukację w zakresie odpowiedniej segregacji, umożliwiającej poddanie większej ilości odpadów recyklingowi. Tegoroczna edycja koncentruje się na wskazaniu realnych korzyści wynikających z przerobu surowców wtórnych.

– Unijnym celem w obszarze gospodarki odpadami do 2030 roku jest podniesieniem poziomu recyklingu odpadów komunalnych do poziomu 60%, zaś opakowaniowych do 70%. Odzyskiwanie surowców do recyklingu to niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Sama segregacja odpadów jest niezwykle ważna, jednak zależy nam na wskazaniu społeczeństwu realnych korzyści, jakie z niej wynikają. Np. ze zużytych torebek foliowych może powstać wypełnienie syntetyczne stosowane m.in. do izolacji w kurtkach zimowych oraz śpiworach. Efektywna segregacja odpadów pozwoli nam nie tylko na ich ograniczenie, ale również racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów oraz zredukowanie negatywnego oddziaływania na środowisko – komentuje Michał Kurtyka, minister klimatu.

Celem kampanii jest m.in. kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców, przejawiające się w umiejętności właściwej segregacji odpadów poprzez wskazanie realnych korzyści z niej wynikających, a także reagowanie w przypadku obserwowania nieprawidłowości w organizacji systemu odbioru i zagospodarowania odpadów w gminie.

Na potrzeby jesiennej edycji kampanii powstała dedykowana strona internetowa: naszesmieci.pl, która jest na bieżąco aktualizowana. Główne działania będą realizowane do 13 listopada 2020 r.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję