Reklama

Siódmy rok diecezji świdnickiej

W 2011 r. obchodzić będziemy 7. rocznicę istnienia diecezji świdnickiej. Wierzymy, że dla naszego młodego, lokalnego Kościoła będzie to dobry czas. Czas rozwoju i nowych przedsięwzięć, którym - jako redakcja Tygodnika „Niedziela” - będziemy kibicować.

Niedziela świdnicka 1/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W minionym roku, 2010, z pewnością najbardziej doniosłym wydarzeniem była wizyta kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego z Watykanu, który przyjechał 26 listopada do Świdnicy, aby poświęcić budynek Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Był to drugi tak ważny hierarcha z Watykanu - po kard. Bertone - który odwiedził naszą diecezję.
- Pobyt w naszym seminarium jednego z najbliższych współpracowników papieża Benedykta XVI dopełnił wielką radość z zakończenia prac związanych z tworzeniem podstawowych struktur Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej - napisał w specjalnym liście rektor WSD ks. Tadeusz Chlipała. - Tego wspaniałego dzieła nie udałoby się dokonać bez Waszego wsparcia duchowego i materialnego. Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć najpierw Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi, który z wielką troską zabiegał o to, by seminarium nie tylko powstało, ale by miało również odpowiednie warunki dla działalności naukowo-dydaktycznej i odpowiedniej formacji duchowej kandydatów do kapłaństwa. Dziękujemy pierwszemu rektorowi naszego seminarium, bp. Adamowi Bałabuchowi, za trud kierowania „Domem Ziarna” przez te pierwsze trudne lata. Dziękujemy księżom proboszczom i wikariuszom naszej diecezji za życzliwość i wsparcie materialne tego wspólnego dobra całej diecezji. Wyrazy wdzięczności adresujemy w stronę Was wszystkich, którzy tak ochoczo wsparliście to dzieło modlitwą oraz ofiarnością materialną. W sposób szczególny wyrażamy wdzięczność wszystkim członkom Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej za modlitwę w intencji seminarium i powołań kapłańskich, a także stałe, co miesiąc składane, ofiary materialne na rzecz świdnickiego „Domu Ziarna”.
Nasze seminarium w 2011 r. nadal będzie się rozwijać.
- Dziś przed nami trud podtrzymania i rozwinięcia tego Bożego dzieła tak, by godnie służyło Kościołowi świdnickiemu przez należyte przygotowanie kapłanów do pracy duszpasterskiej - mówi ks. Tadeusz Chlipała. - Pozostaje ono wciąż dziełem całego naszego lokalnego Kościoła, zarówno duchownych, jak i świeckich. Seminarium może działać tylko dzięki Waszym, umiłowani bracia i siostry, codziennym modlitwom oraz ofiarom, także tym ofiarom, które dzisiaj składacie w darze serca na kolektę, a które zostaną przekazane na potrzeby Seminarium. Wiemy, jak ciężko zapracowany jest Wasz grosz, dlatego tym bardziej czujemy się zobowiązani do wytężonej pracy naukowej i wychowawczej, aby tak odpłacić Waszą dobroć serca.
Ambitne plany na 2011 r. ma także Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć z pewnością będzie kontynuacja Diecezjalnej Szkoły Formacji Duchowej.
- Ma ona formę weekendowych spotkań w jednym z domów rekolekcyjnych na terenie naszej diecezji i jest prowadzona przez specjalistów z zakresu życia wewnętrznego, duchowości, Biblii, liturgii - mówi ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej.
Najbliższe spotkanie zaplanowano na weekend 15 i 16 stycznia. Zorganizowane ono zostanie pod hasłem „Modlitwa Słowem w codzienności - czas poznawania siebie”. Uczestnikom spotkania zaproponowane zostanie doświadczenie modlitwy Słowem Bożym.
- Modlitwa jest przestrzenią, w której spotykamy Boga, który nas zna lepiej niż my samych siebie. Spotykając się z Bogiem, kochającym i wszechwiedzącym Ojcem, możemy w prawdzie poznawać siebie samego i siebie w relacji do innych. Aby modlitwa była przestrzenią poznawania Boga i siebie konieczne jest, by zatroszczyć się o ciszę i postawę słuchania bazującego na wierze w moc Słowa. Spotkanie będzie okazją uczenia się modlitwy Słowem Bożym pośród codzienności - zapowiada ks. Krzysztof Ora.
Spotkanie odbędzie się w domu rekolekcyjnym Księży Pallotynów (Ząbkowice Śląskie, ul. Piastowska 7). Początek w sobotę o godz. 10, zakończenie - w niedzielę, o godz. 14. Prowadzącym będzie ks. Piotr Szyrszeń SDS, rekolekcjonista z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.
- Zasadnicza część spotkania odbędzie się w milczeniu. Proszę zabrać ze sobą Pismo Święte i notatnik - informują organizatorzy. - Koszt to 90 zł (nocleg, pokoje z łazienkami, pełne wyżywienie). Informacji udziela i zgłoszenia do 10 stycznia przyjmuje Wydział Duszpasterski Kurii Świdnickiej.
Inne plany Wydziału Duszpasterskiego na 2011 r. to między innymi spotkania na terenie diecezji z prelegentami zaangażowanymi w ruchy pro-life, prorodzinne, pracę z młodzieżą, a także organizacja weekendowych spotkań ewengalizacyjno-formacyjnych dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
- Przewidujemy także kontynuację kursów liturgicznych dla młodzieży i dorosłych (szkoła ceremoniarza, kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.), a także organizację spotkań przygotowujących do udziału Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie - dodaje ks. Ora. - Już teraz zapraszamy także na wiosenne spotkanie młodzieży naszej diecezji - „Owczarnię”, która odbędzie się w Kłodzku. Zorganizujemy ponadto rozgrywki sportowe na szczeblu diecezjalnym dla Służby Liturgicznej (tenis stołowy, piłka nożna).
Ponadto każdy z duszpasterzy odpowiedzialny za duszpasterstwo specjalistyczne będzie realizował założony przez siebie program.
Pracy nie zabraknie także w Referacie Misyjnym.
- Najważniejszym przedsięwzięciem będzie z pewnością II Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych - mówi s. Barbara z Referatu Misyjnego Diecezji Świdnickiej. - Odbędzie się ono 15 stycznia w kościele kolegiackim pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.
Dużym przedsięwzięciem będzie też III Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci zaplanowany na 11 czerwca w parafii pw. św. Jerzego w Dierżoniowie.
- W lipcu zorganizujemy dla dzieci „Misyjne Wakacje z Bogiem”, przez cały rok będziemy też prowadzić animację misyjną w szkołach i parafiach - zapowiada s. Barbara.
Planów więc nie brakuje.
- Niech Maryja, pod której sercem Jezus Chrystus - prawdziwy Bóg - stał się prawdziwym człowiekiem, pomoże nam czynić Kościół domem i szkołą komunii. To wielkie wyzwanie, jakie czeka nas w rozpoczynającym się tysiącleciu, jeśli chcemy pozostać wierni Bożemu zamysłowi, a jednocześnie odpowiedzieć na najgłębsze oczekiwania świata - napisali biskupi w liście odczytywanym w naszych kościołach 26 grudnia 2010 r.
Niechaj troska o nasz lokalny kościół towarzyszy nam przez cały rok 2011.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

[ TEMATY ]

Fatima

oliwa

gaj oliwny

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Jak poinformowała Patricia Duarte z władz portugalskiego sanktuarium, w minionym roku zanotowano mniejsze zbiory oliwek, co było równoznaczne ze zmniejszeniem pozyskanej ilości oliwy z pierwszego tłoczenia. Dodała, że w latach najlepszego urodzaju z należących do sanktuarium fatimskiego gajów pozyskiwano rocznie surowiec, z którego wytwarzano do 30 litrów oliwy. Duarte sprecyzowała, że oliwa kierowana jest w Fatimie do placówek należących do sanktuarium i służy miejscowym placówkom przyjmującym pielgrzymów na ich własne potrzeby.

CZYTAJ DALEJ

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 14, 7-14.

Sobota, 27 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję