Reklama

85 lat w służbie Kościołowi

W tym roku Tygodnik Katolicki „Niedziela” świętuje 85 lat istnienia, a także 30-lecie „Niedzieli” wznowionej po 28 latach pod redakcją ks. inf. Ireneusza Skubisia. 4 kwietnia przypada rocznica ukazania się 1. numeru. Od 1991 r. zaczęły powstać edycje diecezjalne. „Głos z Torunia” ukazuje się od grudnia 1994 r. W tym numerze redakcja ogólnopolska raduje się z jubileuszu i dziękuje Czytelnikom za wierne trwanie przy tygodniku. Jubileusz to okazja, by przypomnieć dzieje redakcji toruńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W powstałej w 1992 r. diecezji toruńskiej jej ordynariusz bp Andrzej Suski widział potrzebę zaistnienia czasopisma katolickiego. Propozycja mutacji była rozważana przez rady diecezjalne - duszpasterską i kapłańską, księży dziekanów oraz duchowieństwo podczas spotkań rejonowych. „Wspólnie doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy czasopisma, które ukazując życie Kościoła w Polsce i na świecie, użyczy również miejsca sprawom naszej diecezji” - powiedział bp Andrzej Suski w wywiadzie z ks. dr. Ireneuszem Skubisiem - redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela” („«Niedziela» dla Torunia”, nr 49/1994). Dlatego po uzgodnieniach z ks. dr. Ireneuszem bp Suski podjął decyzję o utworzeniu diecezjalnego dodatku do „Niedzieli”. Tę misję zlecił ks. kan. Janowi Kalinowskiemu, redaktorowi katolickiego miesięcznika „Witaj” w Wąbrzeźnie, oraz ks. dr. Wacławowi Dokurno (kolejni redaktorzy odpowiedzialni to: ks. kan. Marek Borzyszkowski, ks. kan. Wojciech Miszewski i ks. dr Dariusz Żurański). Numer specjalny „Głosu z Torunia” ukazał się 4 grudnia 1994 r., a w wydaniu ogólnopolskim na temat nowo powstałej edycji diecezjalnej rozmawiali bp Andrzej Suski z ks. dr. Ireneuszem Skubisiem. Numer pierwszy „Głosu z Torunia” ukazał się na Boże Narodzenie 1994 r. (liczył wtedy 2 strony, od 1996 r. - 4 strony, a po zmianie formatu w 2006 r. - 8 stron).

Misja

„Głos z Torunia” stara się pomagać Pasterzowi toruńskiemu w jego posłudze pastoralnej. Jak mówi ks. inf. Ireneusz Skubiś - podobnie jak inne wydania diecezjalne - spełnia rolę dodatkowego wikariusza dla każdego proboszcza, a sufragana dla biskupa. Nie inaczej widzi misję pisma Biskup Andrzej - jako współpracę w dziele ewangelizacji, uczestnictwo i pomoc. „Uczestnictwo w trosce duszpasterskiej jest kolejnym zadaniem dla toruńskiej edycji «Niedzieli», zarówno w jej warstwie informacyjnej, jak i formacyjnej” - mówił u początku dzieła bp Andrzej Suski (por. „Niedziela” nr 49/1994), podkreślając kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej patronki diecezji.
Na początku współpracownicy redakcji rekrutowali się przede wszystkim z Katolickiego Podyplomowego Studium Dziennikarstwa przy Radiu Maryja. Pierwsze spotkania odbyły się w gmachu studium i seminarium, a potem kolegium redakcyjne pracowało przy ul. Kopernika 6, a od 2004 r. w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej przy ul. Łaziennej. Pierwszy zespół redakcyjny stanowili: ks. dr Jan Kalinowski, ks. dr Wacław Dokurno, Krystyna Kwintal (prowadząca księgowość i administrację), Łucja Zaremba, Maria Major, Barbara Czerny, Teresa Tylicka, Helena Maniakowska, Tadeusz Kierel, Michał Wesołowski i Tomasz Kowalski. Dziś zespół redakcyjny tworzą także osoby zaangażowane w sprawy Boże, które reprezentują różne zawody i środowiska: ks. dr Dariusz Żurański - redaktor odpowiedzialny, Joanna Kruczyńska - współpraca, Helena Maniakowska, Tomasz Strużanowski, Wojciech Wielgoszewski oraz Krystyna Kwintal - prowadzi księgowość i administrację, Mirosław Brzostek - kolporter, Beata Pieczykura - redakcja częstochowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wydarzenia

„Głos z Torunia” przez te wszystkie lata niezmiennie służy lokalnemu Kościołowi i jego Biskupowi. Jest wierny Ojcu Świętemu. Na kanwie kalendarza liturgicznego oraz zdarzeń z życia Kościoła powszechnego i partykularnego ukazuje ważne fakty z życia seminarium i wspólnot parafialnych. Do najważniejszych należą: wizyta Jana Pawła II w Toruniu (1999 r.), beatyfikacje s. Marii Karłowskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej (1997, Zakopane) i ks. Stefana W. Frelichowskiego (1999 r., Toruń), nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej i Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej oraz nadawanie honorowego obywatelstwa Janowi Pawłowi II przez miasta i gminy.

Autorzy

Bp Andrzej Suski, prowadząc lud Boży do zbawienia, jak dobry pasterz, obejmuje troską pasterską prezbiterów, zakony, wiernych, rodziny, młodych, a szczególnie duszpasterstwo powołaniowe i służbę liturgiczną. Dlatego te tematy znajdują stałe miejsce na łamach „Głosu z Torunia”. W ten sposób tygodnik pełni funkcje duszpasterską i formacyjną oraz przypomina dziedzictwo diecezji chełmińskiej. Na łamach goszczą artykuły na tematy historyczne (prof. Waldemar Rozynkowski, Wojciech Wielgoszewski przypomina dziedzictwo diecezji chełmińskiej, w tym martyrologię duchowieństwa), rodzinne, biblijne (Tomasz Strużanowski), powołaniowe (klerycy Wyższego Seminarium Duchownego), muzyczne (Czesław Grajewski) oraz wywiady (Helena Maniakowska). Wśród autorów są m.in.: ks. dr Wacław Dokurno, ks. kan. Wojciech Miszewski, ks. prał. Stanisław Majewski, ks. prał. Józef Nowakowski, ks. kan. Rajmund Ponczek, ks. Marian Tomasz Kowalski, ks. Paweł Borowski, ks. Rafał Bochen, ks. Wiesław Michlewicz, o. Feliks Dziadczyk SJ, a także s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP, Katarzyna Cegielska i studenci WSKSiM. Obraz diecezji nie byłby pełny, gdyby nie praca korespondentów z Grudziądza (m.in. Helena Rykaczewska, Henryk Turski, Zenon Zaremba, Aleksandra Wojdyło, Renata Lewandowska, Maria Szczęsna), Lidzbarka (Magdalena Zawacka), Bratiana (Mariola Plitt), Dębowej Łąki (ks. Krzysztof Górski), Szwarcenowa (Krystyna Miłoszewska), Nowego Miasta Lubawskiego (Stanisław R. Ulatowski), Krotoszyn (Hanna Stec-Zbonikowska).
Na łamach cyklicznie znajduje się miejsce na informacje z życia Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie, Domowego Kościoła, Związku Sybiraków, szkół, parafii, duszpasterstw - Żywego Różańca, ministrantów i lektorów, pielgrzymkowego, młodzieży, rolników. Opisywane wydarzenia nabierają dodatkowego wymiaru dzięki zdjęciom. Tu należy wymienić przede wszystkim Czesława Jarmusza, który od początku istnienia edycji służy materiałem fotograficznym.
Radością zespołu redakcyjnego były i są spotkania w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy z bp. Andrzejem Suskim, nieżyjącym już bp. Janem Chrapkiem i z bp. Józefem Szamockim. W 2000 r. z okazji 5-lecia edycji toruńskiej z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem i bp. Andrzejem Suskim spotkali się wszyscy dotychczasowi członkowie redakcji oraz korespondenci.

Tworzący „Głos z Torunia” pragną informować o wszystkim, co ważne w życiu Kościoła, a przede wszystkim dotykać Bożych tajemnic i tym doświadczeniem ubogacać czytelników. Ich działalność jest odpowiedzią na troskę o animację laikatu wyrażaną przez bp. Andrzeja Suskiego, który 16 lat temu mówił o priorytecie dla redakcji: „Wyprowadzenie świeckich z bezczynności przez ukazanie ich zadań w Kościele i w jego misji ewangelizacyjnej”. Te słowa mimo upływu lat są nadal aktualne, nabierają szczególnego znaczenia i są wezwaniem dla wszystkich zaangażowanych w życie Kościoła toruńskiego

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych o. Samuel Pacholski, przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję