Tarnobrzeg
W 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II tarnobrzeżanie, tradycyjnie zgromadzili się na pl. Bartosza Głowackiego, aby modlitwą dziękować Bogu za pontyfikat wielkiego Papieża i za dar jego beatyfikacji. Już po raz szósty, od pamiętnego 2 kwietnia 2005 r. zapłonęły znicze, rozgorzała modlitwa: tym razem modlitwa radości, że nowy Błogosławiony stanie się orędownikiem także i tarnobrzeskich trudnych spraw, a po jego śladach zdążać będą tutejsi mieszkańcy do świętości. Obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II zorganizowały tarnobrzeskie parafie oraz Dekanalna Rada Katolickich Ruchów i Stowarzyszeń. Uroczystości rozpoczęły nabożeństwa dziękczynne za dar beatyfikacji Jana Pawła II, które zostały odprawione w tarnobrzeskich kościołach.
Potem wierni spotkali się na pl. Bartosza Głowackiego, gdzie obejrzeli spektakl „Prorok Jan Paweł II”, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu. Młodzież przypomniała zebranym najważniejsze akcenty z nauczania Jana Pawła II. Rozbrzmiały na nowo słowa o pracy, miłości, modlitwie, rodzinie, a przede wszystkim o powołaniu każdego człowieka do świętości, tak mocno akcentowane w nauczaniu Jana Pawła II. „Nie tylko 2 kwietnia, ale każdego dnia wspominajmy dzieło i nauki Jana Pawła II. Wspólnie przygotujmy się do przeżycia wspaniałej chwili, jaką będzie beatyfikacja naszego rodaka” mówi ks. prał. Stanisław Bar, proboszcz parafii św. Barbary w Tarnobrzegu, dziękując młodzieży, która pod kierownictwem Liliany Tabor-Witoń i Anny Kasiarz zaprezentowała na wysokim poziomie ciekawy artystycznie program. Po jego zakończeniu zgromadzeni, rozważając różańcowe tajemnice światła, przemaszerowali z lampionami ulicami Tarnobrzega. Finałowym akcentem sobotnich uroczystości była modlitwa przy pomniku Jana Pawła II u zbiegu ulic Sikorskiego i Kazimierza Wielkiego. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski oraz około godziny 21.37 wspólne odśpiewanie „Barki”, ulubionej pieśni Papieża.
Ks. Krzysztof Sudoł
Ostrowiec Świętokrzyski
2 kwietnia br. przebiegał w Ostrowcu Świętokrzyskim pod znakiem Jana Pawła II. Plac przed budynkiem Hospicjum stał się centralnym punktem modlitwy - to właśnie w tym miejscu sprawowana była Msza św. z udziałem m.in. harcerzy ZHP i ostrowieckich duszpasterzy, którzy z ks. kan. Janem Sarwą i byłym proboszczem parafii św. Michała Archanioła ks. prał. Tadeuszem Lutkowskim dziękowali Bogu za pontyfikat Papieża Polaka i za dar jego beatyfikacji. Ksiądz Prałat przypomniał o budowie pomnika Jana Pawła II przed ostrowiecką kolegiatą i okoliczności powstania żywego pomnika Jana Pawła II, jakim jest ostrowiecki Dom Ulgi w Cierpieniu. Kazanie wygłosił ks. Paweł Anioł, który dziękował członkom Akcji Katolickiej i wolontariuszom angażującym się w to dzieło. Osoby wspierające Hospicjum zostały uhonorowane figurkami Jana Pawła II, ufundowanymi przez Zakłady Porcelany w Ćmielowie. Specjalne podziękowanie otrzymała młodzież z ZS nr 3, która w ramach praktyk pomaga w budowie Hospicjum. Po Mszy św. licznie zgromadzeni wierni przeszli ulicami miasta szlakiem papieskim pod figurę Jana Pawła II przy kolegiacie św. Michała, gdzie od 5 lat, każdego 2. dnia miesiąca, ludzie gromadzą się na modlitwie. Czuwanie poprowadziła młodzież pielgrzymkowa, która przez śpiew i poezję przybliżała osobę Papieża.
Ks. prob. Jan Sarwa, podziękując zebranym, zachęcał, by dni do beatyfikacja wypełniła im modlitwa: - Trwacie tu każdego miesiąca, w lecie i zimą, przychodzicie też pod figurę w ciągu roku indywidualnie, aby powierzać wasze życie i sprawy orędownictwu Jana Pawła II.
Po Mszy św. zgromadzeni, do których dołączali po drodze inni mieszkańcy miasta, przeszli z pochodniami i lampionami papieskim szlakiem, oświetlonym sznurem zniczy ustawianych spontanicznie przez przechodniów, pod pomnik Ojca Świętego, gdzie miał miejsce Apel Papieski. O 21.37 w całym mieście odezwały się syreny i zabiły kościelne dzwony. Wspólne czuwanie zakończył śpiew „Barki”, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Leokadii Rusak.
Jakub Kowalski
Pomóż w rozwoju naszego portalu