Wzorem lat ubiegłych Festyn Miłosierdzia został zorganizowany w łódzkim parku im. Juliusza Słowackiego (dawniej Wenecja), w miejscu, w którym przyszła Święta po raz pierwszy usłyszała od Pana Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu.
Drogą Faustyny
Ks. kan. Wiesław Potakowski, proboszcz łódzkiej parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej, inicjator i organizator Festynu Miłosierdzia podkreśla, iż pierwsze objawienie się Pana Jezusa Helenie Kowalskiej w parku Wenecja nastąpiło podczas zabawy. Stąd też festyn ma taki właśnie charakter.
Na rozpoczęcie festynu zaprezentowały się zespoły: „Płomień Nadziei”, „Mały chór wielkich serc” i studencka kapela ludowa „Kujon”. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego wierni wyruszyli „drogą Faustyny” wiodącą ulicami Pabianicką i Piotrkowską do bazyliki archikatedralnej. Tu archidiecezja łódzka została zawierzona Bożemu Miłosierdziu, a uczestnicy festynu pobłogosławieni relikwiarzem św. Faustyny. Na zakończenie uroczystości rozdano chleby miłosierdzia przygotowane i przekazane przez łódzkich piekarzy. Przedtem wierni ucałowali relikwiarz Apostołki Bożego Miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wydobyć dobro
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która przypadła 1 maja, w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej sprawowana była uroczysta Msza św. odpustowa w intencji miejscowej wspólnoty parafialnej oraz mieszkańców i władz naszego miasta. Eucharystii przewodniczył ks. dr Piotr Przesmycki SDB, rektor Salezjańskiej Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania w Łodzi. Homilię Ksiądz Rektor poświęcił m.in. przypomnieniu i wyjaśnieniu słów bł. Jana Pawła II mówiących, iż „Nic nie jest tak potrzebne człowiekowi, jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość, ku nieskończonym wyżynom świętości Boga”. A czym jeszcze jest miłosierdzie? - pytał ks. Przesmycki i odpowiadał słowami z papieskiej encykliki „Dives in misericordia”: „Wydobywaniem dobra spośród wszelkich nawarstwień zła, jakie jest w człowieku i świecie”. Dzisiaj trzeba wydobywać dobro z człowieka, często manipulowanego i pozostawionego samemu sobie. Boże Miłosierdzie upomina się o niego. Bóg za przyczyną siostry Faustyny przekazał naszemu światu wieść o Bożym Miłosierdziu. Wiarygodność tej wieści Jan Paweł II zatwierdził pieczęciami Stolicy Piotrowej. Na rodzące się pytanie, jak najlepiej uczcić Boże Miłosierdzie, znajdujemy następującą odpowiedź w tekstach św. Faustyny: spowiedź, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wolność od grzechu, odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zapamiętajmy zatem te wskazania św. Faustyny i kierujmy się nimi w naszym codziennym życiu. Czyż nie o to właśnie prosił nas bł. Jan Paweł II?
Dziękczynienie
Po Eucharystii ks. dr Piotr Przesmycki przewodniczył procesji eucharystycznej, która przeszła wokół świątyni. Następnie odśpiewano uroczyste Te Deum jako dziękczynienie za Święto Miłosierdzia Bożego i dar beatyfikacji Jana Pawła II. Na zakończenie ks. Przesmycki pobłogosławił uczestników odpustowej Liturgii Najświętszym Sakramentem.