Reklama

Liceum z Henrykowa

Henryków to niewielka dolnośląska miejscowość leżąca na Europejskim Szlaku Cysterskim, ok. 60 km na południe od Wrocławia. Znana przede wszystkim z zabytkowego kompleksu pocysterskiego - kościoła oraz klasztoru, w którym, ok. 1270 roku, została napisana słynna „Księga Henrykowska”, a w niej pierwsze zdanie w języku polskim: „day ut ia pobrusa a ti poziwai” - jest zatem kolebką języka polskiego i miejscem kształtowania kultury polskiej na Śląsku. Tu właśnie mieści się Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

Bezpłatnie i na miejscu

Reklama

Choć KLO jest szkołą prywatną, nauka w niej jest jednak bezpłatna. Jest to możliwe dzięki wsparciu ze strony opiekuna szkoły abp. Mariana Gołębiewskiego oraz księży z całej archidiecezji wrocławskiej. Integralną częścią szkoły jest internat z całodziennym wyżywieniem i opieką wychowawczą dla wszystkich chętnych uczniów. Pobyt w internacie jest odpłatny, ale dzięki rozbudowanemu systemowi stypendialnemu istnieje możliwość dofinansowania opłat.

Dęta orkiestra i sztuki walki

W liceum działają liczne koła zainteresowań, co jest wymogiem współczesnej edukacji, ale niewątpliwym atutem jest prowadzenie szkolnej orkiestry dętej pod batutą majora Edwarda Tomków czy popołudniowe zajęcia sztuk walki. Priorytetem tej młodej szkoły jest nieustanne unowocześnianie zaplecza technologiczno-dydaktycznego umożliwiające wszechstronny rozwój. Najzdolniejsi uczniowie KLO mogą liczyć na wsparcie w postaci stypendium naukowego, bezpłatny wakacyjny pobyt w zamku w Kliczkowie, sfinansowanie wyjazdów zagranicznych. Jak mówią sami uczniowie, szkoła jest dla wielu z nich szansą na zdobycie wykształcenia własnymi siłami, bez środków dopingujących, w przyjaznej atmosferze. „Jest to dla nas także szkoła życia - tu nikt nie posprząta pokoju za nas, nikt nie położy pod nos kanapek, musimy nauczyć się tego sami” - żartują i dodają: „Może to dobrze, nasze żony będą miały z nas kiedyś pożytek”.

Wiele kierunków

Dziś w szkole kształci się ponad 80 chłopców, co daje doskonałą możliwość podmiotowego traktowania każdego z nich. Tu nikt nie jest tylko numerkiem w dzienniku. Obecne klasy pierwsze kształcą się w trzech kierunkach: językowym, graficznym i wojskowym. Nowością było utworzenie klasy przysposobienia wojskowego, w której obok nauki ważne są ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego i ochrony przeciwpożarowej, musztra, wakacyjny obóz poligonowy, lekcje ze specjalistami w dziedzinie wojskowości, ćwiczenia na szkolnej strzelnicy. Klasę tę honorowym patronatem objęli generałowie Wojska Polskiego. Podpisana została także umowa o współpracy z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu. Z poszukiwań atrakcyjnych form kształcenia dla młodzieży męskiej zrodził się pomysł utworzenia, obok istniejących już kierunków, klasy ratownictwa w systemie górskim, wodnym, medycznym i pożarniczym. W tym celu podjęto współpracę z GOPR, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Mazurską Służbą Ratowniczą, Pogotowiem Ratunkowym, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Ochotniczą Strażą Pożarną.
Zainteresowanie szkołą jest duże, o czym świadczą prowadzone rozmowy rekrutacyjne. Szczególnie cieszy fakt, że młodzi chłopcy próbują znaleźć alternatywę dla wielkich szkół, w których narażeni są często na złe wpływy środowiska, w których niejednokrotnie wstydzą przyznać się do chrześcijańskiej formacji.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję