Reklama

Święto sosnowieckiego katolika

Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia. Szkoła to najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem. Jubileusz szkoły to okazja do wspomnień, które - choć minione - zawsze pozostają w pamięci. Rok 2011 w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Bosko w Sosnowcu-Pogoni upływał pod znakiem 20. rocznicy istnienia szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na dzień jubileuszowej radości wybrano sobotę 4 czerwca. Obchody 20-lecia szkoły rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w kościele pw. św. Tomasza Ap. Mszy św. w intencji obecnych wychowanków i pracowników szkoły, jak i tych, którzy odeszli do Pana, przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz naszej diecezji bp Grzegorz Kaszak. Uczestników dziękczynnej Liturgii jubileuszowej powitał gospodarz miejsca, proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Domagała. Niezwykłą wymowę miała obecność przed ołtarzem szkolnego sztandaru. Po Mszy św. wszyscy skierowali swe kroki w stronę budynku szkoły, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu. W samo południe rozpoczął się program artystyczny, zaprezentowany przez uczniów szkoły jubilatki, oraz miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości. Pogoda jak na zamówienie sprzyjała spotkaniu uczniów, absolwentów, grona pedagogicznego, wszystkich sympatyków KLO oraz zaproszonych gości przy wspólnym stole w ogrodzie otaczającym budynek szkoły. Jubileusz ubogaciły występy szkolnych zespołów muzycznych w amfiteatrze. Wieczorem natomiast przyjaciele ze szkolnych lat spotkali się znowu, tym razem już nieformalnie.

20 lat historii szkoły

Katolickie Liceum Ogólnokształcące funkcjonuje od 1991 r. Wtedy to z inicjatywy miejscowego duszpasterza ks. S. Gancarka, zawiązała się kilkuosobowa grupa inicjatywna (późniejsi nauczyciele i rodzice uczniów), która podjęła pracę nad stworzeniem w Sosnowcu, na wzór istniejącego już od roku w Częstochowie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Jego organem założycielskim było Towarzystwo Przyjaciół Szkół Katolickich. Po uzyskaniu zgody władz i zatwierdzeniu szkoły 28 czerwca 1991 r. rozpoczęła ona swe funkcjonowanie w budynku, stanowiącym własność parafii pw. św. Tomasza Ap., przeznaczonym pierwotnie na dom katechetyczny.
Szkoła rozpoczęła swą działalność od otwarcia trzech pierwszych klas. Zainteresowanie szkołą od początku było ogromne. Do egzaminów wstępnych przystępowało zawsze bardzo wielu kandydatów, ubiegając się o zdobycie statusu ucznia.
W miarę upływu czasu, pojawiania się nowych roczników, baza lokalowa szkoły okazała się niewystarczająca. Chcąc sprostać potrzebom, przystąpiono do rozbudowy szkoły. Prowadzona duchem oddania ks. prał. Jana Szkoca, proboszcza miejscowej parafii, wielką ofiarnością parafian, zaangażowaniem wielu rodziców uczniów - to wszystko pozwoliło na rozpoczęcie od września 1997 r. nauki w nowym skrzydle.
Szkoła przyjęła za swojego patrona św. Jana Bosko - wspaniałego wychowawcę młodych ludzi, stanowiącego ciągle uniwersalny, niekwestionowany wzór idealnego wychowawcy, przyjaciela młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Znakomici i oddani

Od samego początku istnienia szkoły pracowali w niej znakomici i oddani swojej pracy nauczyciele. Szkoła miała i ma szczęście do bardzo dobrych dyrektorów, którzy wykazywali i wykazują nie tylko fachowość i znakomite przygotowanie pedagogiczne, ale także zdolności organizacyjne. Pierwszym dyrektorem szkoły był M. Konieczniak, który kierował nią w latach 1991-97. W latach 1997-98 funkcję dyrektora sprawował dr J. Majzner. W tym czasie szkoła została przejęta od Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich przez miejscową parafię i funkcjonuje odtąd jako Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko przy parafii pw. św. Tomasza Ap. W latach 1998 - 2010 sosnowieckim katolikiem kierowała Grażyna Podraza. W 2010 r. stanowisko dyrektora po raz pierwszy w jej historii powierzono kapłanowi - ks. Rafałowi Pietruszce.
W 1998 r. KLO otrzymało uprawnienia szkoły publicznej. Rok później utworzono przy nim Katolickie Niepubliczne Gimnazjum nr 5, które rozpoczęło swą działalność od jednej 18-osobowej klasy, a obecnie rozrasta się, otwierając po kilka klas w jednym roczniku. Ważnym momentem w historii szkoły było erygowanie w Roku Jubileuszowym przez ordynariusza sosnowieckiego bp. Adama Śmigielskiego SDB prywatnej kaplicy w budynku szkoły wraz z zezwoleniem na odprawianie w niej Mszy św. i przechowywanie Najświętszego Sakramentu.

Reklama

Ku wartościom najwyższym

Wychowywać to prowadzić ku wartościom najwyższym i przygotowywać do umiejętnego i słusznego wyboru. Dyrekcja i nauczyciele sosnowieckiego katolika świadomi tego, iż ideałem wychowania jest chrześcijańska hierarchia wartości, w której dokonuje się preferencji od dóbr najniższych (materialnych) poprzez dobra pośrednie (duchowe) do dobra najwyższego (miłości Boga), kształtują dojrzałą osobowość uczniów w zakresie moralności i etyki katolickiej. „Zgodnie z najlepiej pojmowanymi założeniami pedagogiki chrześcijańskiej jesteśmy szkołą uzupełniającą i wspomagającą trud wychowawczy i edukacyjny rodzin, które powierzają nam swoje dzieci. Dążymy do wychowywania uczniów w systemie personalistycznym, w bliskim kontakcie nauczyciela z uczniem, nieograniczającym się tylko do terenu samej szkoły. Realizując ideał wychowawczy, uczymy szacunku dla wiary i Kościoła, szacunku dla pracy, prawa, rodziców, chorych i kalekich, kultury, a także dla narodowych wartości - szeroko pojętego patriotyzmu” - zaznacza dyrektor szkoły ks. Rafał Pietruszka.
Cechą charakterystyczną szkoły i pracy duszpasterskiej jest dążenie do połączenia w uczniu tego, co stanowi jego pracę i aktywność zewnętrzną, z tym, co jest treścią jego ducha i wiary. Dlatego praca dydaktyczna i wychowawcza jest ściśle połączona z rozwojem religijnym ucznia.
Konsekwentnie realizowany proces nauczania zmierza do wyposażenia ucznia w rzetelną wiedzę, a także ukształtowania warsztatu pracy, przygotowania do ustawicznego, samodzielnego rozwoju Ambicją szkoły jest to, aby realizacja programów nauczania cieszyła się coraz to większym uznaniem, a uczniom dawała zadowolenie i pewność, że ich oczekiwania są brane pod uwagę.

Atuty szkoły

Bezsprzecznym atutem KLO w Sosnowcu są niewielkie (najwyżej 18-osobowe) klasy. Taka kameralność stwarza możliwość indywidualnego podejścia nauczycieli do każdego, nawet słabszego, ucznia, pozwala także wyłowić talenty i pomagać w ich rozwoju. Walorem szkoły jest także stała obecność psychologa i pedagoga, którzy pomagają młodym w rozwiązywaniu wielu problemów, pokonywaniu trudności. Ważnym elementem wykształcenia jest poznawanie języków obcych. Dlatego istnieje tu ogromna dbałośc, by uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w bezpośrednim kontakcie z młodymi ludźmi z innych krajów.

Na zawsze w pamięci

Choc obchody jubileuszu minęły, a wakacje tuż-tuż, atmosfera i nastrój szkolnych uroczystości pozostaną na długo w pamięci jej uczestników. Święto szkoły było wspaniałą okazją do wywołania refleksji, wspomnień dotyczących losów osób związanych z sosnowiecką szkołą katolicką, przywołania w pamięci tych, którzy odeszli, oraz do myśli o własnej przeszłości...

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w kościele na Kruczej, a także w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję