Reklama

Na wzgórzu św. Rocha zamieszkał Chrystus

1 stycznia 2012 r. na mapie diecezji rzeszowskiej pojawiła się nowa parafia - pw. bł. Władysława Findysza, kapłana i męczennika, erygowana przez Biskupa Rzeszowskiego. W tymże dniu bp Kazimierz Górny na Wzgórzu św. Rocha w Rzeszowie poświęcił nową kaplicę, która będzie służyć za kościół parafialny

Niedziela rzeszowska 3/2012

Miasto Rzeszów ciągle się rozrasta, powstają nowe osiedla mieszkaniowe, tworzą się nowe wspólnoty. Wzgórze św. Rocha, które majestatycznie góruje nad Rzeszowem, dotąd było słabo zurbanizowane, ale rozwój miasta i świetne położenie sprawiły, że i tam z biegiem czasu zaczęły powstawać nowe domy. Stąd od kilku już lat trwały intensywne prace, by tworzące się nowe osiedle miało także kościół. Wieloletnie starania ks. prał. Stanisława Tarnawskiego, proboszcza parafii św. Rocha w Rzeszowie i wielu parafian przyniosły piękny owoc. Parafia zakupiła teren z dobrą lokalizacją, gdzie zbudowano tymczasową kaplicę, której projektantem jest arch. inż. Krystyna Drozd. Kaplica zbudowana została z nowoczesnych materiałów, dzięki czemu jest ciepła i bardzo praktyczna. Zostały wykonane przyłącza mediów, a także przygotowano wyposażenie kaplicy. Mogły więc zaistnieć minimalne warunki, aby erygować nową parafię. Biskup Rzeszowski erygował ją z dniem 1 stycznia 2012 r. Terytorium nowej parafii wcześniej w największej części należało do parafii św. Rocha w Rzeszowie - Słocinie, a także niewielka część do parafii w Malawie i w Chmielniku Rzeszowskim. Pierwszym proboszczem nowej parafii został mianowany ks. mgr Władysław Srebrny, który dotychczas pełnił funkcję wikariusza parafii św. Rocha w Rzeszowie. Patronem parafii został bł. Władysław Findysz, kapłan i męczennik - będzie to pierwsza parafia dedykowana temu Błogosławionemu w diecezji rzeszowskiej.
Uroczystość poświęcenia świątyni i zainaugurowanie parafii miało miejsce 1 stycznia br., w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny, który dokonał na początku Mszy św. poświęcenia kaplicy oraz ołtarza i przedmiotów wyposażenia. Kaplica otrzymała od Biskupa Rzeszowskiego dwa dary: obraz beatyfikacyjny bł. Władysława Findysza, kapłana i męczennika oraz polichromowaną wierną kopię figury Matki Bożej Rzeszowskiej. Wierni zaś z nowej parafii ufundowali niezbędne przedmioty do kaplicy, monstrancję, kielichy, puszki, lekcjonarze, mszał, szaty liturgiczne, stuły, które Biskup Rzeszowski poświęcił w czasie ofiarowania.
Najbardziej wzruszającym momentem pierwszej Mszy św. w nowej kaplicy było poświęcenie tabernakulum i złożenie tam konsekrowanych w czasie Mszy św. hostii. Odtąd w nowej parafii na Wzgórzu św. Rocha zamieszkał Chrystus. Biskup Rzeszowski wyraził wdzięczność ks. prał. Stanisławowi Tarnawskiemu i wszystkim wykonawcom i ofiarodawcom. Zaś zwracając się do pierwszego proboszcza tej parafii i wiernych życzył im wielkiej ufności w Bogu i zaangażowania w budowanie nowej wspólnoty parafialnej, bo stworzyła ona jedną rodzinę, troszczącą się zwłaszcza o ubogich, chorych i cierpiących.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję