Reklama

Jak proboszczowie z radnymi zabytki remontują

Niedziela warszawska 25/2012

Prawie 2 mln zł przyznała Rada Warszawy stołecznym parafiom na prace remontowe i renowacyjne kościołów i klasztorów. Jak przyznała szefowa komisji kultury przy Radzie Miasta Małgorzata Zakrzewska, przyznawanie środków z budżetu stolicy na ratowanie zabytków, nie tylko sakralnych, zawsze budzi kontrowersje. - Oczekiwania i potrzeby są zawsze większe, a nasz budżet, zwłaszcza w tym roku, jest okrojony - tłumaczy Zakrzewska.
- Trochę mi z mojego wniosku obcięli - przyznaje ks. Stefan Kotwiński, proboszcz najstarszego kościoła w Warszawie, świątyni Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Przyrynek 2. - Ale każdy pieniądz się liczy. Bez dotacji remontu bym nie zrobił. Parafia niemłoda i niezbyt liczna. A i o sponsorów nie jest łatwo. Nasz kościół, choć architektonicznie i zabytkowo cenny, leży jednak trochę na uboczu. Turyści idą od pl. Zamkowego na Stare Miasto. Do nas już nie zawsze docierają.
Przyznane przez miasto kwoty przeznaczone będą na remont zachodniej elewacji wieży znajdującej się przy kościele.
- To już trzeci etap rewitalizacji - przyznaje ks. Kotwiński. - Zaczęliśmy od strony wschodniej, żeby wieża dobrze się prezentowała w panoramie miasta od strony Wisły.
Całkowity remont wieży, która w wielu miejscach porastała już mchem i trawami obliczono na ponad 800 mln zł.
Beneficjentem dotacji z Rady Miasta jest też kościóła św. Augustyna. Pieniądze (miasto dało 386 tys. zł, co stanowi 70 proc. wszystkich szacowanych na tym etapie remontu kosztów), zostaną przeznaczone na kolejny etap renowacji elewacji świątyni pochodzącej z końca XIX wieku.
- Kościół nie był remontowany od czasu II wojny światowej, więc można sobie wyobrazić zakres prac, jakie trzeba wykonać, by przywrócić go do świetności - mówi ks. proboszcz Walenty Królak. I dodaje, że cały remont obliczany jest na 10 mln zł.
- Jak moi parafianie, w większości emeryci, słyszą takie kwoty, to niemal mdleją - mówi Proboszcz. I przyznaje, że dotacje z miasta są mobilizacją do szukania pieniędzy z innych źródeł. - Spróbujemy jeszcze wystąpić o dotacje do Urzędu Marszałkowskiego - mówi ks. Królak.
Nie wyklucza też starania się o środki unijne. - Choć to trudna sprawa. Już raz występowałem i zabrakło mi kilku punktów do ich przyznania - mówi ks. Królak.
Ale proboszcz warszawskiej archikatedry ks. Bogdan Bartołd radzi, by się nie zniechęcać. Po prawie dwóch latach starań udało mu się zdobyć unijne fundusze na remont świątyni. Prace trwają.
- Trzeba złożyć ciekawy i atrakcyjnie zaprezentowany projekt rewitalizacji i skupić wokół siebie osoby zaangażowane w temat i znające się na procedurach i prawie. Wtedy sukces pewny - mówi ks. Bartołd
W tej transzy miejskich dotacji na zabytki, 168 tys. zł dostał też kościół św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej. To pierwszy warszawski kościół barokowy z prostą fasadą, prawdopodobnie według projektu Józefa Szymona Belottiego. Dotacja miejska będzie przeznaczona na remont elewacji południowo-wschodniej. Procentowy udział środków miasta wyniesie prawie 74 proc. kosztów całej inwestycji.
310 tys. zł przekazali radni na renowację elewacji i pokrycie dachu w kościele Ojców Bernardynów przy ul. Czerniakowskiej. Beneficjentami są też Siostry franciszkanki z ul. Żelaznej, które dostały 287 tys. zł na renowację części klasztoru oraz Siostry Franciszkanki z ul. Piwnej. W tym jednym z najstarszych stołecznych kościołów, którego pierwsze mury sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, będzie wykonana izolacja murów fundamentowych
Rada Warszawy przyznała też dotacje na remonty nagrobków i kaplic, m.in. na Cmentarzu Powązkowskim (rewitalizacji będzie poddanych 11 kaplic i nagrobków) oraz na Cmentarzu Ewangelicko Reformowanym. Tam pieniądze, w kwocie 23 tys. zł zostaną przekazane na renowację nagrobków z kwatery Simmlerów.
300 tys. zł dostała też archidiecezja warszawska na dokończenie remontu ogrodzenia Cmentarza Powązkowskiego od strony ul. Ostroroga.
Pozostałe pieniądze, z transzy dotacji przeznaczanych na prace konserwatorskie i budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru, rozdzielonej na ostatniej sesji RW w łącznej wysokości ponad 6.5 mln zł, zostały przeznaczone na renowacje obiektów pozostających w zarządzie wspólnot mieszkaniowych i świeckich instytucji. 360 tys. zł dostała np. Warszawska Spółdzielnia Spożywców „Społem” na częściową renowację Hali Targowej Mirowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję