Reklama

Święcenia diakonatu i prezbiteratu

Niedziela toruńska 28/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I usłyszałem głos Pana mówiącego: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?”
Iz 6,8

Jak prorok Izajasz (por. Iz 6, 8), co roku w całej Polsce setki młodych mężczyzn słyszą w swym sercu głos powołania do szczególnej służby w Kościele i wstępują do seminarium. Po 5 latach formacji nadchodzi czas żniw: owi młodzi ludzie przez obrzęd święceń diakonatu są włączani do stanu duchownego, aby umocnieni darem Ducha Świętego pomagali biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa i ołtarza. Jako słudzy słowa na polecenie biskupa będą głosić Ewangelię, będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom. Jako słudzy ołtarza będą przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską oraz nosić Wiatyk do ciężko chorych. Dodatkowo będą udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich i je błogosławić oraz przewodniczyć obrzędom pogrzebu.
10 czerwca w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu bp Józef Szamocki podczas uroczystej Mszy św. udzielił święceń diakonatu ośmiu alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej. Do święceń przystąpili: Mateusz Cyrklaff (pochodzący z parafii pw. św. Mikołaja Biskupa przy bazylice konkatedralnej Trójcy Świętej w Chełmży), Marcin Jędraszek (z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Jastrzębiu), Paweł Murawski (z parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego w Toruniu), Krzysztof Olaś (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu), Kamil Pańkowiec (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu), Krzysztof Rozynkowski (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie), Karol Wierzchowski (pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie) oraz Artur Żurawski (pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu).
W homilii Biskup Józef przypomniał, że Jezus Chrystus woła do każdego z miłością i nikt nie może ukryć się przed tym wezwaniem. Zadaniem człowieka jest odpowiedzieć na głos Boga. Każdy z kandydatów do święceń wobec biskupa, zgromadzonych kapłanów i całego ludu Bożego wyraził wolę przyjęcia posługi diakonatu oraz złożył przyrzeczenie celibatu i sprawowania Liturgii Godzin. Wieczorem w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego nowo wyświęceni diakoni otrzymali dokument potwierdzający święcenia oraz zostali skierowani do posługi w parafiach toruńskich.
Tydzień później, w sobotę 16 czerwca, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu bp Andrzej Suski w czasie Mszy św. udzielił święceń prezbiteratu 12 diakonom. Przez miniony rok przygotowywali się do tego wielkiego dnia, zaś bezpośrednio przed święceniami uczestniczyli w 6-dniowych rekolekcjach.
Do święceń prezbiteratu przystąpili: dk. Krzysztof Adamski (pochodzący z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu), dk. Dawid Gapiński (z parafii pw. św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim), dk. Tomasz Jankowski (pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy), dk. Leszek Kopczyński (pw. św. Marcina Biskupa we Wrockach), dk. Michał Kossowski (pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie), dk. Michał Oleksowicz (pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu), dk. Michał Rogoziński (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim), dk. Wojciech Skolmowski (pw. św. Barbary i św. Rocha w Rumianie), dk. Przemysław Skowroński (pw. św. Jakuba w Toruniu), dk. Przemysław Syrkowski (pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu), dk. Łukasz Światowski (pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubiczu Dolnym) oraz dk. Łukasz Waśko (pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu).
„Zostali wyświęceni na prawdziwych kapłanów Nowego Przymierza, aby upodobnieni do Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, i złączeni z kapłaństwem biskupów, głosili Ewangelię, kierowali ludem Bożym i oddawali cześć Bogu przede wszystkim przez składanie Ofiary Chrystusowej” (por. Obrzęd święceń prezbiteratu) na ołtarzu w sposób bezkrwawy i sakramentalny. Jako kapłani przez chrzest będą włączać ludzi do ludu Bożego; w sakramencie pokuty będą odpuszczać grzechy w imieniu Chrystusa i Kościoła; będą umacniać chorych, namaszczając ich świętym olejem.
Po wyrażeniu woli przyjęcia święceń prezbiteratu oraz przyrzeczeniu posłuszeństwa biskupowi i jego następcom kandydaci padli na twarz, aby, leżąc krzyżem, modlić się Litanią do Wszystkich Świętych. Po śpiewie litanii Biskup Andrzej włożył na każdego ręce oraz odmówił modlitwę konsekracyjną.
Nowo wyświęceni kapłani założyli stuły na sposób właściwy prezbiterom oraz ornaty, po czym biskup konsekrator namaścił ich dłonie olejem Krzyżma św. Wręczenie chleba i kielicha z winem zakończyło obrzęd święceń. Po zakończeniu Mszy św. na spotkaniu w Wyższym Seminarium Duchownym bp Andrzej Suski wręczył każdemu neoprezbiterowi dekret kierujący go do posługi w parafii naszej diecezji.

Reklama

Neoprezbiterzy zostali posłani do następujących parafii:

ks. Krzysztof Adamski - pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku
ks. Dawid Gapiński - pw. św. Mikołaja Biskupa w Chełmży
ks. Tomasz Jankowski - pw. św. Wojciecha w Działdowie
ks. Leszek Kopczyński - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu
ks. Michał Kossowski - pw. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim
ks. Michał Oleksowicz - pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie
ks. Michał Rogoziński - pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim
ks. Wojciech Skolmowski - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie
ks. Przemysław Skowroński - pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy
ks. Przemysław Syrkowski - pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie
ks. Łukasz Światowski - pw. św. Marii Magdaleny w Kurzętniku
ks. Łukasz Waśko - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu

Diakoni zostali posłani do następujących parafii toruńskich:

dk. Mateusz Cyrklaff - pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
dk. Marcin Jędraszek - pw. św. Jakuba Apostoła
dk. Paweł Murawski - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego
dk. Krzysztof Olaś - pw. św. Antoniego
dk. Kamil Pańkowiec - pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
dk. Krzysztof Rozynkowski - pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny
dk. Karol Wierzchowski - pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
dk. Artur Żurawski - pw. Matki Bożej Królowej Polski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję