- Chcę zawierzyć Bogu moją posługę biskupią w diecezji radomskiej. Z ufnością modliłem się przed Najświętszym Sakramentem. Prosiłem o duchowe wsparcie byłych ordynariuszy radomskich, których ciała spoczywają tutaj w katedrze, jak również pierwszego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego. Wobec biskupa Henryka Tomasika składam ufność i nadzieję na dalszą współpracę. Cała reszta niesie w sobie tak wiele refleksji, bogactwo przeżyć, że trudno to wszystko wypowiedzieć. Wchodzę tu jako Ojciec Diecezji. Niech Bóg to prowadzi – powiedział bp Marek Solarczyk.
Bp Markowi Solarczykowi towarzyszyli biskupi: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński oraz księża parafii katedralnej na czele z jej proboszczem ks. Krzysztofem Ćwiekiem. W czasie pobytu w katedrze biskup-nominat modlił się przy sarkofagu bpa Jana Chrapka i abp. Zygmunta Zimowskiego.
W najbliższy piątek o godz. 12 w radomskiej katedrze, zgodnie z wymogami Kodeksu Prawa Kanonicznego i innymi przepisami, w obecności Kolegium Konsultorów i przedstawicieli duchowieństwa, bp Marek Solarczyk przedstawi dokument Stolicy Apostolskiej ustanawiający go biskupem diecezji radomskiej. Zgodnie z prawem, kanclerz wspólnie z Kolegium Konsultorów sprawdzi autentyczność pisma. Po jego odczytaniu nastąpi kanoniczne przekazanie diecezji i wyznanie wiary przez bp. Marka Solarczyka, który oficjalnie obejmie urząd biskupa radomskiego.
Natomiast ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez biskupa radomskiego nad diecezją, ze względu na obecną sytuację pandemii - zostaje przeniesiony na późniejszy czas.
Bp Solarczyk: Adwent to czas dostrzegania Boga w naszym życiu
Bp Solarczyk: Adwent to czas dostrzegania Boga w naszym życiu. Bóg jest w Arce naszego życia. Na ile jesteśmy tego świadomi? – zachęcał do refleksji bp Marek Solarczyk. W pierwszą niedzielę adwentu przewodniczył on Mszy św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie. Przez cały dzień można było w kościele oddawać cześć relikwiom św. Stanisława Kostki oraz św. Karoliny Kózkówny, które w ramach Diecezjalnego Synodu Młodych peregrynują po kolejnych wspólnotach parafialnych.
W homilii biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przyrównał ludzkie życie do biblijnej arki Nowego zachęcając do wrażliwości na Boże zaproszenie. – On ocalił swoje życie i najbliższych tylko dlatego, że usłyszał wezwanie Pana i był Mu posłuszny, nawet jeśli spotkał się z niezrozumieniem otoczenia – zwrócił uwagę biskup.
CZYTAJ DALEJ
Papież bardzo chciał odwiedzić ten kraj. Niespełnione marzenie Franciszka
Chociaż Franciszek nie mógł odbyć wizyty w Indiach, której pragnął, kraj ten złożył kondolencje, a Droupadi Murmu, prezydent Indii, udała się do Watykanu, na pogrzeb głowy Kościoła katolickiego. „Papież Franciszek zawsze będzie pamiętany jako `latarnia morska współczucia` pokory i duchowej odwagi przez miliony na całym świecie. Jestem głęboko zasmucony odejściem Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. W tej godzinie smutku i wspomnień składam najszczersze kondolencje światowej społeczności katolickiej" - podkreślił premier Narendra Modi w swoim poście na X wkrótce po tym, jak pojawił się komunikat o śmierć papieża Franciszka 21 kwietnia.
"Pukałem do drzwi waszego rządu. Ale oni ich nie otwierają" - powiedział zmarły papież do delegacji, w której arcybiskup Dehli Anil Joseph Couto był obecny pięć lat temu. Tym wspomnieniem podzielił się on na zakończenie międzyreligijnego spotkania po śmierci Franciszka, które odbyło się 21 kwietnia w Delhi i było zorganizowane przez Konferencję Biskupów Katolickich Indii (CBCI). "Świętujemy życie prawdziwego przewodnika, nie tylko dla chrześcijan, ale dla całego świata" - powiedział na spotkaniu Maulana Muhammad Ajazur Rahman, sekretarz generalny Światowej Organizacji Pokoju.
CZYTAJ DALEJ