Reklama

Niedziela Świdnicka

Nawrócenie świętego Pawła na portalu bazyliki w Strzegomiu

Poniedziałek 25 stycznia to liturgiczne wspomnienie Nawrócenia św. Pawła z Tarsu. Biblijną scenę nawrócenia Szawła można podziwiać w portalu zachodnim bazyliki strzegomskiej.

[ TEMATY ]

Strzegom

Krystyna Smerd

Detale tympanonu, który jest elementem głównego portalu wejściowego

Detale tympanonu, który jest elementem głównego portalu wejściowego

Szaweł, bo takie było pierwotne imię Apostoła Narodów, nie należał do grona dwunastu apostołów ani nawet do szerszej grupy uczniów Jezusa Chrystusa, towarzyszących mu w czasie Jego publicznej działalności. Był nawróconym faryzeuszem, który wcześniej prześladował chrześcijan.

W drodze do Damaszku

Około 35 roku obecny był przy ukamienowaniu diakona Szczepana. Dzieje Apostolskie opisują, jego spotkanie pod Damaszkiem ze zmartwychwstałym Chrystusem, od którego usłyszał słowa: „Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz?”. Te wydarzania rozpoczynają proces nawrócenia Szawła. Oślepiony faryzeusz dociera do Damaszku, gdzie chrześcijanin, żydowski prozelita Ananiasz uzdrawia go ze ślepoty i udziela mu chrztu świętego.

Krystyna Smerd

Tympanon ze scenami z życia św. Pawła

Tympanon ze scenami z życia św. Pawła

Tympanon św. Pawła

Reklama

Te dramatyczne i przejmujące wydarzenia były od wieków nie tylko treścią religijnych przekazów, ale i natchnieniem dla budowniczych katedr i kościołów. Można je m.in. dziś zobaczyć w scenach religijnych zobrazowanych w portalu zachodnim bazyliki w Strzegomiu.

W książce „Obiekty sakralne Strzegomia”, autorstwa Walentego Wyrwy, znajdujemy charakterystykę wyjątkowego średniowiecznego portalu, w którym za pomocą płaskorzeźby odnajdujemy sceny z życia świętego Pawła. Pasjonat historii opisuje to słowami: „Górną część tympanonu nad zachodnim wejściem – tworzą sceny rodzajowe Sądu Ostatecznego, a pod łukiem tęczowym jest tympanon Świętego Pawła. Tympanon [przyp. red.] to wewnętrzne trójkątne pole pomiędzy gzymsami frontonu, gładkie lub wypełnione rzeźbą.

W dolnej części są: oddźwierza, mury i brama jerozolimska z jednej strony i fragment kościoła w Damaszku – po przeciwległej. Dalej oglądamy: opuszczenie przez św. Pawła Jerozolimy wraz z orszakiem jeźdźców i pieszych w drodze do Damaszku. W środku pola św. Paweł - oślepiony blaskiem spada z konia. Towarzyszący Mu jeźdźcy i piesi zwracają twarze ku górze szukając głosu wołającego, na twarzach orszaku widać lęk. Jeźdźcy trzymają kurczowo przestraszone konie. Jeszcze dalej została zobrazowana przez artystę scena uzdrowienia św. Pawła przez Ananiasza, odzianego w zakonne szaty. W górze chrzest św. Pawła - widzimy go tu wspartego o przewrócony stół podczas kazań misyjnych. Rzesze słuchających wypełniają część drugiej strony tympanonu. Poszczególne epizody z życia św. Pawła - przedstawione w znacznym zacieśnieniu świadczą o wielkim pragnieniu wykazania historycznej wizji wielu szczegółów z życia wielkiego Apostoła” – zauważa w cytowanej książce strzegomski dziejopis.

Krystyna Smerd

Portal zachodni (główny) strzegomskiej bazyliki

Portal zachodni (główny) strzegomskiej bazyliki

Gradka dla turystów

Dodajmy, że stworzone przed wiekami dzieło zachwyca nie tylko bogactwem przekazanej treści, ale wyjątkowym artyzmem. Jest przedmiotem zachwytów kliku pokoleń strzegomian i niedającej się oszacować liczbami rzesz turystów zwiedzających Strzegom i jego wizytówkę, czyli kościół parafialny pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła podniesiony w 2002 roku do rangi Bazyliki Mniejszej, a od 2017 posiadająca tytuł Kolegiaty.

2021-01-25 09:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościoły pełne modlitwy i folkloru

Niedziela świdnicka 36/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

festiwal

folklor

Strzegom

Krystyna Smerd

Na festiwal folkloru przyjechały zespoły z całego świata

Na festiwal folkloru przyjechały zespoły z całego świata

W Strzegomiu trwał od 11 do 14 sierpnia 25. Międzynarodowy Festiwal Folkloru, na którym zaprezentowało się blisko trzydzieści zespołów folklorystycznych z kraju i zagranicy. Ku zadowoleniu mieszkańców muzyką i pięknem folkloru reprezentowanego przez zaproszone zespoły zagraniczne, m.in. z Tajwanu, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Słowacji i Włoch, Zespołu Folklorystycznego „Przodkowianie” z Kaszub oraz zespołów dolnośląskich, „Wałbrzych” i „Kostrzanie” z gminy Strzegom można było też się zachwycać w niedzielę na Mszach św. w bazylice mniejszej oraz kościele pw. Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej kończących się po godz. 11.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję