Reklama

Franciszek

Papież zachęca do solidarności z chrześcijanami w Ziemi Świętej

Papież Franciszek wspiera chrześcijańską obecność na terenach biblijnych. Daje temu wyraz w odręcznym liście z okazji 600. rocznicy ustanowienia komisarzy Ziemi Świętej. Są to franciszkanie, którzy w swych rodzimych prowincjach organizują pomoc dla misji Kościoła w ojczyźnie Jezusa, a także propagują pielgrzymki do miejsc biblijnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urząd Komisarzy Ziemi Świętej ustanowił Papież Marcin V 12 lutego 1421 r. „Po upływie wieków misja komisarzy jest nadal aktualna – pisze Franciszek. - Mają wspierać, promować i dowartościowywać misję Kustodii Ziemi Świętej, umożliwiając tworzenie sieci relacji kościelnych, duchowych i charytatywnych, których zbieżnym punktem jest ziemia, na której żył Jezus. Popieram i błogosławię tę cenną posługę, życząc, by w coraz większym stopniu stawała się ona zasiewem braterstwa” – czytamy w liście Papieża do Kustosza Ziemi Świętej o. Francesca Pattona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-02-12 20:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia przynosi pokój

Niedziela warszawska 48/2023, str. I

[ TEMATY ]

franciszkanie

Archiwum o.GB

O. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv - Prowincjał prowincji warszawskiej Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce, profesor UKSW.

O. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv - Prowincjał prowincji warszawskiej Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci
Mniejszych Konwentualnych w Polsce, profesor UKSW.

O uniwersalizmie duchowości św. Franciszka, o tym, co może przynieść odrodzenie światu i Kościołowi, oraz w czym powinien wyrażać się dziś radykalizm ewangeliczny, z o. dr. hab. Grzegorzem Bartosikiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: 29 listopada 1223 r. papież Honoriusz III zatwierdził regułę Zakonu Barci Mniejszych. W jakich okolicznościach do tego doszło? O. Grzegorz Bartosik: Kiedy św. Franciszek przeżył nawrócenie, gdy Chrystus wezwał go do tego, aby odbudował kościół, zgromadziło się wokół niego pierwszych kilku mężczyzn, którzy zaczęli żyć jako pokutnicy z Asyżu. Ponieważ wspólnota się rozrastała, więc w 1209 r. św. Franciszek udał się ze swoimi towarzyszami do Rzymu i wtedy dzięki pomocy biskupa Asyżu został przyjęty przez papieża Innocentego III, któremu przedstawił swoją regułę. Właściwie były to teksty Ewangelii. Papież, który – jak podają legendy i tradycja – miał sen, w którym widział, że jakiś biedny człowiek podtrzymuje upadającą bazylikę na Lateranie – w tym człowieku rozpoznał właśnie św. Franciszka. To było pierwsze, ustne zatwierdzenie reguły i tę datę, czyli 1209 r., przyjmujemy jako początek naszego zakonu franciszkańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Święci na dziś

Niedziela Ogólnopolska 42/2008, str. 16-17

Archiwum Karmelitów Bosych

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

„Dobry Bóg dał mi Ojca i Matkę godniejszych Nieba niż ziemi. Prosili Pana, by dał im dużo dzieci i by je wziął dla Siebie. Pragnienie to zostało wysłuchane. Czworo małych aniołków uleciało do Nieba, a pięć pozostałych na arenie życia wybrało Jezusa za Oblubieńca”
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza

Ona - pełna życia, spontaniczna, zaradna, nie lubi zebrań i podróży. On - cichy, o usposobieniu medytacyjnym, i przeciwnie - lubiący podróże i nowe miejsca. Przeciwieństwa, których zalety uzupełniały się. Oboje w młodości pragnęli się poświęcić wyłącznie Bogu. Bóg jednak chciał dla nich innej drogi - przez ich życie chciał przekonać świat, że w małżeństwie świętość jest możliwa. Zelia i Ludwik Martin. Rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W niedzielę 19 października Kościół uroczyście wyniesie ich do chwały ołtarzy.
CZYTAJ DALEJ

Na Jasną Górę dotarła Pielgrzymka Rolników

2025-07-12 18:18

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Pielgrzymka Rolników

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa

Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa

42. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dotarła na Jasną Górę.

Pielgrzymka wyruszyła 2 lipca z Klenicy, a jej trasa prowadziła przez liczne wsie i miasteczka. Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa. Modlili się o dobrą pogodę i deszcz, który nawodni ziemię. Modlili się w intencjach papieskich, za naszą diecezję, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz we wszystkich intencjach, które polecono ich modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję