Reklama

Aktualności

Papież: walka z ubóstwem wymaga nowego modelu rozwoju

Papież Franciszek skierował orędzie do uczestników Forum UNESCO poświęconego wpływowi zmian klimatycznych na ubóstwo. Wirtualne spotkanie odbyło się odbyło się 24 marca. Ojciec Święty zaznaczył, że obecny kryzys pandemiczny zobowiązuje nas do myślenia o dobru wspólnym, a nie tylko o zyskach nielicznych. Podkreślił, że aby skutecznie walczyć ze mianami klimatycznymi i ubóstwem konieczne jest zdefiniowanie nowego modelu rozwoju, który stawia w centrum człowieka. „Tylko w ten sposób będzie można promować dobro wspólne i cywilizację miłości, w której nie ma miejsca na pandemię obojętności i marnotrawstwa” – napisał Papież.

[ TEMATY ]

Franciszek

vatican.va

Zaznaczył, że obecny kryzys pandemiczny, jest dobrą okazją do przejęcia się kruchością naszej planety i kondycją człowieka oraz do wzięcia odpowiedzialności za wspólny dom: poprawy warunków życia najbiedniejszych, zdrowia, transportu, bezpieczeństwa energetycznego i stworzenia nowych możliwości zatrudnienia.

Reklama

Papież podkreślił, że zmiany klimatyczne są problemem bardziej moralnym niż technicznym. „Punkt zwrotny nastąpi tylko wtedy, gdy zainwestujemy w edukację nowych pokoleń i nauczymy je szanować stworzenie” – napisał Franciszek. Słowa Ojca Świętego odczytał ks. Francesco Follo, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji.

„Szczególnie ważne jest, aby młodzi ludzie byli edukowani w zakresie ochrony i szacunku do innych, aby zaangażowali się w promocję nowych nawyków w zakresie produkcji i konsumpcji, w celu stworzenia nowego modelu wzrostu gospodarczego, w którym środowisko i ludzie znajdą się w centrum. Jeśli chcemy skutecznie walczyć ze zmianami klimatu, musimy działać wspólnie, uwzględniając potrzebę gruntownej rewizji obecnego modelu rozwoju w celu skorygowania jego anomalii i zakłóceń. Zapewnienie konkretnych odpowiedzi na poważne zjawisko globalnego ocieplenia powinno być naszym imperatywem moralnym. Zaniechanie działań będzie miało skutki wtórne, zwłaszcza wśród najuboższych warstw społecznych, które są również najbardziej narażone na te zmiany“ – napisał Papież Franciszek.

2021-03-30 15:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przewodniczył Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Franciszek

Vatican Media

Mówił on o współczesnych krzyżach ludzi spragnionych chleba i miłości, porzuconych przez własne dzieci; krzyżach migrantów znajdujących zamknięte drzwi i krzyżach maluczkich, zranionych w swej niewinności i czystości; krzyżu Kościoła atakowanego od wewnątrz i z zewnątrz. Tekst wielkopiątkowych rozważań przygotowała włoska misjonarka s. Eugenia Bonetti. Przy jednej ze stacji krzyż nieśli Polacy.

Podczas kolejnych stacji krzyż nieśli m.in. papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, włoska rodzina, niepełnosprawny mężczyzna na wózku inwalidzkim wraz z przedstawicielami stowarzyszenia UNITALSI zajmującego się transportem chorych do sanktuariów maryjnych, migrantka z Nigerii wraz córką, dwójka młodych Polaków oraz siostra zakonna i podopieczna z Domu Rut w Casercie, w którym ofiary handlarzy ludźmi odzyskują godność i próbują wrócić do normalnego życia, franciszkanin z Syrii. W centrum tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej stały kobiety i współcześni niewolnicy. Mowa była o afrykańskich kobietach zmuszanych do prostytucji w Europie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję