Reklama

Kościół

Ingres bp. Wętkowskiego 19 czerwca

Ingres bp. Krzysztofa Wętkowskiego do katedry włocławskiej odbędzie się 19 czerwca. Takie ustalenia zapadły podczas piątkowej wizyty biskupa nominata we Włocławku – pierwszej po ogłoszeniu nominacji. Nowy ordynariusz włocławski modlił się w miejscowej katedrze, a także spotkał z pracownikami kurii i wspólnotą seminarium duchownego.

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Wętkowski

FB Ład Boży/archidiecezja.pl

Nowego biskupa włocławskiego witał ustępujący ordynariusz bp Wiesław Mering, który przechodzi na emeryturę. Podczas spotkania w kurii diecezjalnej przedstawił jej pracowników, a także pracowników pozostałych instytucji i urzędów diecezjalnych. Po prywatnej rozmowie z poprzednikiem bp Wętkowski spotkał się także z niektórymi urzędnikami kurialnymi, omawiając m.in. zasady współpracy w najbliższych tygodniach. Ustalono także termin ingresu do katedry włocławskiej, który odbędzie się 19 czerwca o godzinie 11:00. Wcześniej, 7 czerwca, w kurii diecezjalnej odbędzie się kanoniczne objęcie diecezji przez bp. Wętkowskiego.

Podczas wizyty we Włocławku biskup nominat odwiedził też seminarium duchowne, gdzie po raz kolejny podkreślił historyczne i duchowe dziedzictwo Kościoła włocławskiego, który wydał tak wielu świętych i męczenników. Zwracając się do kleryków przypomniał, że w murach włocławskiego seminarium – jednego z najstarszych w Europie – do kapłaństwa przygotowywał się m.in. kard. Stefan Wyszyński, późniejszy prymas, a wkrótce błogosławiony. Zachęcając do kierowania się jego przykładem wskazał zwłaszcza na wierność jako tę cnotę Prymasa Tysiąclecia, którą warto i potrzeba dziś szczególnie naśladować. Przed powrotem do Gniezna bp Wętkowski modlił się też w gotyckiej katedrze włocławskiej, która jest równie wiekowa jak katedra gnieźnieńska (XIV w.) i podobnie jak ona nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP.

2021-05-01 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa ingres bp. Krzysztofa Wętkowskiego do katedry włocławskiej

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Wętkowski

Włocławek

screen

We Włocławku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Krzysztofa Wętkowskiego do bazyliki katedralnej.

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, mianowany 27 kwietnia br. przez Ojca Świętego Franciszka 77. biskupem włocławskim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 7 czerwca. Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa włocławskiego w diecezji. Mszę św. transmituje TV Trwam.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję