Reklama

Wiadomości

W. Brytania: National Gallery: "Kopernik" Matejki przetrze szlaki dla polskiego malarstwa

Chcielibyśmy, żeby "Kopernik" Jana Matejki stał się początkiem szerszej prezentacji polskiego malarstwa w The National Gallery w Londynie - powiedział PAP dyrektor tej galerii Gabriele Finaldi.

W piątek w The National Gallery otwarta dla publiczności zostanie wystawa "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", której głównym elementem jest wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". To pierwszy raz, gdy dzieło jakiegokolwiek polskiego malarza trafia do tej najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa.

"The National Gallery prezentuje przede wszystkim sztukę zachodnioeuropejską, ale mamy świadomość, że są inne prądy, bardzo ważne prądy w malarstwie europejskim, które nie były jeszcze reprezentowane. Polska ma bardzo silne własne tradycje malarskie, znaczącą XIX-wieczną szkołę malarstwa" - mówił PAP Finaldi podczas wtorkowego pokazu prasowego wystawy.

Reklama

Jak wyjaśnił Christopher Riopelle, kurator wystaw malarstwa po 1800 r., wybór Matejki - i tego konkretnie obrazu - jako pierwszego polskiego malarza w The National Gallery był oczywisty. "Matejko jest znaczącą postacią, ale nie jest zbyt znany poza Polską, natomiast Kopernika znają wszyscy i to pomaga" - mówi.

"Kopernik ułatwia zapoznanie publiczności The National Gallery z Matejką. Ten obraz nam pozwala opowiedzieć za jednym razem kilka historii - o Koperniku, o Matejce, o tym, co Matejko o nim mówił, a przy tym to niesamowicie ekspresyjny obraz. Mam nadzieję, że w rezultacie wystawy Matejko stanie się nazwiskiem, które ludzie będą mieli w pamięci" - powiedział Finaldi.

Liczy on, że Matejko przetrze szlaki dla następnych polskich obrazów, choć na razie nie ma konkretnych planów, jakie mogłyby się pojawić w dalszej kolejności. "Myślę, że miałoby sens, aby skoncentrować się na tych aspektach polskiego malarstwa, które są szczególnie charakterystyczne. Druga połowa XIX wieku ma w polskim malarstwie bardzo silną, odrębną tożsamość" - wskazuje dyrektor The National Gallery.

Reklama

Pochodzący z 1873 roku, mający rozmiary 225 cm na 315 cm obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Matejko namalował, aby uczcić 400. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Częścią wystawy są także pochodzący z 1543 roku egzemplarz najważniejszego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium", który na co dzień znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich w Londynie, instrumenty astronomiczne ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autoportret Matejki i studium "Kopernik. Rozmowy z Bogiem" z Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawę można będzie oglądać do 22 sierpnia.

Znajdująca się przy Trafalgar Square The National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2300 obrazów, głównie malarzy zachodnioeuropejskich, od połowy XIII wieku do roku 1900. Artyści, których dzieła są tam wystawione, to m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velazquez, Pierre-Auguste Renoir.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kgod/

2021-05-19 10:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo Kopernika

Niedziela toruńska 9/2013, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Mikołaj Kopernik

Joanna Kruczyńska

Odczytanie listu Kopernika do Pawła III przy chrzcielnicy astronoma

Odczytanie listu Kopernika do Pawła III przy chrzcielnicy astronoma

W tym roku przypada 540. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika i 470. rocznica jego śmierci oraz wydania dzieła życia „O obrotach ciał niebieskich”. Z okazji tych rocznic 18 lutego zainaugurowano Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego, w ramach których od lutego do 25 maja odbędzie się ponad 50 wydarzeń.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję