Reklama

Kościół

11-12 czerwca: 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Archidiecezji Krakowskiej

W dniach 11-12 czerwca odbędzie się 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obrady będą miały miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas gdy w Krakowie biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

[ TEMATY ]

KEP

Karol Porwich/Niedziela

„Miejsce nie jest przypadkowe, dlatego że motywem łączącym Kraków i Kalwarię Zebrzydowską w tych dniach będzie uroczystość 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa” – zaznaczył bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Pod koniec pierwszego dnia obrad, 11 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi ks. dr Jarosław Paszyński, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W tym samym dniu Akt ten zostanie dokonany we wszystkich parafiach w Polsce.

Reklama

Drugi dzień obrad, 12 czerwca, to w kalendarzu liturgicznym wspomnienie obowiązkowe Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W godzinach porannych biskupi będą celebrować Mszę świętą w Sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

„Pośród zagadnień, które zostaną poruszone na 389. Zebraniu Plenarnym, znajdą się aktualne sprawy z życia Kościoła w Polsce. Jednym z głównych tematów będzie beatyfikacja sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i sługi Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża” – powiedział bp Miziński.

Podziel się cytatem

Biskupi podejmą również temat wizyty „ad limina Apostolorum”, którą Episkopat Polski odbędzie w czterech grupach, przez cztery kolejne tygodnie października br. „Biskupi udadzą się do Watykanu, by odwiedzić poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej, by trwać na modlitwie u progów apostolskich w czterech bazylikach rzymskich, a na zakończenie pobytu spotkać się z papieżem Franciszkiem. Pierwsza grupa rozpocznie swoją wizytę w dniu 4 października” – podkreślił bp Miziński. Bliższe informacje co do porządku, programu i przygotowań zostaną przekazane biskupom podczas Zebrania Plenarnego.

Reklama

Kolejną kwestią będzie dokument dotyczący formacji kapłańskiej „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. „Dokument ten został zatwierdzony przez Kongregację ds. Duchowieństwa ad experimentum na okres pięciu lat. Data jego wejścia w życie zostanie wkrótce ogłoszona przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski” – zaznaczył sekretarz generalny.

Na Zebraniu Plenarnym biskupi podejmą również temat rodziny i duszpasterstwa rodzin z uwagi na przeżywany Rok Rodziny Amoris Laetitia, ustanowiony z woli papieża Franciszka.

Zostaną także przedstawione inicjatywy duszpasterskie związane z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa jako kontynuacja Aktu zawierzenia. „Ta inicjatywa duszpasterska, która jest bogata w swoim programie, obejmuje różne płaszczyzny nie tylko czysto duszpasterskie, ale także studyjno-duszpasterskie” – zauważył bp Miziński.

2021-06-07 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie Dekret ogólny KEP w sprawie podwyższenia sumy maksymalnej alienacji

[ TEMATY ]

KEP

BP KEP

Dziś wchodzi w życie Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie podwyższenia sumy maksymalnej alienacji. Dekret ten w dniu 23 marca 2021 r. uzyskał recognitio Stolicy Apostolskiej - informuje Biuro Prasowe KEP.

Zgodnie z kan. 1292 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, najniższą i najwyższą sumę alienacji dokonywanej przez publiczne kościelne osoby prawne, określa dla własnego kraju konferencja episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję