Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodzi w drodze do... Lizbony przez Henryków [Aktualizacja - 15:30]

W ramach przygotowań do ŚDM w Lizbonie, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprosiło do wyruszenia w drogę.

ks. Łukasz Romańczuk

- Zapraszamy was do wyruszenia w "drogę z Maryją". Dziś sobota, dzień, w którym szczególnie wspomina się Matkę Bożą i to właśnie ją chcemy zaprosić do naszej wspólnej drogi do Henrykowa - mówił ks. Zbigniew Kowal, do niedawna diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Zanim młodzi wyruszyli w drogę, pomodlili się dziesiątką różańca z dopowiedzeniami, a także otrzymali zadanie odrysowania swoich stóp na specjalnie przygotowanym papierze. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkową ŚDMową przypinkę oraz kartkę zawierającą jedno z trzech pytań: "Co niosę? Za co dziękuję?", "Co widzę?"

Reklama

W czasie drogi młodzi zatrzymali się przy Sanktuarium NMP Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu. W czasie nawiedzenia kościoła proboszcz parafii - ks. Janusz Prejzner opowiedział historię miejsca i obrazu Matki Bożej. Następnie młodzi się na polanie, gdzie znajduje się ryba, na wzór tej z Lednicy. Tam przygotowana została wspólna integracja, którą prowadził ks. Piotr Rozpędowski. W dalszej części młodzi zostali podzielenie na małe grupy, aby mogli wspólnie odpowiedzieć na pytania "Co niosę? Za co dziękuję?", "Co widzę?". Po dzieleniu słowem wspólnie odczytano fragment Ewangelii wg św. Łukasz o Nawiedzeniu św. Elżbiety, oraz wszyscy przeszli przez rybę. Następnie wszyscy wyruszyli w dalszą drogę do Henrykowa. 

O godz. 15:00  rozpoczęła się planowana Msza św. kościele w Henrykowie. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Deja -.  dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie. W homilii poruszony został aspekt spotkania. Na początku przywołana została obecna sytuacja pandemiczna i ograniczenie spotkań, co powoduje pragnienie obecności drugiego człowieka. Przeczytana chwilę wcześniej fragment ewangelii o "Nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję" jest ukazaniem spotkania międzypokoleniowego. 

W dalszej części poruszony został relacji - Zastanówcie się, jak często odwiedzacie członków waszej rodziny? Czy potraficie odwiedzić ich tak bez okazji, bez celu? Czy jesteście otwarci na rodziców, rodzeństwo? Dzisiejsze spotkanie to nauka otwarcia na drugiego człowieka, a nie zamykanie się na bliźniego. Potrzeba nam dzisiaj wychodzenia z własnego egoizmu i zamknięcia, aby nieść drugiemu człowiekowi radość, tak jak Maryja niosła nią Elżbiecie. Musimy cieszyć się ze spotkania z innymi ludźmi - mówił ks. Deja. 

GALERIA ZDJĘĆ

2021-06-19 09:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

    W kościele św. Mikołaja w Krakowie 25 lipca po Mszy św. odbył się festyn parafialny ku czci drugiej patronki parafii - św. Anny.

    W homilii ksiądz Dominik Sujecki wyjaśnił, czemu Eucharystia jest centralnym punktem każdego wydarzenia: - Chcemy więc dzisiaj, kiedy będziemy przystępować do Komunii Świętej, prawdziwie otworzyć nasze serca, aby nasycić się tym chlebem w pełni, aby z wiarą przyjąć to, co Jezus dla nas przynosi. Bardzo często skupiamy się tylko na tym chlebie codziennym, który wdrażamy przez naszą pracę, przez zarobek. Każdy z nas, kto chce jeść, musi pracować. To jest podstawa naszego życia, ale tego fizycznego. Ale jest coś więcej — życie duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję