Reklama

Szli z wielką miłością

Niedziela łomżyńska 31/2002

Piesze pielgrzymowanie w czasie tegorocznych upałów i nieraz gwałtownych zmian pogodowych może być owocną ascezą dla ducha i ciała. Trudy pieszego wędrowania połączonego z żywą modlitwą, wspólnymi śpiewami i sprawowaną Eucharystią to wspaniały klimat dla kształtowania w sobie autentycznej ewangelicznej miłości. Doświadczyli tego uczestnicy V Pieszej Pielgrzymki Diecezji Łomżyńskiej w Intencji Trzeźwości Narodu. Wyruszyli oni z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, z przepięknego ostrołęckiego klasztoru pobernardyńskiego, 5 lipca br. do Niepokalanowa, gdzie Matka Kościoła jako pośredniczka łask szczodrze nimi obdarza ze wszystkich swoich sił. Pielgrzymka zakończyła się 11 lipca br.

Uczestniczyło w niej wielu kapłanów i przygotowujących się do kapłaństwa sakramentalnego: ks. Wojciech Zyśk (organizator i kierownik poprzednich pielgrzymek do Niepokalanowa), ks. Tomasz Wilga (tegoroczny kierownik pielgrzymki), ks. Robert Sulich, ks. Przemysław Artemiuk; klerycy: Bogdan Stokowski, Rafał Łojewski, Janusz Minota, Józef Opęchowski, Stanisław Kuśnierowski oraz diakon Mariusz Żochowski.

Duszpasterze posługiwali w czasie marszu wiernym, udzielając im Sakramentu Pojednania. Pielgrzymka liczyła ok. 200 uczestników, którzy do Niepokalanowa, do Bożej Matki i Matki każdego z nas, szli trasą: Kunin-Rząśnik-Somianka-Wójtostwo-Zakroczym-Kampinos.

We wszystkich mijanych miejscowościach znajdowali gościnne przyjęcie, posiłek i nocleg. Jak podkreślił ks. Tomasz Wilga, w tej świętej peregrynacji bardzo zasłużyli się harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i ze Związku Harcerstwa Polskiego. Wszyscy modlili się w intencji trzeźwości narodu. V Pielgrzymka Diecezji Łomżyńskiej zorganizowana w tej intencji przyniosła wiele duchowych owoców nawrócenia i wewnętrznej przemiany. Była umocnieniem w wierze, nadziei i miłości. Jedna z uczestniczek pieszej pielgrzymki do Niepokalanowa bezpośrednio po powrocie z niej powiedziała m.in.: "Już drugi raz poszłam na tę pielgrzymkę. Jest to czas, w którym mogę zastanowić się nad sobą. W tym świecie trudno jest odnaleźć siebie, uporządkować własne myśli. Piesze pielgrzymowanie do Maryi to najlepszy czas na odnalezienie samego siebie, odnalezienie własnego ´ja´. Oczywiście, nie poszłabym na tę pielgrzymkę, gdybym nie miała konkretnej intencji. Wstąpiłam - jak czterdziestu czterech innych uczestników pielgrzymki do Niepokalanowa - do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Mam też osobistą intencję dotyczącą pokierowania moim życiem osobistym (...). Dla mnie pielgrzymowanie jest czasem, w którym uczę się cierpliwości i pokory. Jeżeli idzie się już któryś raz z kolei, wtedy w znacznym stopniu zwraca się uwagę na innych współpielgrzymów. Starałam się pomóc np. matce, która szła z dzieckiem; przyjacielowi, który miał problemy osobiste" (Hanna Fabiańska z Lubotynia, lat 26, księgowa).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja min. Ziobry: jest wniosek o postawienie zarzutów Leszkowi Cz.

2020-09-21 10:39

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

PAP

Prokuratura Regionalna w Warszawie wystąpiła z wnioskiem o postawienie Leszkowi Cz. zarzutów ws. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Banku na sumę 130 mln zł; jeśli sąd podejmie decyzję o areszcie, zostanie wydany list gończy - przekazał szef MS Zbigniew Ziobro.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że prawdą jest informacją, że Prokuratura Regionalna w Warszawie sporządziła postanowienie o przedstawieniu zarzutów Leszkowi Cz. "Miliarderowi, który jako przewodniczący rady nadzorczej Idea Banku w okresie objętym zarzutem - zdaniem prokuratury mając świadomość bezprawnych działań, nie dopełniając obowiązku rzetelności i uczciwości, do jakich był zobowiązany (...) - doprowadził do narażenia na szkodę wielkich rozmiarów bardzo wielu klientów Idea Banku" - mówił. Kwota, o której mowa w zarzucie, to 130 mln zł.

Jak dodał, z ustaleń prokuratury wynika, że Cz. w ówczesnym czasie faktycznie kierował bankiem i "zachodzą wszelkie przesłanki do tego, by skutecznie ogłosić mu zarzuty popełnienia poważnych przestępstw". "Oraz zachodziły wszelkie przesłanki, aby wystąpić do sądu o tymczasowe aresztowanie" - powiedział.

Ziobro podkreślił przy tym, że jeśli sąd podejmie decyzję o tymczasowym aresztowaniu Leszka Cz., zostanie wydany za nim list gończy. "Ta afera pokazuje, że nie może być tak, że osoby niezwykle wpływowe, osoby bardzo majętne mogą czuć się bezkarne, wtedy, kiedy dopuszczają na przestępstw, zwłaszcza na wielką skalę, w stosunku do bardzo wielu Polaków. Prokuratura, którą kieruję, zawsze będzie w sposób pryncypialny kierować się właśnie takimi zasadami - wobec każdego" - zapewnił minister sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Jak wyznaczać ojcowskie priorytety? - Wkrótce Forum Tato.Net:

2020-09-22 17:09

[ TEMATY ]

tata

forum

altanaka/fotolia.com

“Zaangażowany & Solidarny. Jak wyznaczać ojcowskie priorytety?” - to temat zbliżającego się XII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Forum będzie inspiracją do stworzenia własnego planu bycia ojcem zaangażowanym i solidarnym. W wyznaczaniu ojcowskich priorytetów pomogą prelegenci spotkania, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Tegoroczne Forum Tato.Net odbędzie się w sobotę 14 listopada w Łochowie pod Warszawą. Dla uczestników niemogących przybyć osobiście spotkanie będzie transmitowane online. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

- Dzieci potrzebują ojców zaangażowanych, będących przewodnikami dla swojej rodziny, wskazujących życiowe cele i środki do ich osiągnięcia. Ale ojciec zaangażowany potrafi być przede wszystkim obecny w życiu dziecka. Dlatego jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności jest work life balance, zdolność równowagi między pracą, życiem rodzinnym i zaangażowaniem społecznym. Tato.Net wraz z zaproszonymi prelegentami podaje skuteczne narzędzia pomocne w nauce tej sztuki – mówi dr Dariusz Cupiał, twórca Inicjatywy Tato.Net. 

XII Międzynarodowe Forum Tato.Net to największe w Europie samokształceniowe spotkanie ojców wypełnione wykładami, panelami, warsztatami oraz mniej formalnymi rozmowami o roli taty w rodzinie i życiu społecznym. Organizatorzy są zdania, że – zamiast narzekać na kryzys ojcostwa – lepiej organizować się w społeczności ojców i wzajemnie wspierać.  

„Mocni ojcowie muszą trzymać się razem” – apeluje także dr Ken Canfield, wybitny znawca tematyki ojcowskiej, który sam jest tatą i dziadkiem i zapowiedział swoją obecność na tegorocznym Forum.
 

Program Forum Tato.Net „Zaangażowany & Solidarny” składa się z trzech części:

– Część pierwsza: „Tato, potrzebujesz zaangażowania i solidarności. Dlaczego i jak wyznaczać ojcowskie priorytety?”,  

– Część druga: Blok grup tematycznych – warsztaty, panele, seminaria. Przestrzeń aktywności dla wszystkich uczestników,  

– Część trzecia: “Wyzwania, rozwiązania, dobre praktyki”. 

Uzupełniającym punktem programu będą „Męskie rozmowy o ojcostwie”, podczas których usłyszymy wartościowe i praktyczne wypowiedzi ojców. 

Forum poprzedzi uroczysta Gala MAX Tato.Net. Podczas uroczystej kolacji, w piątek 13 listopada, zostaną wręczone statuetki MAX oraz TopDads. Statuetka MAX jest wyróżnieniem przyznawanym przez Kapitułę Rady Programowej Tato.Net od 2014 roku jako wyraz uznania dla znaczącego wkładu w tworzenie kultury odpowiedzialnego ojcostwa. Nominacje w kategoriach mężczyzna, utwór oraz instytucja można zgłaszać na stronie: https://forum.tato.net/statuetka-max/ W poprzednich latach statuetkę otrzymał m.in. podróżnik Marek Kamiński oraz płk Paweł Wiktorowicz, dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Wyróżnienia TopDads trafią do firm promujących w swoich kampaniach reklamowych pozytywny wizerunek ojca.
 

Inicjatywa Tato.Net to realizowany przez Fundację Cyryla i Metodego program wzmacniania rodzin poprzez wspomaganie ojców. Tato.Net była w Polsce pierwszą, a obecnie jest największą inicjatywą, która dostarcza mężczyznom narzędzi, by mogli się nawzajem wspierać w byciu lepszymi ojcami. Po 16 latach działalności Tato.Net tysiące mężczyzn pogłębiło swoje ojcowskie kompetencje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję