Reklama

50-lecie Apelu Jasnogórskiego

Modlitwa polskich serc

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak określił Apel Jasnogórski Jan Paweł II w czasie swojej I pielgrzymki do Ojczyzny (5 czerwca 1979). Podkreślił, że apelowe słowa: „Jestem, pamiętam, czuwam” wyrażają, co to znaczy być chrześcijaninem na polskiej ziemi. Ukazując ich głęboki rodowód ewangeliczny, wskazał równocześnie wymiar uniwersalny. Uroczyście promował Apel Jasnogórski w czasie VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze (14 sierpnia 1991). Ojciec Święty zaproponował zebranej rzeszy młodzieży z całego świata (ponad 1,5 mln), aby bogata i syntetyczna treść apelowych słów stała się modelowym programem dla współczesnych młodych chrześcijan. Program zawarty w „słowach języka i łaski - wyrazie ducha ludzkiego i natchnienia Ducha Świętego” sprawdził się w okresie trudnych zmagań Kościoła w Polsce.

Apel Jasnogórski jako codzienna, systematyczna modlitwa został zainicjowany na Jasnej Górze przed obliczem Królowej Polski i Jasnogórskiej Matki Kościoła 8 grudnia 1953 r. Stał się modlitwą Polaków w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.
Była to niezwykła uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Internowany w Stoczku Warmińskim Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał tego dnia aktu oddania się Maryi w niewolę, zawierzając Jej swój los i Kościół w Polsce. W Sanktuarium Jasnogórskim o. przeor Jerzy Tomziński w kazaniu, podczas Mszy św. celebrowanej przez bp. Zdzisława Golińskiego, ordynariusza częstochowskiego, wezwał Rodaków do modlitewnej więzi z Jasną Górą każdego dnia o godz. 21.00 - w intencji uwolnienia więzionego Prymasa Polski.
Z celebracją Apelu sukcesywnie wiązano treści składające się na program przygotowań Kościoła w Polsce do 300-lecia obrony Jasnej Góry w 1956 r., rocznicy Ślubów króla Jana Kazimierza - obrania Maryi Królową Korony Polskiej.
Struktura modlitwy Apelu Jasnogórskiego posiada swoje zakorzenienie w nocnych czuwaniach pielgrzymów jasnogórskich, spontanicznie przeżywanych na placu jasnogórskim przed największymi uroczystościami odpustowymi. Śpiewy pieśni maryjnych przeplatano zawsze rozważaniami różańcowymi.

* * *

W dziejach Kościoła na ziemiach polskich odnajdujemy również wcześniejsze ślady praktykowania w łączności z Jasną Górą modlitwy o godz. 21.00. Bp Józef Sebastian Pelczar, gorliwy czciciel Królowej Korony Polskiej (kanonizowany przez Jana Pawła II 18 maja 2003 r.), 21 maja 1910 r. - w przededniu rekoronacji wizerunku Królowej Polski diademami podarowanymi przez Ojca Świętego Piusa X - polecił, aby we wszystkich kościołach diecezji przemyskiej o godz. 21.00 w ciągu piętnastu minut biły dzwony. Miały one wzywać wiernych do solidarności duchowej i modlitewnej z Jasnogórskim Sanktuarium Narodowym.
Przed 85 laty, 4 listopada 1918 r. polscy żołnierze z 22. pułku piechoty, dowodzeni przez ppor. Artura Wiśniewskiego, wyzwalając Jasną Górę spod okupacji austriackiej, o godz. 21.15 stanęli wraz z paulinami przed Cudownym Wizerunkiem Królowej Polski, z dziękczynieniem za odzyskiwaną przez Polskę po 123 latach zaborów niepodległość.
W 1934 r. pilot Władysław Polesiński, zmagający się z wiarą w Boga, podczas próbnego lotu niespodziewanie usłyszał rozkaz: „Zniż lot, ląduj!”. Wylądował szczęśliwie. Po opuszczeniu samolotu nastąpiła jego eksplozja. Była godzina 21.00. Okazało się, że o tej porze żona polecała go Matce Bożej. Kpt. Polesiński nawrócił się i w dowód wdzięczności założył wśród oficerów organizację: „Krzyż i Miecz”. Jej członkowie codziennie o godz. 21.00 meldowali się na Apel przed Matką Bożą Jasnogórską.
W czasie okupacji hitlerowskiej praktykę maryjnej modlitwy wieczornej szerzyli wśród młodzieży akademickiej, gromadzącej się na tajnych kompletach w Warszawie, ojcowie jezuici, moderatorzy Sodalicji Mariańskiej, a także ks. Leon Cieślak, pallotyn. Na Jasnej Górze o. Polikarp Sawicki, paulin, skupiał na tę wieczorną modlitwę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej różne grupy: członków Sodalicji Mariańskiej, studentów. Prawdopodobnie uczestniczył w nich także dwukrotnie, w czasie tajnych pielgrzymek akademickich, student Karol Wojtyła.
W obozie koncentracyjnym w Dachau w 1942 r. powstała pod przewodnictwem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - sodalisa maryjnego od 1927 r. - wspólnota młodych. Jej członkowie mieli codziennie o godz. 21.00 duchowo spotykać się przed Matką Bożą.
W 1946 r., po Akcie Ofiarowania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi złożonym na Jasnej Górze przez Prymasa kard. Augusta Hlonda wraz z Episkopatem Polski wobec milionowej rzeszy pielgrzymów ks. L. Cieślak, w trosce o wprowadzanie w życie zobowiązań wynikających z odnowionego z Maryją Królową Polski przymierza, zaproponował odprawianie codziennie o godz. 21.00 w duchowej łączności z Jasną Górą „Raportu Rycerskiego Narodu Polskiego Chrystusowi na ręce Maryi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

* * *

Podjęta w 1953 r. systematyczna modlitwa Apelu na Jasnej Górze okazała się zwycięska. Po trzech latach, wbrew wcześniejszym butnym zapewnieniom władz komunistycznych, Ksiądz Prymas w końcu października powrócił do posługi Kościołowi w naszej Ojczyźnie.
On też, wraz z Episkopatem Polski, stał się propagatorem Apelu. W czasie Wielkiej Nowenny (1957-66), będącej przygotowaniem do Milenium Chrztu Polski, podejmował tematykę duszpasterską zaproponowaną przez Episkopat Polski. Kard. S. Wyszyński osobiście przewodził ponad 500 razy tej modlitwie na Jasnej Górze, przedkładając Bogu zmagania Kościoła i narodu o wierność Ewangelii. Duchowo zawsze łączył się o godz. 21.00 z Sanktuarium w modlitwie za Kościół i Ojczyznę, udzielając wraz z biskupami błogosławieństwa Polsce.
Modlitwa Apelu towarzyszy od początku peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Polsce (od 1957 r.).
W okresie trwania Soboru Watykańskiego II Apel nasycony był błaganiem za Kościół powszechny. Biskupi polscy w listach pasterskich przy okazji różnych uroczystości maryjnych zachęcali wiernych do praktyki Apelu Jasnogórskiego zarówno w rodzinach, jak i w świątyniach.
Na rozpoczęcie Roku Świętego, 1 stycznia 1974 r. Episkopat Polski polecił, aby w każdej rodzinie i w każdym kościele w Polsce odprawiono Apel Jasnogórski przed obrazem Matki Bożej, przy zapalonej świecy. W czasie tego Apelu obecni mieli ponowić oddanie się Matce Bożej w macierzyńską niewolę miłości za Kościół, z błaganiem, aby Rok Święty przyniósł jak największe owoce odnowy życia chrześcijańskiego, pojednania z Bogiem i między ludźmi.
Prymas kard. S. Wyszyński, wraz z Episkopatem Polski, wezwał również wiernych, żeby sześcioletni okres przygotowań do Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry rozpocząć 1 stycznia 1976 r. uroczystym Apelem.

Reklama

* * *

Nową jakość uzyskała modlitwa Apelu Jasnogórskiego dzięki aprobacie Jana Pawła II, który nie tylko często podejmuje tę milenijną modlitwę, ale niejednokrotnie ukazuje jej aktualność. W prowadzonych ośmiokrotnie rozważaniach Apelu na Jasnej Górze Ojciec Święty przybliżał treści teologiczne słów: „Jestem, pamiętam, czuwam”, czyniąc je współczesną modlitwą Kościoła w Polsce i w świecie. Ponad sto razy - podczas spotkań z różnymi grupami pielgrzymów, nie tylko w Rzymie i Castel Gandolfo - aktualizował treści Apelu Jasnogórskiego i modlił się, śpiewając antyfonę apelową.
Najgłębszej analizy przewodnich słów Apelu dokonał Jan Paweł II podczas wspomnianego już VI Światowego Spotkania Młodzieży, wiążąc je z wymownymi znakami, uroczyście wniesionymi w czasie celebracji: Apelowe słowo: „Jestem” naznaczone zostało krzyżem. Obok krzyża Chrystusowego zostało ustawione Pismo Święte - jako interpretacja apelowego „Pamiętam”. Trzeci symbol apelowego Spotkania Młodych, obok krzyża i Biblii, stanowiła ikona Jasnogórskiej Bogurodzicy. Żeby młodzież zgromadzona z różnych stron świata mogła razem uczestniczyć w Apelu, ułożono specjalną antyfonę: Maria Regina mundi, Maria Mater Ecclesiae, Tibi assumus, Tui memores vigilamus, vigilamus. Ponadto przygotowano tekst w języku staro-cerkiewno-słowiańskim i w sześciu współczesnych językach. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do umiędzynarodowienia Apelu Jasnogórskiego.
Młodzieżowe, koleżeńskie grupy, wspólnoty wyrosłe na bazie pielgrzymek, duszpasterstw akademickich, przyjęły godzinę 21.00 jako czas odnowienia przyjaźni w przestrzeni wzajemnej modlitwy.

* * *

Złoty jubileusz Apelu Jasnogórskiego stanowi wyzwanie do pełniejszego zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji w trudnym czasie konfrontacji z siłami rozwijającymi - z dużym natężeniem - ofensywę antyewangelizacyjną o znamionach liberalnych i laickich. Umocnienie dla nas stanowi zapewnienie Jana Pawła II, że duchowo łączy się on z nami w tej świętej godzinie jasnogórskiej modlitwy wieczornej.
W zdynamizowaniu zwycięskiej modlitwy Apelu Jasnogórskiego służą nam pomocą powstałe w ostatnich latach katolickie rozgłośnie radiowe, na czele z Radiem Maryja, Radiem Jasna Góra i Radiem Fiat, oraz Telewizja Trwam.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

[ TEMATY ]

pro life

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Pani Magdalena wraz z mężem Marcinem wygłosiła 2 maja konferencję nt. „Każde życie jest święte i nienaruszalne” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i ochrony życia poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję