Reklama

Wiara

Pytajmy wprost: Kim jesteś, Panie Jezu?

– Pamiętajmy, że każdy człowiek jest posłany do odnoszenia sukcesów przez wydobywanie talentów, jakie sam Bóg włożył w jego serce. Każdy z nas jest umiłowany i wybrany przez Boga i to przed założeniem świata. Wybranym, aby pełnił swą rolę przez świętość życia – powiedział abp Józef Michalik w homilii podczas Pielgrzymki Młodzieży do Archikatedry Przemyskiej połączonej z świętowaniem XXI Dnia Papieskiego.

[ TEMATY ]

duchowość

Chrystus

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Eucharystii inaugurującej nowy rok pracy formacyjnej we wspólnotach katechetycznych i parafialnych przewodniczył abp Adam Szal, a koncelebrowali ją duszpasterze i moderatorzy różnych wspólnot młodzieżowych działających w Archidiecezji Przemyskiej.

W homilii abp senior Józef Michalik nawiązał do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako żywego pomnika pamięci św. Jana Pawła II. – Także to nasze dzisiejsze spotkanie z młodzieżą, z delegacjami młodzieży z różnych parafii, z tymi inicjatywami młodzieżowymi jest bardzo ważne – powiedział były przewodniczący KEP koncentrując się na haśle XXI Dnia Papieskiego: Nie lękajcie się!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W życiu spotykamy różne trudności. Można wobec nich zająć podwoją reakcję: uciekać, poddać się, czyli stchórzyć albo stawić czoło, próbować pokonać, czyli ujawnić odwagę. Ta odwaga bywa potrzebna aby nie ulec opiniom, czy naciskom których nie podzielam. To odwaga w porządkowaniu świata, w znoszeniu trudności w rodzinie, w relacji z kolega, z koleżanką ale także odwaga w pokonywaniu siebie, a szczególnie potrzebna jest cenna odwaga w pokonywaniu grzechu – tłumaczył kaznodzieja. – Bez zdecydowanej odwagi nie nauczymy się prawdziwej miłości. Nie poznamy czym jest prawdziwa Miłość – dodał.

Reklama

Prawdziwa miłość wobec Boga i ludzi, wobec Ojczyzny i Kościoła zawsze opiera się na prawdzie. – Tę prawdę trzeba dobrze rozeznać i zaakceptować, czyli stwierdzić co jest w tej mojej relacji dobre i godne utrzymania, a co niewłaściwe, powierzchowne lub złe i wymaga poprawienia, udoskonalania albo odrzucenia – wyjaśniał hierarcha.

Abp Michalik przypomniał słowa papieża Franciszka, że „Miłość nie polega na posiadaniu wszystkiego i od razu". – Miłość to wierność, to dar, to odpowiedzialność. Miłość to być zdolnym do miłości na całe życie i całym sobą, bo życie bez prawdziwej miłości jest smutne, puste i nieciekawe – dodał.

Reklama

Na zakończenie kaznodzieja zostawiał się, jak młodzi podchodzą do Kościoła i wiary w Boga. – Nie wystarczy usłyszeć o Chrystusie od innych. Konieczna jest osobista relacja z Nim, spotkanie z Nim – powiedział. – Chodzi więc o modlitwę, o rozmowę z Nim, o spotkanie w głębokiej, autentycznej wierze – dodał zachęcając młodych, aby pytali wprost: Kim jesteś, Panie Jezu?

Podziel się cytatem

Pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi są oczywiście święci i błogosławieni, ale także popularni ludzie, np. sportowcy, którzy przyznają się do wiary w Boga. – Jawi się jednak pytanie co robić, aby stać się prawdziwym chrześcijaninem, aby nie utracić wiary, ale ją pogłębić, ożywić, a może odzyskać? – pytał kaznodzieja. – Co robić aby rozpoznać prawdziwą miłość, a także aby jej nie utracić? – pytał dalej.

– Odpowiedź jest prosta w zaleceniu, ale trudniejsza w wykonaniu. Trzeba praktykować wiarę i miłość. Żyć wiarą. Żyć według wiary i praktykować jej zasady, które odczytujemy w siemieniu. Doznawać, doświadczać miłości Boga polegającej nie tyle na wzruszeniu, ale na tym przekonaniu, że jesteśmy Mu potrzebni, że jesteśmy po Jego stronie, że jesteśmy jedno z Nim – podpowiadał abp Michalik. – Po prostu trzeba słuchać sumienia w najdrobniejszych sprawach. Zwalczać egoizm. Pokonywać zło dobrem – dodał.

Były przewodniczący KEP wyraził też ogromną nadzieję, że tacy ludzie są obecni w przemyskiej archikatedrze. – Pamiętajmy, że każdy człowiek jest posłany do odnoszenia sukcesów przez wydobywanie talentów, jakie sam Bóg włożył w jego serce. Każdy z nas jest umiłowany i wybrany przez Boga i to przed założeniem świata. Wybranym, aby pełnił swą rolę przez świętość życia – zaznaczał kaznodzieja.

– Pamiętajmy, że święci to ludzie szczęśliwi i piękni wiarą, i mocni miłością wobec Boga i ludzi. Naprawdę Pan Bóg ciebie i Twojego kolegi, koleżanki, i twoich rodziców potrzebuje w jakimś celu, potrzebuje jako świętych. Pomagajmy sobie, pomagajmy im na tej drodze przez modlitwę uśmiech, życzliwość – zakończył.

Na zakończenie wspólnej modlitwy odbył się obrzęd przekazaniem światła i posłaniem młodych do pracy apostolskiej we wspólnotach parafialnych. Przy tej okazji młodzież z Jarosławia otrzymała krzyż Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, który będzie towarzyszyć jarosławskim parafiom, gdzie zaplanowano kolejny SMAP.

2021-10-10 18:32

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus nie jest poddany kwarantannie

Przewodniczący episkopatu USA apeluje o modlitwę do Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji ustania pandemii koronawirusa.

On sam odmówi ją w Wielki Piątek. Abp Jose Gomez przypomniał, że Papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego wszystkim, którzy modlą się o to i poprosił wszystkich wiernych, aby przyłączyli się do niego za pośrednictwem internetu. Modlitwa będzie transmitowana na oficjalnej stronie episkopatu i na Facebooku.
CZYTAJ DALEJ

Papieska niespodzianka – Leon XIV do młodych: jesteście przesłaniem nadziei

2025-07-29 22:26

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych w Rzymie

Jubileusz Młodzieży

Jubileusz Młodych

Vatican News / ks. Marek Weresa

Macie okazję, by dawać przesłanie nadziei, wołajmy o pokój na świecie – mówił Papież Leon XIV do 120 tysięcy młodych zgromadzonych na inauguracji Jubileuszu Młodzieży w Rzymie. Ojciec Święty niespodziewanie pojawił się na Placu św. Piotra po zakończeniu Mszy świętej, pozdrawiając z papamobile uczestników Eucharystii.

Pojawienie się Papieża w papamobile nie było przewidziane w harmonogramie wtorkowej uroczystości. Podczas przejazdu Ojca Świętego tysiące osób pozdrawiały Leona XIV, wznosząc okrzyki: „To jest młodzież Papieża”. Widać było też wiele polskich flag.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent pozbawił Jolantę Małgorzatę Lange Srebrnego Krzyża Zasługi. To ona inwigilowała ks. Blachnickiego

2025-07-30 16:33

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Mateusz Góra

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję