Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Poświęcenie domu parafialnego w Jaśle

Niedziela rzeszowska 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26 sierpnia w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski, który dokonał poświęcenia nowego domu parafialnego. Dom będzie służył wspólnotom działającym przy kościele. Uroczystości w Jaśle połączone były z dożynkami. Parafianie przynieśli wykonane przez siebie wieńce oraz zebrane płody ziemi i bochny chleba.

Spotkanie przed koronacją cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej w Czudcu

27sierpnia w Czudcu odbyło się spotkanie komitetu koronacyjnego przed uroczystością koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej - Królowej Różańca Świętego. Spotkaniu przewodniczył bp Edward Białogłowski.

Przybyli też księża z Kurii Diecezjalnej i dekanatu oraz przedstawiciele władz lokalnych. Goście zapoznali się z programem uroczystości, obejrzeli plac koronacyjny ( boisko sportowe obok Podkarpackiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli ), parkingi dla pielgrzymów i ołtarz zaprojektowany przez architekta Marka Szorca.

Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej w Czudcu odbędzie się 8 września. Połączona będzie z dożynkami diecezjalnymi.

Podsumowanie akcji letniej Caritas w Myczkowcach

28 sierpnia w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Myczkowcach odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną akcję letnią Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Spotkaniu przewodniczył bp Kazimierz Górny. Przybyli też dobroczyńcy, dzięki którym kolonie mogły się odbyć, wśród nich prezydent Rzeszowa Andrzej Szlachta, przedstawiciele marszałka województwa podkarpackiego oraz burmistrz gminy Solina.

Podczas tegorocznych wakacji w Myczkowcach wypoczywało ponad 2,5 tys. dzieci z najbiedniejszych rodzin naszego regionu, Ukrainy i Białorusi. W sumie zorganizowano 7 turnusów kolonijnych. W ich przygotowanie włączyło się około 300 wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wręczenie krzyży animatorskich i legitymacji ceremoniarza

Bp Edward Białogłowski wręczył 28 chłopcom animatorskie krzyże Liturgicznej Służby Ołtarza. Ceremonia odbyła się 29 sierpnia br. w Kupnie. W uroczystej Mszy św. wzięli udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, którzy włączyli się w prowadzenie kursu ceremoniarza. Ich zadaniem było prowadzenie ćwiczeń z zakresu liturgii. Dokonywało się to poprzez formację duchową. Ksiądz Biskup wręczył też 35 legitymacji ze znaczkiem ceremoniarza.

Kongregacje katechetyczne dla duchownych i świeckich

30 sierpnia br. w kościele katedralnym odbyła się konferencja katechetyczna dla kapłanów z Rzeszowa i części północnej diecezji. Podobna kongregacja miała miejsce 31 sierpnia u Ojców Franciszkanów w Jaśle. Przybyli na nią księża z południowej części diecezji. Gościem obydwu spotkań był ks. dr Janusz Królikowski, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Wygłosił on referat nt. Katechizm Kościoła Katolickiego i duszpasterstwo. Temat wybrano nie przypadkowo. W tym roku mija 10. rocznica ogłoszenia przez Papieża Jana Pawła II nowego Katechizmu. W referacie Ksiądz Profesor wskazał na konieczność wprowadzania w życie prawd w nim zawartych.

Konferencje przygotowujące do nowego roku katechetycznego, któremu towarzyszyć będzie hasło: Ukochać Chrystusa, zorganizowano też dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. Zgromadzili się oni 30 sierpnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. W spotkaniu z udziałem bp. Edwarda Białogłowskiego wzięło udział ok. 250 osób.

Kongregacje dla duchownych i świeckich poprowadził ks. dr Janusz Podlaszczak, konsultant ds. katechetycznych diecezji rzeszowskiej.

W programie kongregacji znalazły się: komunikaty Wydziału Katechetycznego i Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Całość zakończyła dyskusja.

Reklama

Obchody 22. rocznicy powstania "Solidarności"

31 sierpnia w kościele farnym w Rzeszowie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i "Solidarności". Uroczystej Liturgii przewodniczył bp Edward Białogłowski. Słowo Boże wygłosił ks. prał. Ireneusz Folcik. W homilii Kaznodzieja pytał o to, co zrobiliśmy z ideałami "Solidarności". Apelował, by o nich nie zapominać, gdyż stanowią jedną z najpiękniejszych kart najnowszej historii. Ks. Folcik przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane podczas tegorocznej pielgrzymki do Polski: "Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny".

Po Mszy św. pod Krzyżem Misyjnym złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele rzeszowskiej " Solidarności", władz samorządowych, miejskich i poczty sztandarowe. Obchody podpisania porozumień sierpniowych zakończyło spotkanie okolicznościowe w Ratuszu.

Reklama

Festyn Franciszkański w Bieczu

1 września br. w Bieczu odbył się Festyn Franciszkański, zorganizowany w celu pozyskania funduszy na restaurację zabytkowych obiektów klasztoru i kościoła św. Anny. W programie znalazły się m.in. występy zespołów regionalnych i chrześcijańskich, w tym miejscowego zespołu "Pojednanie" . Gwiazdą wieczoru był zespół "Sami". Na uroczystości przybyli licznie mieszkańcy Biecza i okolic.

Szkole w Wysokiej Głogowskiej nadano imię Jana Pawła II

2 września br. Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej otrzymał imię Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii podziękował społeczności szkolnej za to, że obrała za patrona największy autorytet moralny współczesnego świata - Papieża Polaka. Nauczycielom Ksiądz Biskup życzył, by byli przewodnikami wiedzy, szlachetności w kulturze słowa i dobroci. Rodziców prosił o współpracę z pedagogami i katechetami. Zwracając się do młodzieży, przypomniał, że uczy się ona nie dla szkoły, lecz dla siebie.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, w tym burmistrz Głogowa Małopolskiego.

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2002/2003 w Rzeszowie

2 września w hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu w Rzeszowie odbyła się Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2002/2003.

W uroczystości udział wzięło ok. 4 tys. osób. Jednym z zaproszonych gości był bp Edward Białogłowski. W słowie skierowanym do nauczycieli, rodziców i dzieci Ksiądz Biskup podkreślił ogromny wkład władz miejskich i gminnych, a także ofiarodawców i pedagogów w zorganizowanie letniego wypoczynku dla najbiedniejszych dzieci w Ośrodku Caritas w Myczkowcach.

Egzaminy wstępne do WSD w Rzeszowie

2 września br. odbyła się druga tura egzaminów wstępnych do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. W tym roku przystąpiło do nich 4 kandydatów. Egzamin składał się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna obejmowała wypracowanie z języka polskiego na dowolny temat, test z gramatyki i ortografii oraz kwestionariusz, który wypełniali kandydaci. Egzamin ustny przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy dotyczył wiedzy religijnej (materiał z zakresu szkoły średniej) i wiedzy z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Drugi etap obejmował rozmowę kwalifikacyjną na tematy dotyczące motywów powołania przyszłego kandydata do Seminarium.

W bieżącym roku naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie rozpocznie 20 kandydatów.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Św. Wojciech

Stał się patronem ładu hierarchicznego Kościoła w Polsce.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję