Reklama

Kościół

Caritas Polska: Mądre wsparcie seniorów wkładem w papieską rewolucję czułości

„Starość nie jest okresem bezużytecznym” – tłumaczy papież Franciszek w orędziu na obchodzony 24 lipca Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. I zachęca do pogłębiania więzi społecznych, widząc w tym ogromną rolę seniorów. W programach senioralnych Caritas to od dawna ważny element, obok materialnej pomocy dla najstarszych.

[ TEMATY ]

Caritas

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Caritas Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Kiedy mówimy o programach pomocowych dla seniorów, na myśl przychodzi nam pomoc żywnościowa, czy wsparcie w placówkach opiekuńczych. To oczywiście prawda, ale nie cała – zastrzega Monika Figiel, specjalistka ds. programów senioralnych Caritas Polska. – Nasze programy oprócz wymiaru materialnego mają także swoje aspekty duchowe, aktywizacyjne i edukacyjne, a beneficjenci są w nich traktowani podmiotowo i korzystając ze wsparcia mogą również pogłębiać więzi społeczne i rozwijać swoją wiedzę.

Przebić bańkę samotności

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobrym przykładem jest realizowany przez Caritas wraz z Fundacją Biedronki program „Na codzienne zakupy”, w ramach którego 11 tys. seniorów wytypowanych przez Caritas diecezjalne otrzymuje w tym roku karty na zakupy o wartości 160 zł miesięcznie (przez 10 miesięcy; jest to już piąta edycja programu).

Reklama

– Jak wynika z badań, 2/3 beneficjentów mieszka samotnie, a ich dochód nie przekracza 1350 zł netto miesięcznie; 31 proc. stanowią osoby z niepełnosprawnościami (niekoniecznie orzeczonymi), które potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach, a 56 proc. jest dotkniętych przewlekłymi chorobami. Przy tym zaledwie 12,6 proc. seniorów uczestniczących w programie może liczyć na pomoc rodziny. Aż 11 proc. nie ma kontaktu z rodziną, a 9 proc. nie ma w ogóle rodziny. Tym większego znaczenia nabierają kontakty nawiązywane przez nich dzięki udziałowi w programie, pozwalające im przebić bańkę samotności – podkreśla Monika Figiel.

Wolontariusz jak rodzina

Oprócz płacenia za zakupy specjalnymi kartami, uczestnicy programu mogą również korzystać z pomocy 4 tys. wolontariuszy Caritas. Ponad połowa ankietowanych seniorów biorących udział w programie wskazała pracowników i wolontariuszy Caritas jako osoby, na których wsparcie mogą liczyć (więcej wskazań mieli tylko członkowie rodzin beneficjentów).

– Systematycznie opiekują się oni seniorami będącymi w potrzebie. Odwiedzają ich w domach, robią zakupy, pomagają w drobnych pracach domowych, a co najważniejsze – rozmawiają i organizują im czas. Ich celem jest sprawienie, aby seniorzy nie czuli się samotni – tak rolę wolontariuszy w programie opisuje Marta Dobrzyńska, koordynatorka wolontariatu w Caritas Polska.

– Karta jest pretekstem, by zapoznać się z seniorem, zobaczyć jakie ma potrzeby i żeby go z tej samotności troszkę wyciągnąć. W zeszłym roku ustaliliśmy z Caritas, że aby osiągnąć istotny skok w rozwoju wolontariatu, trzeba powołać liderów. Tacy liderzy zostali powołani, ich rolą jest rekrutowanie, ale przede wszystkim wspieranie wolontariuszy. W tym roku będziemy mieli ponad 400 liderów wolontariatu. To są sami doświadczeni wolontariusze, najczęściej młodsze seniorki, dla których powstał specjalny program szkoleń – uzupełnia Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Reklama

– W programie bierzemy udział trzeci raz. Dzięki niemu wprowadziliśmy regularność w naszą pracę i w nasze bycie przy seniorach. Wcześniej seniorom z terenu naszej parafii też pomagaliśmy, ale ta pomoc była bardziej akcyjna. Gdy przyszły karty, pojawiła się regularność zakupów i spotkań, częsty kontakt – opowiada pani Anna, prezes Parafialnego Zespołu Caritas w jednej z parafii diecezji włocławskiej. – Jeżeli wolontariusz znajdzie czas, aby porozmawiać i lepiej poznać seniora, to zbuduje relację i odkryje jego potrzeby, dowie się, co jest dla niego ważne. Jako lider wolontariuszy często dobieram w pary seniora i wolontariusza zgodnie z tym co razem lubią robić – rozmawiać o motoryzacji, wędkowaniu, szydełkować. Z tego czasu spędzonego razem korzystają obie strony – dodaje.

Aktywizacja i edukacja

Jak podkreśla Monika Figiel, nawiązywanie przez osoby pomagające seniorom kontaktu z odbiorcami pomocy i pogłębianie tworzących się dzięki temu więzi społecznych, to ważny element różnych programów realizowanych przez Caritas Polska – od pomocy żywnościowej (przykładem jest dostarczanie 120-osobowej grupie warszawskich seniorów obiadów dwa razy w tygodniu przez siedem miesięcy w roku – akcja prowadzona we współpracy z PGNiG) po aktywizacyjny program „Senior Caritas est”, rozwijający zainteresowania osób starszych poprzez organizowanie dla nich wycieczek, warsztatów i zajęć edukacyjnych. Ciekawy charakter ma też edukacja w ramach programu „Na codzienne zakupy”.

– W roku 2022 skupiamy się na prawidłowym odżywianiu seniorów. Dieta to jeden z kluczowych czynników dla zachowania zdrowia, sprawności, samodzielności oraz dobrego samopoczucia. Ze względu na charakterystyczne dla wieku podeszłego choroby przewlekłe, potrzeby żywieniowe i pewne ograniczenia w spożywaniu posiłków, wiedza i umiejętności wolontariuszy Caritas wspierających seniorów w lokalnych społecznościach, jest kluczowa. Wolontariusze Caritas są ważnymi osobami w życiu seniorów uczestniczących w programie, znają ich potrzeby, mogą dostrzec niepokojące sygnały związane ze sposobem odżywiania się seniorów i wpłynąć na zmianę ich nawyków żywieniowych – mówi Marta Dobrzyńska.

Reklama

Dla seniorów z Ukrainy

W tym roku wśród starszych podopiecznych Caritas znalazło się wielu uchodźców wojennych. Są oni obejmowani troskliwą opieką i wspierani nie tylko materialnie.

– U nas w każdy piątek jest spotkanie grupowe dla seniorów, jest to zarówno grupa wsparcia jak i spotkanie z ekspertami. Raz w tygodniu mamy wycieczki z przewodnikiem po Warszawie, w tym tygodniu seniorzy jadą na całodniową wycieczkę do Żelazowej Woli, śladami Fryderyka Chopina – relacjonuje Renata Makuch, specjalista ds. uchodźców i migrantów w Caritas Polska. I zaznacza, że w warszawskim Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzonym przez Caritas Polska, 40 proc. wolontariuszy to seniorzy.

Ze spotkania nowa przyjaźń

Podobne spostrzeżenia ma Monika Figiel – ona również podkreśla, że seniorzy często angażują się w wolontariat, służąc swoją pomocą innym osobom starszym. – Cieszą się, że mogą być aktywni, a jednocześnie wspierać tych, którzy są na przykład mniej sprawni – tłumaczy specjalistka Caritas Polska ds. programów senioralnych.

Reklama

„Prośmy Matkę Bożą, Matkę Czułości, aby uczyniła nas wszystkich sprawcami rewolucji czułości, tak, byśmy razem mogli uwolnić świat od mroków samotności i demona wojny” – napisał papież Franciszek, w związku ze Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych. Zachęcił przy tym „do ogłoszenia tego Dnia w (…) parafiach i wspólnotach; by pójść odwiedzić osoby starsze, które są najbardziej samotne, w domu lub tam, gdzie przebywają”.

„Zróbmy tak, by nikt nie przeżywał tego dnia w samotności. Posiadanie kogoś, na kogo się czeka, może odmienić przeżywanie dni osobom, które nie spodziewają się już niczego dobrego od przyszłości; a z tego pierwszego spotkania może narodzić się nowa przyjaźń” – zaapelował Ojciec Święty. Działania wspólnot Caritas wobec seniorów są podejmowanym na co dzień wysiłkiem zmierzającym do realizacji papieskiego przesłania.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

KONTAKT

Dział Komunikacji Caritas Polska

e-mail: komunikacja@caritas.org.pl

tel. 510 235 802

2022-07-22 12:24

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Young Caritas przygotuje młodych liderów wolontariatu

[ TEMATY ]

Caritas

W Koszalinie rusza projekt Young Caritas, którego celem jest formacja liderów działających w ramach Szkolnych Kół Caritas. Chodzi nie tyle realizację kalendarza akcji charytatywnych, ile o twórcze podejście do form pomagania i umiejętność tworzenia zespołu. Nagrodą w programie będzie wyjazd do Rzymu i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

- Potrzebujemy liderów w Szkolnych Kołach Caritas, ale zależy nam, żeby nie byli nimi katecheci czy nauczyciele będący ich opiekunami. Chcemy, by młodzi sami wzięli na siebie odpowiedzialność za akcje na rzecz potrzebujących - powiedziała Marlena Woźniak, koordynatorka projektu. - By sami wpadali na to, co i jak zorganizować. A przede wszystkim otwierali oczy, komu w ich środowisku pomoc jest potrzebna.
CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.
CZYTAJ DALEJ

Jeżeli coś jest wyjątkowe, to pozostanie na dłużej

2025-04-28 10:45

[ TEMATY ]

Częstochowa

peregrynacja

Parafia św. Stanisława Kostki

Karol Porwich / Niedziela

W sobotę 26 kwietnia, wspólnota parafialna św. Stanisława Kostki w Częstochowie uroczyście powitała Matkę Bożą w wizerunku Ikony Nawiedzenia. Do zakończenia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu w naszej archidiecezji pozostało kilka dni. Czarna Madonna zakończy swoją wędrówkę 2 maja na Jasnej Górze, a następnie nawiedzi diecezję sosnowiecką.

Zrobiliśmy to, co po ludzku możliwe, żeby dobrze, po królewsku przyjąć Matkę Bożą. Od początku istnienia parafii Maryja zajmuje u nas szczególne miejsce. W lewej części prezbiterium mamy ikonę na wzór obrazu z Jasnej Góry i w każdą środę prowadzimy nabożeństwa do Matki Bożej. Matka Boża zawsze zajmowała u nas szczególne miejsce, a dzisiaj inaczej, bo w wyjątkowy i niespotykany sposób będzie z nami – zauważa ks. Remigiusz Lotta, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję