Reklama

Wiadomości

Lekarze POZ podpiszą aneksy

Trwająca od ponad dwóch miesięcy, wzbudzająca liczne kontrowersje sprawa niepodpisanych przez 1/3 poradni POZ aneksów do umów z NFZ, znalazła swój szczęśliwy finał. W czwartek przedstawiciele Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie podjęli decyzję o podpisaniu aneksów.

[ TEMATY ]

lekarze

POZ

Adobe Stock

Pacjenci korzystający z usług lekarzy rodzinnych mogą odetchnąć z ulgą, bowiem dobiegł końca trwający ponad dwa miesiące impas w zakresie aneksów do umów pomiędzy POZ a NFZ. Aż 1/3 wszystkich poradni POZ nie wyraziła zgody na przesłane przez NFZ warunki zawarte w aneksach do umów, a punktem spornym okazał się jednostronnie zmieniony termin wypowiedzenia. Lekarze odsyłali aneksy z przekreślonym 90-dniowym terminem wypowiedzenia na dotychczas funkcjonujące 45 dni. NFZ nie przyjął takiej formy, w wyniku czego placówkom wstrzymano wypłaty środków na ustawowo zagwarantowane i niewymagające aneksów podwyżki.

Obydwie strony jednak zdecydowały o podjęciu rozmów, czego zwieńczeniem było spotkanie przedstawicieli Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. „Federacja PZ reprezentuje 1/3 wszystkich placówek z całej Polski, leczymy 12 milionów Polaków. Ta trudna sytuacja musiała wreszcie dobiec końca, ponieważ dalsze wstrzymanie wypłat groziło zamykaniem placówek, co przy obecnych brakach kadrowych, zwłaszcza na terenie obszarów wiejskich, mogłoby być trudne do odbudowania. Już teraz problem POZ dwóch prędkości jest odczuwalny, eskalacja tej sytuacji przede wszystkim uderzyłaby w pacjentów. Dobrze, że wspólnie znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji.” – mówi Jacek Krajewski, Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Co ustalono podczas spotkania? Przedstawiciele placówek POZ zgodzili się na 90-dniowy termin wypowiedzenia umów, jednakże Oddziały Wojewódzkie NFZ będą miały możliwość indywidualnego skrócenia okresu wypowiedzenia na mocy wytycznych, które otrzymają od Prezesa Funduszu. Płatnik zobowiązał się również do niezwłocznego wypłacenia zaległych świadczeń po stawkach wynikających z zarządzenia nr 96/2022/DSOZ, po podpisaniu przez placówki stosownych aneksów. Istotnym efektem spotkania jest zobowiązanie Prezesa NFZ do przedstawiania zmian zarządzeń w zakresie warunków zawierania i realizacji umów, do opiniowania z wyprzedzeniem tak, aby sytuacja, która właśnie miała miejsce, nigdy więcej się nie powtórzyła, a tym samym nie doszło do zachwiania bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Reklama

„Niedobory personelu, migracja wykwalifikowanych pracowników, nieatrakcyjne warunki pracy i słaby dostęp do możliwości ciągłego rozwoju zawodowego niszczą systemy opieki zdrowotnej” - powiedział dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

Jeśli chodzi o liczbę pracujących lekarzy pielęgniarek i położnych (w przypadku większości krajów dane dotyczą lat 2019-2020) w porównaniu ze średnią regionalną wynoszącą 121 na 10 000 mieszkańców, Polska znajduje się poniżej średniej. Na 53 kraje uplasowaliśmy się na 11 miejscu. Od końca.

W obliczu tych danych, wypracowanie opartej na zaufaniu i szacunku współpracy jest konieczne, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Pogłębiający się kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, dotkliwy szczególnie dla pacjentów z obszarów wiejskich, wymaga opracowania takiej formy współpracy pomiędzy środowiskiem a płatnikiem, która zapewni pacjentom bezpieczeństwo. „Musimy myśleć przede wszystkim o pacjentach. Dzisiaj dialog jest niezbędny, do zapewnienia pacjentom najwyższej jakości usług i musimy im to zapewnić. Specjaliści medycyny rodzinnej są pierwszym, podstawowym wyborem pacjenta, w wielu przypadkach niemal częścią rodziny – dodaje Tomasz Zieliński, Wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Na spotkaniu ustalono, że w kolejnych, bardziej zaawansowanych rozmowach udział wezmą już nie tylko przedstawiciele Zarządu obydwu podmiotów, ale całe zespoły negocjacyjne.

2022-09-16 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: bożonarodzeniowa szopka w scenerii ukraińskiej huty Azowstal

2022-12-09 14:48

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W kolumnadzie Placu Świętego Piotra w Watykanie otwarto 8 grudnia wystawę bożonarodzeniowych szopek. Jedna z nich, to szopka w scenerii kombinatu metalurgicznego Azowstal w ukraińskim Mariupolu.

Wystawę otworzył proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella, a tło muzyczne stanowiły tradycyjne kolędy z Ukrainy. Wśród obecnych na uroczystości byli przedstawiciele ambasady Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w sprawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Bułgaria: protesty kościelne, społeczne i państwowe przeciw wizycie metropolity Antoniego z Moskwy

2022-12-10 08:03

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Ostre sprzeciwy i demonstracje antyrosyjskie wywołuje w Bułgarii trwająca obecnie w tym kraju wizyta przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity wołokołamskiego Antoniego. Swój sprzeciw wobec przyjazdu 5 grudnia dwuosobowej delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) wyrazili oficjalni przedstawiciele Patriarchatu Bułgarskiego oraz parlamentu i rządu tego kraju a także liczni świeccy.

Formalnym powodem, a właściwie pretekstem do tego wydarzenia był udział gości z Rosji w obchodach przypadającego 6 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego) święta św. Mikołaja, będącego patronem tzw. „ruskiej” [lub rosyjskiej] cerkwi w Sofii. Zwyczajowo w tych uroczystościach biorą udział wysłannicy rosyjscy niższej rangi, podczas gdy samej liturgii przewodniczy zwykle metropolita Łoweczu – Gabriel. Tym razem po raz pierwszy na uroczystości te przybyła delegacja RKP tak wysokiego szczebla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję