Reklama

„Lourdes - stolica cudów”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lourdes. Niewielkie miasteczko niezwykle pięknie położone wśród imponujących szczytów Pirenejów, otulone malowniczymi dolinami, które przecinają krystalicznie czyste wody potoków; jak żadne inne miejsce na świecie zasługuje na miano stolicy cudów. I nie chodzi tu tylko o spektakularne przypadki uzdrowień czy nawróceń, o cuda oficjalnie przez Kościół uznane - a jest ich już ponad 60! Chodzi też o wyczuwalny przy Massabielskiej Grocie niezmierny potencjał głębokiej wiary, przyniesionej tu przez miliony pielgrzymów. Przybywają, aby doświadczyć obecności, dobroci i wszechmocy Pana Boga. Dotykając Groty, dotykają sacrum.

Zajrzeć w duszę

Reklama

O fenomenie francuskiego sanktuarium opowiada najnowszy album Białego Kruka „Lourdes - stolica cudów”. Opowieść toczy się na dwóch równoległych płaszczyznach: słownej i wizualnej. Za słowo odpowiedzialny jest, pochodzący z Portugalii, ale od ćwierć wieku mieszkający w Polsce ceniony dziennikarz - Nelson Pereira. To świetny znawca sanktuariów maryjnych. Obraz jest natomiast dziełem Adama Bujaka, znanego powszechnie fotografika, który w otaczającej rzeczywistości potrafi dostrzec to, co umyka „szkiełku i oku”, zajrzeć w duszę. A bez zaglądania w duszę nie można ogarnąć i zrozumieć Lourdes.
Nie inaczej czyni Nelson Pereira. W eseju wprowadzającym, zatytułowanym „Ciebie wybrałam”, z wielkim znawstwem i zacięciem literackim kreśli drogę życiową św. Bernadetty Soubirous, opisuje kolejne objawienia Pani z Nieba w 1858 r., historię sanktuarium i jego dzień dzisiejszy, a także cuda, jakie zaczęły dokonywać się zaraz po objawieniach, i te, które dzieją się współcześnie. Przytacza wypowiedzi biskupa Tarbes i Lourdes Jacques’a Perriera oraz szefa Biura Medycznego dr. Patricka Theilliera.
Ożeniony z Polką, Pereira jest bardzo wrażliwy na Lourdes, na to, co tam zobaczył, usłyszał i przemodlił. Sam będąc ojcem ósemki (!) dzieci, doskonale wczuwa się w trudności wielodzietnej rodziny Soubirous, zmagania rodziców o chleb powszedni. Rozumie też starania, by religijnie wychować potomstwo, nie stracić wiary i ufności w Panu, mimo wielu przeciwności losu, skrajnej biedy, podejrzliwości i nieufności otoczenia. Pereira współczuje i docieka głębszego sensu. Pobrzmiewa to zarówno w eseju, jak i w obszernych podpisach pod zdjęciami, stanowiących rodzaj króciutkich, samodzielnych opowieści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ziemia Maryi

Reklama

Adam Bujak i Nelson Pereira wspólnie odbyli tę podróż do Lourdes. Owocem ich pielgrzymki jest album „Lourdes - stolica cudów”, bardzo pięknie skomponowany przez doświadczonego grafika Leszka Sosnowskiego, który również dokonał wyboru i zestawienia zdjęć oraz tekstów.
Opowieść w obrazach rozpoczyna się od ukazania położenia Lourdes. Ci, którzy mieli szczęście tam być, zapewne chętnie przypomną sobie te piękne, zapierające dech w piersiach widoki, umieszczone w rozdziale „Pireneje”. Ci, których los nie zawiódł jeszcze do Groty Massabielskiej, będą mieli okazję je poznać. W kolejnych odsłonach albumu, zatytułowanych „Dom rodzinny” i „Bartrés”, odwiedzamy miejsca, w których żyła i przebywała Bernadeta. Zaglądamy do wnętrz młynów Boly i Lacade, do lochu (cachot), nędznego pomieszczenia dawnego więzienia, gdzie rodzina Soubirous mieszkała w czasie objawień, a także do kaplicy hospicjum, do domu i gospodarstwa niańki, która wykarmiła przyszłą świętą i wzięła ją do siebie, gdy rodzinie groził głód. Interesujący jest też krótki rozdział „Wspólnota Cenacolo”, ukazujący dom tego chrześcijańskiego stowarzyszenia, przyjmującego pod swój dach młodych ludzi uzależnionych od narkotyków i alkoholu oraz pogrążonych w depresji. Szukający tu swego człowieczeństwa oraz sensu życia odnajdują pomoc niesioną im w myśl zasady: „Módl się i pracuj”.
W rozdziałach „Miasto” i „U stóp zamku” rozglądamy się nieco po samym Lourdes, po uliczkach, którymi niegdyś chodziła Bernadetta i podziwiamy XIV-wieczną warownię. Wstępujemy także na cmentarz, gdzie spoczywają rodzice Bernadetty i inni, współcześni jej mieszkańcy Lourdes.

Nie tylko kaplica

Następne rozdziały przedstawiają początki kultu Matki Bożej i powstawanie sanktuarium. W ciągu ponad 150 lat nie tylko spełniono życzenie Niepokalanej, by w miejscu objawień wznieść kaplicę (to dzisiejsza tzw. krypta), ale też zbudowano inne świątynie. Wszystkie, począwszy od Groty Massabielskiej, zostały przedstawione w albumie - krypta, bazylika Niepokalanego Poczęcia, bazylika Różańcowa, bazylika św. Piusa X, bazylika św. Bernadetty. Warto przy tym zauważyć, że fotografie ukazują ich współczesny wygląd. Dla przykładu: na frontonie bazyliki Różańcowej nie ma już mozaikowych wizerunków papieży Leona XIII i Piusa XII, bowiem na 150-lecie objawień fasada ozdobiona została mozaikami przedstawiającymi czwartą część Różańca - tajemnice światła.

Polonika

Reklama

W albumie „Lourdes - stolica cudów” odnajdujemy też liczne polonika. Pereira przybliżył postać autora znajdującej się w grocie słynnej rzeźby Niepokalanej - Józefa Fabischa, którego ojciec urodził się w Wadowicach. Przypomniał też, że w 100-lecie objawień w kaplicy Najświętszego Sakramentu umieszczony został relikwiarz św. Andrzeja Boboli.
Adam Bujak wytropił także, oczywiście, w Lourdes polskich pielgrzymów, z biało-czerwonymi flagami i transparentami. W muzeum odnalazł zaś chorągwie z wizerunkami polskich Madonn - Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Ostrobramskiej oraz z polskim orłem. Sfotografował też stojący od niespełna roku przed polskim Domem Pielgrzyma pomnik Jana Pawła II - dzieło polskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja.

Papieże

Sekwencją zamykającą album „Lourdes - stolica cudów” jest opowieść o papieżach, którzy pielgrzymowali do tego sanktuarium. Najwięcej miejsca poświęcono dwóm wizytom - Jana Pawła II w 2004 r. i Benedykta XVI w 2008 r.
Papież Polak przybył wtedy z wizytą pożegnalną, był już u schyłku życia. Na jego twarzy, co dobrze widać na zdjęciach, malowało się ogromne cierpienie, ale też wielkie wzruszenie. Był jak jeden z tysięcy chorych pielgrzymujących do Groty Massabielskiej. Przedstawiono też wizytę Benedykta XVI, który przybył do sanktuarium dla uczczenia 150. rocznicy objawień.

Pragną poznać Lourdes

Na zdjęciach w albumie przewija się też obecny biskup Tarbes i Lourdes - Jacques Perrier, któremu książka „Lourdes - stolica cudów” najwidoczniej bardzo się spodobała. W liście zamieszczonym na początku albumu możemy bowiem przeczytać: „(...) Skoro pielgrzymi docierają do nas ze wszystkich stron świata, pożądane jest, by można było znaleźć w Lourdes publikacje we wszystkich językach, dzieła autorów wywodzących się z różnorodnych kultur. Niniejszy album znajdzie się na szczególnym miejscu w dziale książek polskich w tutejszym sanktuarium. Ważne jest jednak także, by rozpowszechniony został w Polsce. Wiele jest bowiem osób, które - nie mogąc udać się tutaj fizycznie - pragną mimo to poznać Lourdes”.

„Lourdes - stolica cudów”, Adam Bujak, Nelson Pereira, ponad 220 zdjęć, format albumu: 230x280 mm, s. 216, papier kredowy 170 g, oprawa twarda lakierowana, obwoluta, wyklejka.

Uwaga!
Dla Czytelników „Niedzieli” mamy tradycyjnie 10 proc. zniżki, czyli 1 album kosztuje 89 zł. Wystarczy zadzwonić do wydawnictwa, powołać się na „Niedzielę” i zamówić. Nr tel. (0-12) 260-32-90, (0-12) 254-56-26. Można też wysłać faks lub e-mail marketing@bialykruk.pl. Przy zamówieniu na kwotę powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Taki komentarz padł ze strony ministra po środowym wyroku sądu administracyjnego w Monachium. Uznaje on, że dyrekcja liceum w Wolznach w Górnej Bawarii bezprawnie odmówiła zdjęcia krzyża przy głównym wejściu do szkoły w Wolznach w Górnej Bawarii. Wnioskowała o to dwójka uczniów, argumentując że chrześcijański symbol narusza ich wolność religijną. Gdy dyrekcja nie zgodziła się z nimi, złożyli pozew.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

- Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Zakwestionował on ludobójstwo dokonywane przez Niemców w komorach gazowych w obozie Auschwitz na Żydach oraz innych narodach. Słowa polskiego polityka są nie tylko niedopuszczalne. To najczystsze kłamstwo, które nie przystoi nikomu, a szczególnie nie powinno pojawiać się w opinii publicznej z ust polityka, reprezentującego nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówi abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Unia Europejska

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Od 2012 r. w Unii umiera co roku więcej osób, niż się rodzi, wobec czego „wzrost liczby ludności można w znacznej mierze przypisać nasilonym ruchom migracyjnym po pandemii Covid-19” – ocenił Eurostat, które dane zacytował w piątek portal Euronews.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję