Reklama

Aspekty

Kaziuki w zielonogórskiej Ochli

W skansenie w zielonogórskiej Ochli 26 marca odbyły się Kaziuki. Skąd wzięła się tradycja jarmarku?

[ TEMATY ]

kaziuki

skansen

Zielona Góra‑Ochla

Krystyna Dolczewska

Na scenie zaprezentował się m.in. Zespół Folklorystyczny "Sasanka" z gm. Rudna

Na scenie zaprezentował się m.in. Zespół Folklorystyczny

Święty Kazimierz (1458-1484) to jeden z najbardziej znanych polskich świętych. Pochowany został w katedrze wileńskiej. Bardzo zdolny, pełnił wiele funkcji w państwie. Wszędzie jednał sobie ludzi , którzy go spotykali. Dlatego jego przedwczesna śmierć na gruźlicę wzbudziła powszechny smutek, a katedra w Wilnie stała się ośrodkiem jego kultu.

Jednak tradycja jarmarku, zwanego „Kaziuki”, jest późniejsza. Datuje się od XVII wieku, kiedy to stara-niem króla Zygmunta III Wazy papież Klemens VIII wydał drugą bullę kanonizacyjną (pierwsza z XVI w. zaginęła) w r.1602 i zatwierdził teksty liturgiczne dotyczące świętego. Kanonizowano go dwa lata później, a w r.1636 przeniesiono relikwie do specjalnej kaplicy w katedrze ufundowanej przez Zygmunta III i Władysława IV. Była to wielka uroczystość i według historyków, to wtedy był pierwszy jarmark.

Do II wojny światowej Kaziuki odbywały się tylko w Wilnie. Był uroczysty pochód, który prowadził św. Kazimierz - młody wilnianin, no i jarmark . Po wojnie rozproszeni wilnianie zainicjowali w swoich „no-wych” miastach Kaziuki. Wiem, że do nich należy m. in. Poznań i od wielu lat nasze miasto. Tegoroczne Kaziuki obchodzono 26 marca w Skansenie w Zielonej Górze-Ochli. Był bardzo bogaty program, nie tylko stoiska z wszelkimi stroikami wielkanocnymi, palmami, pisankami, miodem, wędlinami wileński-mi, winem lubuskim, koszyczkami wielkanocnymi, rękodziełem i potrawami regionalnymi, ale były tak-że występy aż 14 zespołów folklorystycznych i teatru „Bałałajka”. Poza tym wystawa „Podróże wycina-nek” oraz warsztaty - wycinanek, produkcji palm, pisanek i rzeźbienia w… mydle.

Gratulacje dla Organizatorów i Wszystkich, którzy przyczynili się do tak udanego jarmarku !

2023-03-27 17:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Markowa: otwarcie dla publiczności nowego obiektu przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów

[ TEMATY ]

Żydzi

Markowa

skansen

IPN Rzeszów

Rodzina Szylarów. Siedzą: Antoni Szylar z żoną Dorotą z domu Szpytma i ich córka Janina Szylar-Kluz. Od lewej stoją dzieci Szylarów: Franciszek, Helena Szylar-Kielar i Eugeniusz.

Rodzina Szylarów. Siedzą: Antoni Szylar z żoną Dorotą z domu Szpytma i ich córka Janina Szylar-Kluz. Od lewej stoją dzieci Szylarów: Franciszek, Helena Szylar-Kielar i Eugeniusz.

W Skansenie Zagrodzie Muzeum Wsi Markowa udostępniono publiczności muzealnej nowy zabytkowy obiekt, Chałupę Szylarów. Ten niezwykły zabytek etnograficzny, a zarazem świadek okupacyjnej historii pomocy niesionej przez Polaków Żydom podczas II wojny światowej, został włączony do Programu “Muzeum w przestrzeni Markowej”, tworzonego wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej – organizatora Skansenu i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Od stycznia 1943 r. do lipca 1944 r. na strychu tego domu Szylarowie ukrywali siedmioosobową żydowską rodzinę Weltzów. Oryginalna architektura XIX-wiecznego domu ukazującego lokalną tradycję, a w głównej mierze jego rola w trakcie II wojny światowej, czynią z niego obiekt unikatowy. Od stycznia 1943 r. do lipca 1944 r. na strychu swego domu Szylarowie ukrywali siedmioosobową żydowską rodzinę Weltzów. Obie rodziny doczekały końca wojny.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: "Pełna łaski". Ksiądz Dolindo o Matce Bożej

2023-05-29 21:32

[ TEMATY ]

Matka Boża

o. Dolindo

#TrzymajSięMaryi

Archiwum rodzinne o. Dolindo

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

To moment uroczysty i nikt oprócz aniołów nie był jego świadkiem. Jestem jednak głęboko przekonany, że Najświętsza Maryja także była uczestnikiem tej chwili – choć Maryja była daleka ciałem, Jej dusza czuwała przy grobie w głębokiej adoracji – napisał w komentarzu do tajemnicy Zmartwychwstania ks. Dolindo.

Jak dodaje: - Maryja była smutna, cała pogrążona w boleści. Jej, jak żadnemu innemu stworzeniu, śmierć Tego, którego wydała na świat, przysporzyła ogromne cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia abp. Adrianowi Galbasowi SAC

2023-05-31 14:21

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Abp Adrian Galbas

episkopat.pl

Życzę Waszej Ekscelencji, aby w pełnieniu posługi pasterza Archidiecezji Katowickiej był Ksiądz Arcybiskup odważnym, wytrwałym, przekonującym i nieustannie zdolnym do oddawania swojego życia prorokiem, świadkiem i sługą nadziei, zakorzenionej w Jezusie Chrystusie – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach dla abp. Adriana Galbasa SAC, nowego arcybiskupa metropolity katowickiego.

Publikujemy pełny tekst życzeń:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję