„Ze swojej strony zadałam pytanie o temat, który dzisiaj interesuje całą Polskę, czyli o temat Turowa. Pani minister złożyła deklarację, że rozpozna temat i w późniejszym terminie podejmiemy dialog na ten temat – powiedziała w środę w Słubicach minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Anna Moskwa w środę spotkała się z minister środowiska RFN Steffi Lemke.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Wczoraj podano do publicznej wiadomości wyrok WSA w Warszawie, dotyczący wydłużenie koncesji dla kopalni w Turowie na wydobycie węgla brunatnego do roku 2044. Jedną ze stron tych postępowań – biorącą udział we wszystkich trwających obecnie postępowaniach, których jest 14 – jest niemieckie miasto Zittau” – stwierdziła minister Moskawa.
Przypomniała, że dla Polski elektrownia w Turowie, która wykorzystuje węgiel brunatny z kopalni, jest jednym z „głównych ośrodków energetycznych”, wytwarzających do 7 proc. produkcji po polskiej stronie. Poza tym zapewnia m.in. ciepłą wodę mieszkańcom tamtej okolicy.
„W tym obszarze funkcjonuje 1 kopalnia po polskiej stronie, po niemieckiej jest ich 7 a po czeskiej – 5. W naszym postępowaniu szanujemy prawo każdego państwa do wyboru miksu, dlatego jesteśmy zaniepokojeni postępowaniem niemieckiego miasta. Nie mamy innych postępowań, żebyśmy mieli taką aktywność niemieckiego miasta” – stwierdziła Anna Moskwa.
Przypomniała, że miasto Zittau brało udział w postępowaniu odwoławczym, trwającym 2 lata i że podpisało porozumienie.
„Będę wdzięczna za dobry dialog po niemieckiej stronie, żeby to się więcej nie zdarzyło” – stwierdziła minister klimatu. (PAP)