Reklama

Niedziela Wrocławska

"Historia jednej zbrodni"

W ramach Wrocławskich Dni z Rodziną Ulmów w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się projekcja filmu „Historia jednej zbrodni” Mariusza Pilisa. Pokaz zorganizował wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

2023-09-18 21:21

Marzena Cyfert

Panel dyskusyjny po projekcji filmu

Panel dyskusyjny po projekcji filmu

– 10 września miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, beatyfikacja rodziny Ulmów. Pierwszy raz w historii w grono beatyfikowanych została włączona cała rodzina: Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Wydawałoby się, że rodzina Ulmów była zwykłą polską rodziną, rodziną której przyszło żyć w okrutnych czasach wojny i okupacji. Jednak Wiktoria i Józef Ulmowie nie byli bierni wobec tej trudnej historii, byli jej czynnymi uczestnikami, dostrzegali ludzi, którym należało pomóc, stali po stronie dobra i tym dobrem otaczali innych. Pomimo tego, że było im ciężko, pod swój dach przyjęli Żydów, za co zostali zamordowani. Stracili życie, ratując innych. IPN włącza się bardzo mocno w wydarzenia dotyczące beatyfikacji. Zapraszam dzisiaj Państwa do obejrzenia filmu „Historia jednej zbrodni”; zbrodni, której dokonano 24 marca 1944 r. - mówiła w słowie powitania Joanna Demków, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Film dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiadający historię rodziny Ulmów to świetnie zrealizowany wieloaspektowy dokument, trzymający uwagę widzów. Ukazuje on również nieznane elementy z historii rodziny Ulmów i podejmuje temat zakłamywania historii.

Pokazowi towarzyszyła rozmowa z twórcą scenariusza i reżyserem Mariuszem Pilisem oraz historykami dr. Marcinem Chorązkim (Oddział IPN w Krakowie/Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej) i dr. Wojciechem Hanusem (Oddział IPN w Rzeszowie). Rozmowę poprowadził dr Michał Siekierka (Oddział IPN we Wrocławiu). Dyskusja dotyczyła m.in. relacji w społeczności wiejskiej Markowej i okolic, w szczególności relacji polsko-żydowskich; dalszych losów żandarmów biorących udział w zbrodni i tego, jak ta zbrodnia przełożyła się na ukrywanie Żydów w Markowej. Poruszona została również kwestia zakłamywania historii.

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież szkolna, min. ze Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poetką bywam [WYWIAD]

2023-09-28 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

poezja

wiersz

Helena Pietrzak

wywiad „Niedzieli Świdnickiej”

Hubert Gościmski

Helena Pietrzak – świdnicka polonistka, bibliotekarka i poetka. Swoją miłość do słowa dzieli z innymi pasjami: należy do katedralnego chóru „Tactus Sonus”, udziela się również w Świdnickim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych.

Helena Pietrzak – świdnicka polonistka, bibliotekarka i poetka. Swoją miłość do słowa dzieli z innymi pasjami: należy do katedralnego chóru „Tactus Sonus”, udziela się również w Świdnickim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych.

O poezji pomagającej zrozumieć świat i wierze dodającej nadziei, a także widoczkach ze Zgorzelca oraz przyczynie buntu przeciwko zbuntowanemu światu – z Heleną Pietrzak rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: Czujesz się poetką?

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi, jakie jest główne przesłanie produkcji Agnieszki Holland

2023-09-23 21:14

[ TEMATY ]

film

screen/Tomasz Samołyk

Strażnicy zostali w tym filmie naznaczeni. Znam osobę, której bliski czlonek rodziny był wtedy tam na granicy jako mundurowy i uwierzcie, że ostatnie co chciał to chciał gnoić ludzi, poniżać ich, dobrze się tam bawić.... a raczej działał w ekstremalnie trudnych warunkach widząc ludzką biedę i agresję Białorusinów - mówi Tomasz Samołyk.

Co naprawdę jest w filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland? Jakie jest jego główne przesłanie? Jak przedstawiono w nim strażników? Co działo się na granicy w 2021 roku?

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Papież z niezapowiedzianą wizytą w trudnej dzielnicy Rzymu

2023-09-28 19:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się w czwartek po południu z niezapowiedzianą wizytą do parafii w tzw. trudnej, peryferyjnej dzielnicy Rzymu - Primavalle.

Spotkał się tam na prywatnej rozmowie z grupą około 35 księży z całej okolicy. Jej mieszkańcy zmagają się z bezrobociem, handlem narkotykami i przemocą. Ostatnio zamordowane tam zostały dwie kobiety; jedna z nich to 17-latka zabita przez rówieśnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję