Reklama

Jerzy Narbutt nie żyje

Nieugięty w dążeniu do prawdy

Niedziela Ogólnopolska 24/2011, str. 2

Dominik Różański/Niedziela

W wieku 86 lat zmarł Jerzy Narbutt, twórca hymnu „Solidarności”, autor książek, opowiadań, wierszy i esejów. Należał do pokolenia „Kolumbów”, wywodził się z rodziny o patriotycznych tradycjach z dziada pradziada. Debiutował w 1957 r. w „Tygodniku Powszechnym”. Publikował wyłącznie w prasie katolickiej. Jako sygnatariusz wystosowanego w 1975 r. do władz „Listu 59”, w którym protestował przeciwko proponowanym zmianom w Konstytucji PRL, otrzymał zakaz druku. Publikował więc w podziemnym „Zapisie”. W 1980 r. napisał wiersz „Solidarni, nasz jest ten dzień”, do którego muzykę skomponował Stanisław Markowski. NSZZ „Solidarność” uznała tę pieśń za oficjalny hymn Związku. W 1981 r. włączył się w prace Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, był też członkiem rozwiązanego 13 grudnia 1981 r. Związku Literatów Polskich. W stanie wojennym ukrywał się w klasztorach Kapucynów w Serpelicach i Lubartowie. W latach 80. publikował w prasie podziemnej. Od 1990 r - w „Ładzie”, „Tygodniku Solidarność” i „Naszej Polsce” i „Niedzieli”. Dowody uznania przyszły późno. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. odebrał medal „Opoka”, przyznawany nieulękłym w dążeniu do prawdy. Rok później został wyróżniony Medalem XXX-lecia NSZZ „Solidarność” za oddaną pracę na rzecz Solidarności i dobra wspólnego. Jerzy Narbutt to człowiek legenda. Wśród głoszonych wartości na pierwszym miejscu stawiał prawo człowieka do wolności i godności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję