W modlitewnym spotkaniu wzięli udział sportowcy, trenerzy, działacze, dzieci i młodzież oraz przedstawiciele parafialnych klubów sportowych. Przed oblicze Pani Jasnogórskiej dotarło w sumie ok. 200 osób.
Na tegorocznej pielgrzymce prym wiedli ludzie boksu. I tak obecni byli: Andrzej Biegalski - trzykrotny mistrz Polski, Marian Kasprzyk - mistrz olimpijski, Jerzy Kulej - dwukrotny mistrz olimpijski, Jerzy Rybicki - mistrz olimpijski oraz Józef Grudzień - mistrz i wicemistrz olimpijski. Obecna była również grupa judoków z Parafialnego Klubu Sportowego „Kolping” Jarosław i dzieci z parafialnych klubów sportowych.
- Każdego roku jest taka intencja, by odnowić morale sportu. Sport w Polsce jest chory. Sport uprawiany jest przez ludzi. Etos sportu zależy od etosu człowieka, który go uprawia - mówił ks. prał. Mirosław Mikulski, który jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego.
Sportowcom przyświecała też inna intencja. Mianowicie, rząd chce wprowadzić w ustawie o bezpieczeństwie na stadionach pozwolenie na spożywanie alkoholu 4,5 proc. - My widzimy to inaczej i sprzeciwiamy się temu, i będziemy modlić się na Mszy św. również o to, by parlament się na to nie zgodził - dodał ks. Mikulski. Jego zdaniem, każdy sportowiec powinien być wzorem dla młodego pokolenia. Trudno się z nim nie zgodzić.
Pielgrzymka rozpoczęła się spotkaniem w Sali o. A. Kordeckiego. Tam też ks. dr Stanisław Dyndał wygłosił konferencję zatytułowaną „Błogosławiony Jan Paweł II i sport”. Następnie w Bazylice Jasnogórskiej odprawiono Mszę św. Przewodniczył jej ks. Mikulski. Pielgrzymów powitał o. Wojciech Dec, paulin. - Myślę, że sportowcy to ludzie, którzy chyba najlepiej wiedzą, ile wysiłku, ile trudu, systematycznej pracy trzeba włożyć w to, by osiągnąć dobry wynik, by przynieść zaszczyt nie tylko sobie, ale tym wszystkim, w imieniu których reprezentuje się drużynę, kraj. Mówię to dlatego, że każdy z nas, jako chrześcijanin, zaproszony jest do tego, by wiele trudu, by wiele wysiłku włożyć w to, by żyć w jedności z Bogiem - mówił o. Dec.
- Sport tworzą ludzie, a ci mają wolną wolę. Mogą mieć różne motywacje i cele, różne sposoby, również niegodne dla osiągnięcia celu, dlatego nie może być obojętne dla Kościoła, jacy są ci, którzy sport tworzą i uprawiają, bo od ich moralnej postawy uzależnione jest oblicze sportu - etyczne lub nieetyczne - powiedział w kazaniu ks. Mikulski.
Uczestnicy pielgrzymki modlili się również podczas Drogi Krzyżowej na wałach. Modlitwę poprowadziła red. Renata Susałko z Polskiego Radia. Pielgrzymka zakończyła się Aktem Zawierzenia sportowców.
- Najważniejsze dla mnie, człowieka, który wiele lat spędził na sali treningowej, na pracy z młodzieżą, jest to, żeby było większe zainteresowanie sportem dzieci i młodzieży, z których później możemy mieć reprezentantów, z których będziemy dumni i oni będą dumni, jak będą dla Polski zdobywali medale - powiedział Józef Grudzień, pięściarski mistrz olimpijski.
Tekst powstał w oparciu o materiały zawarte na:
Kontakt:
Pomóż w rozwoju naszego portalu