Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty - ci ludzie współtworzyli Polskę, która odrodziła się po ponad wieku narodowej niewoli. Galerię najbardziej znanych osób II Rzeczypospolitej przypomina Wydawnictwo Sejmowe w serii wydawniczej z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości. To lektura bardzo pouczająca. Na kartach siedmiu zeszytów, które składają się na całą publikację, znajdziemy m.in. cytaty z pism osób, które tworzyły historię naszego narodu. Świetnie oddają one nastrój panujący wśród szerokich rzesz społeczeństwa zamieszkującego ziemie polskie przed odzyskaniem niepodległości. A jak trudny był to czas - nieraz przepełniony zwątpieniem, beznadzieją - niełatwo sobie dziś wyobrazić. W chwili, kiedy rozpoczęła się I wojna światowa, owa wojna narodów, o którą modlili się polscy patrioci, niemała część mieszkańców ziem wymazanej z mapy Europy I Rzeczypospolitej obserwowała z niechęcią polskich żołnierzy. Kiedy Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego wkroczyła z Galicji na ziemie Królestwa Polskiego z nadzieją na wywołanie antyrosyjskiego powstania, zamykano przed nią drzwi i okiennice. Jakże gorzkie było spotkanie 23 sierpnia 1914 r. legionistów z Henrykiem Sienkiewiczem w Oblęgorku. Kawalerzyści, beliniacy, z Bolesławem Wieniawą-Długoszowskim na czele, usłyszeli od autora „Krzyżaków” zarzut, że mimo iż są Słowianami, idą na braci Słowian razem z Germanami. Niemały kłopot był też z Józefem Piłsudskim. Na początku wojny Piłsudski - socjalista budził wśród rodaków pewną nieufność. Dopiero w 1917 r., po zerwaniu z Niemcami, jako więzień Magdeburga, stał się dla większości bohaterem narodowym. Rywal Piłsudskiego w walce o rząd dusz - Roman Dmowski, wielki patriota, lider Narodowej Demokracji i współtwórca Koła Polskiego w rosyjskiej Dumie, na początku I wojny światowej - podobnie zresztą jak Piłsudski i inni wybitni Polacy - nie liczył na suwerenną Polskę, a jedynie, albo aż, na autonomię. Finał wojny był zaskakujący. Jakimże cudem było, że 28 czerwca 1919 r. Dmowski, jako oficjalny reprezentant Polski wśród państw zwycięskiej koalicji, złożył swój podpis pod pokojowym traktatem wersalskim!
O tych wielkich mężach i wielkich chwilach naszego narodu można przeczytać na kartach publikacji Wydawnictwa Sejmowego. Święto Niepodległości 11 listopada jest właściwą chwilą, aby zasiąść do tej pasjonującej lektury.
Seria wydawnicza w 90. rocznicę odzyskania niepodległości, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2009. Zeszyty w specjalnym etui (z tytułem „O niepodległość 1918”) można nabyć w księgarni wydawnictwa, ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa, tel. (22) 694-21-86. Sprzedaż wysyłkowa: Wydawnictwo Sejmowe, ul. Zagórna 3, 00-441 Warszawa, tel. (22) 694-15-97.
Pomóż w rozwoju naszego portalu