Reklama

Niedziela Wrocławska

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej

Bądźcie jak bł. Karolina świętymi bohaterami

Dziękczynna Msza Święta za 30 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży sprawowana była w kościele pw. Imienia Jezus we Wrocławiu.

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas zaprzysiężenia nowych członków KSMu

Podczas zaprzysiężenia nowych członków KSMu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg jest piękny. Wszechmogący Bóg, Geniusz nad Geniusze. Stwórca całego kosmosu, wszystkich galaktyk. Nie jest to żadna chmura energetyczna, pole magnetyczne, ale żywa osoba - rozpoczął na samym początku kaznodzieja - ks. Zbigniew Kucharski - krajowy asystent KSM w latach 2007 -2017

Homilia nawiązywała do patronki KSM-u bł. Karoliny Kóżkówny. - Cieszymy się dziełem Bożym, jakim są młodzi ludzie chcący przemieniać ten świat na lepsze w duchu Ewangelii. Przeżywamy też radość w przebywaniu w niebie bł. Karoliny. - Dobrze, abyśmy tak jak on potrafili dostrzegać Boga, jako tego najważniejszego. Tego, co daje życie wieczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życie człowieka jest jego wizytówką i troską o przyszłość. - To jak żyjemy jest odpowiedzią, gdzie chcemy być po drugiej stronie, chociaż Bóg przychodzi do nas z naszą słabością - zaznaczył ks. Kucharski i dodał: - Jesteśmy najbogatszymi ludźmi na świecie, bo jesteśmy dziedzicami Królestwa Niebieskiego, dlatego przeżywając Boga, Karolina chciała pokazywać Go innym.

Śmierć bł. Karoliny było zwieńczeniem niesamowitego apostolskiego życia. - Ona przecież na prośbę proboszcza przygotowywałą dzieci do I Komunii Świętej, a także siebie i swoich rówieśników do bierzmowania - przypomniał kapłan, zachęcając do poznawania życiorysu bł. Karoliny.

Przybliżając ostatni dzień z życia bł. Karoliny, ks. Zbigniew wskazał, że została ona zamordowana przez zawodowego mordercę. - Żołnierz wyprowadza ją z domu, bo się boi, że ojciec Karoliny pobiegnie po pomoc. Karolina się broni, a jej morderca chowa broń i wyciąga szablę, żeby nie było słychać strzałów - opowiadał ks. Kucharski i dodaje: - Karolina ginie poprzez uderzenie szablą. I nikt nie potrafił jej udzielić pomocy. Nikt nie wzywa pomocy i dochodzi do dramatu. Przez dwa tygodnie nie znaleziono ciała, bo bano się wyjść z domu.

Ostatni dzień z życia bł. Karoliny do mocne przesłanie dla młodych kobiet i mężczyzn. - To konkretne przesłanie: szanujcie swoją wartość, czystość, piękno. To też wołanie do mężczyzn, bądźcie facetami na których można liczyć. [...] Nie liczcie na to, że wyjdziecie na ludzi czytając podręczniki, tylko studiując. Przede wszystkim trzeba żyć - wskazał kapłan i dodał: - Dzisiaj młodzi myślą, że rozwój polega na kursach i szkoleniach, ale brakuje szkoły życia. KSM jest tego świetnym przykładem, ale od samego początku trzeba chcieć, mieć cel, chcieć więcej itd. - mówił ks. Zbigniew Kucharski.

Reklama

Kapłan mówił także o stereotypowym patrzeniu na świat i mówienie, że mamy teraz ciężkie czasy. - Dzisiejszy czas nie jest łatwy, ale nigdy nie był on prosty. Każdy czas ma swoje radości i problemy. W przyszłości będziemy odpowiadać za siebie i jeśli ktoś coś źle robi, to zło nie może wpływać na mnie - powiedział kaznodzieja dodając: - Bł. Karolina wygrała, bo była po właściwej stronie.

W dalszej części kapłan zapytał słuchaczy: - Po której stronie jesteś? Jakimi wartościami żyjesz? - mówił.

Odnosząc się do członków KSMu, kapłan powiedział: -Bycie w KSMie to też jest kwestia powołania. Bóg posyła cię na drogę, bo z miłości pragnie stworzyć prawdziwą wspólnotę i najczęściej przychodzi przez człowieka do drugiego człowieka. Być w KSMie to życie dla Jezusa Chrystusa i z Chrystusem - nauczał ks. Kucharski

Na koniec ks. Kucharski przywołał obraz Zwiastowania Pańskiego.- Maryja była w trudnej sytuacji, ale ona nie stawiała Bogu warunków. Piękna odpowiedź na powołanie, nie wiedziała, co będzie dalej. To było prawdziwe powiedzenie Bogu “TAK”. Jeśli jesteś blisko Boga, to mówisz mu “Tak”, a wtedy w tobie Bóg się rozrasta. I wtedy dojdziesz do dojrzałości chrześcijańskiej. I Życzę wam tego, abyście mieli swoje własne Betlejem, kiedy będziecie dawać Jezusa światu. Jeśli naprawdę żyjesz Bogiem, nie dasz rady zatrzymać Go tylko dla siebie - wskazał i powiedział:- Bądźcie jak bł. Karolina świętymi bohaterami

Reklama

Po homilii nastąpiło przyjęcie w poczet członków KSM. Kandydaci złożyli swoje przyrzeczenia. Wśród nich byli to młodzi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, pw. NMP Różańcowej w Kiełczowie czy parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Ostatnim punktem świętowania 30-lecia jest bal KSM-u na wrocławskim Kozanowie. 

2023-11-18 19:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej

2024-02-29 18:45

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

gala

wolność religijna

PAP/Marcin Obara

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na jubileuszowej XX gali wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Fundację "Solidarna Wieś".

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na jubileuszowej XX gali wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Fundację

Władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej. Nie dlatego, że są jej dysponentami, ale dlatego, że są jej stróżami - powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski przemawiał w czwartek podczas gali wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego Zespołowi Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie. Uroczystość odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Nagroda przyznawana jest przez Fundację „Solidarna Wieś” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i ożywiająca we Krwi Chrystusa

2024-02-26 06:55

[ TEMATY ]

rozważanie

Karol Porwich/Niedziela

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiejszy fragment Księgi Daniela (Dn 9, 4b-10) jest swoistą spowiedzią proroka z grzechów popełnionych przez naród. Izraelici składali Bogu ofiary na przebłaganie za swoje grzechy, a raz w roku – za grzechy wszystkich. Musieli je jednak ponawiać. Za nasze grzechy także została złożona ofiara – doskonała, wystarczająca raz na zawsze. W Liście do Hebrajczyków (9, 13-14) czytamy: „Jeśli bowiem krew kozłów i wołów oraz popiół z krowy sypany na zanieczyszczonych uświęcają ich przez oczyszczenie ciała, to o ile bardziej Krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego sam siebie złożył jako nieskalaną ofiarę Bogu, oczyści nasze sumienia z martwych uczynków, abyśmy mogli służyć Bogu żywemu!”. Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i ożywiająca we Krwi Chrystusa. On czeka, by swoją Krwią dokonywać w nas cudów swojej miłości. A ja?

CZYTAJ DALEJ

Zawierzmy Sercu Maryi

2024-03-01 08:33

[ TEMATY ]

Zawierzenie Maryi

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Już jutro w Niepokalanowie odbędzie się spotkanie „Oddaj się Maryi” z zawierzeniem siebie i wszelkich spraw Niepokalanemu Sercu Maryi. Gościem spotkania będzie Wojciech Modest Amaro, nawrócony polski restaurator i celebryta telewizyjny.

Zawierzenie poprzedzone będzie całonocnym czuwaniem modlitewnym od godz. 19:00 w piątek do 7:00 w sobotę. W programie: w kaplicy św. Maksymiliana adoracja Najśw. Sakramentu, modlitwa uwielbienia, dwie części Różańca i Msza św. ok. godz. 21:10. Po Eucharystii modlitwa indywidualna w ciszy w Kaplicy Wieczystej Adoracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję