Reklama

Jeszcze niedawno nie słyszeli śpiewu ptaków

Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 32

Agata Szczygielska

Mali artyści występują podczas uroczystego otwarcia Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach

Mali artyści występują podczas uroczystego otwarcia Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach

Z wszystkich zakątków świata przyjechali do Kajetan pod Warszawą dostojni przedstawiciele świata nauki, by podziwiać rozmach i ogromne osiągnięcia zespołu pracowników pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Kilka tygodni temu w Kajetanach odbyła się uroczystość otwarcia Światowego Centrum Słuchu.

Wyszli ze świata ciszy

Reklama

Zainteresowałam się głównie częścią artystyczną spotkania, bo występowali mali artyści, wyłącznie dzieci, które jakiś czas temu nie słyszały śpiewu ptaków czy poleceń rodziców i nauczycieli. W Kajetanach odbył się niewyobrażalny skok w życiu tych kilkulatków, który spowodował, że mogą normalnie się śmiać, cieszyć z otrzymanych stopni w szkole, brać udział w zabawach, w dyskusjach. A jeszcze niedawno uciekali gdzieś w kąt, bo obawiali się kompromitacji z powodu niedosłuchu...
Nigdy nie zapomnę dnia 10 maja br., kiedy ci mali artyści o mało co nie roznieśli sceny, na której występowali. Wyzwolony żywioł spowodował, że widownia prawie bez przerwy biła brawo. Występujące dzieci, w wieku od 6. do 15. roku życia, wyszły ze świata ciszy i wstąpiły w świat śpiewu, muzyki i sportu. Emanowała z nich wielka radość i szczęście. Bo dzięki tutejszym pracownikom służby zdrowia zdobyły to, czego im brakowało - umiejętność komunikowania się z otoczeniem.

Od gwizdka sędziego do skrzypiec

Ten punkt programu poprowadziła dwójka nastolatków. - Ja mam na imię Marysia - przedstawiła się dziewczynka - a to mój kolega Sebastian. I dalej poszło jak z przysłowiowego płatka. Dzieci wspaniale odtwarzały głosy ptaków i nagrania różnych instrumentów. Z dużą przyjemnością wymieniam młodych artystów, którym tak znakomicie udawała się sztuka naśladowania: Sebastian, 14 lat - krzyk kibiców; Mateusz, 15 lat - gwizdek sędziego; Sara, 12 lat - odbicie piłki tenisowej; Olaf, 10 lat - perkusja; Marysia, 14 lat - dzwonek kończący lekcje; Estera, 15 lat - śpiew ptaków; Natalia, 8 lat - gitara; Roksana, 6 lat - śpiew; Sylwia, 6 lat - rżenie konia; Daria, 10 lat - skrzypce; Alicja, 13 lat - instrumenty strunowe. Zakończenie tej części spotkania należało do Mariusza Wyrostka, laureata drugiej edycji programu rozrywkowego „Mam talent”.

Centrum słuchu oraz... centrum śpiewu i muzyki

Wydaje się - a wszystko na to wskazuje - że w Kajetanach obok Światowego Centrum Słuchu powstanie centrum śpiewu i muzyki. Rozmawiam na ten temat z p. Beatą Władzińską, mamą 10-letniej Darii, skrzypaczki, która jest zachwycona tutejszymi specjalistami w białych fartuchach. Udało im się nie tylko wyleczyć częściową głuchotę córki, ale też pomogli jej w wyborze instrumentu, który ją bardzo zainteresował. Takie przykłady można mnożyć.
Ta unikatowa w skali międzynarodowej placówka zapewnia kompleksową opiekę nad osobami cierpiącymi na niedosłuch. Prof. Henryk Skarżyński razem z zespołem opracował szczegółowy program leczenia i rehabilitacji najmłodszych. Ma w tej dziedzinie niepodważalne sukcesy. Dzięki wielu jego poczynaniom Polska znajduje się w światowej czołówce krajów, które realizują badania przesiewowe słuchu u dzieci w różnym wieku. Trzeba dodać, że w czerwcu br. prof. Henryk Skarżyński uzyskał tytuł Wybitnego Polaka w Konkursie „Teraz Polska” (więcej na ten temat napiszemy za tydzień).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję