Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

Lipcowo-sierpniowy numer dwumiesięcznika „Jasna Góra” porusza głównie temat pielgrzymowania. Okładka czasopisma przypomina, że nadszedł czas pieszego wędrowania do Jasnogórskiej Matki. Na fotografii malutki pielgrzym, jeszcze ze smoczkiem w buzi, z nieco starszą dziewczynką i dorosłymi pielgrzymami, kroczącymi do Sanktuarium. Zdjęcie wykonał Krzysztof Świertok, jasnogórski fotograf. Wiele pięknych zdjęć jego autorstwa znajdziemy wewnątrz czasopisma.
We wstępie do nowego numeru „Jasnej Góry” redaktor naczelny o. Robert Jasiulewicz pisze: „W drogę z nami wyrusz, Panie. Słowa te coraz częściej będą rozbrzmiewały w katedrach i kościołach całej Polski...”.
W artykule „Sanktuarium - znak obecności Boga żywego” o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów, zauważa: „Sanktuarium nie jest tylko dziełem ludzkim, ale jest przede wszystkim widzialnym znakiem niewidzialnego Boga”. Swoje wspomnienia z pieszych wędrówek zamieszcza w numerze paulin o. Roman Wit.
Dobrze jest, gdy oprócz duchowego przeżycia pątniczej drogi można poznać historię miejsca, do którego się pielgrzymuje. Dlatego Redakcja dwumiesięcznika prezentuje nowy przewodnik po Jasnej Górze, autorstwa prof. Wojciecha Kędera, wydany w wersji książkowej, pt. „Jasna Góra z Błogosławionym Janem Pawłem II”.
Ważną część pisma stanowią strony dotyczące Epitafium Smoleńskiego, które zostało poświęcone na Jasnej Górze 3 maja 2012 r. Możemy zapoznać się z przemówieniem przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego, wygłoszonym podczas tej uroczystości. Obok zdjęć epitafium zamieszczony jest tekst Lecha Dziewulskiego - autora projektu epitafium. Wyjaśnia on, że twórcom zależało, aby nie było ono tylko do oglądania, ale by stało się też miejscem zadumy i modlitwy.

(Red.)

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” można zamówić pod adresem: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 37-77-351, 37-77-317, e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję