Reklama

O nas

Służyć słowem, uczyć milczenia

Pod hasłem „Wierzę w Jednego Boga” pielgrzymowali na Jasną Górę pracownicy i czytelnicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pielgrzymka odbyła się w sobotę 15 września, w przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, dlatego w jej treść wpisane było Orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI, wydane na tę okazję, pod znamiennym tytułem „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. sprawowanej dla pielgrzymów „Niedzieli” w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Wśród licznych kapłanów koncelebrujących pielgrzymkową Eucharystię byli księża odpowiedzialni za edycje diecezjalne „Niedzieli”.

„Niedziela” - strawa duchowa

Na Jasnej Górze „Niedziela” została serdecznie powitana przez Ojców Paulinów. Podprzeor sanktuarium o. Sebastian Matecki podkreślił, że ks. inf. Ireneusz Skubiś jest charyzmatycznym człowiekiem, który od ponad 30 lat całe swoje życie oddaje „Niedzieli” i misji, którą ona spełnia. - „Niedziela” to strawa duchowa, która pomaga zbliżać się do Chrystusa, przemieniać swoje życie, a przez to przemieniać swoje środowisko i świat - zaznaczył o. Matecki.
Podczas Eucharystii szczególną modlitwą został objęty Ojciec Święty Benedykt XVI, przebywający w Libanie, oraz zmarły tragicznie współpracownik „Niedzieli” prof. Józef Szaniawski - wielki patriota, historyk, więzień polityczny PRL-u, którego pogrzeb odbywał się właśnie w tym samym czasie w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Media katolickie w przestrzeni publicznej

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że „Niedziela” i jej współpracownicy to rodzina jasnogórskiego i częstochowskiego charyzmatu. - Przychodzicie na pielgrzymkę, aby przemyśleć na nowo własny charyzmat służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie - mówił. Zauważył, że nie straciły aktualności słowa bł. Jana Pawła II skierowane do pracowników redakcji „Niedzieli” w 1996 r.: „Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli, talentów, dobrych chęci, który jest w was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności”.
„Niedziela”, tak jak inne katolickie media, spełnia ważną rolę w przestrzeni zaangażowania Kościoła w sprawy publiczne.
Abp Depo upomniał się również o miejsce TV Trwam na cyfrowym multipleksie: - Tutaj chodzi o walkę o duszę człowieka i o całą koncepcję człowieka - wołał.
Przytoczył fragment Orędzia Benedykta XVI na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, zapraszając do refleksji nad papieskim przesłaniem, wskazującym na rolę milczenia w coraz bardziej hałaśliwym świecie. - Milczenie pozwala usłyszeć głos Boga i jest niezbędnym elementem komunikacji między ludźmi - wyjaśniał.

Reklama

Otwierać drzwi do sumień

Abp Depo zaapelował do osób życia publicznego, do sprawujących władzę o świadectwo wiary i wierność sumieniu. Stwierdził, że urząd nie może oznaczać zamkniętych drzwi do sumień, a z tym wiąże się ogromna odpowiedzialność za siebie i za innych, także za tych, którzy przyjdą po nas. W okresie komunistycznego zniewolenia nasz naród walczył o powrót wiary do przestrzeni publicznej. Owocem tej walki jest transmisja niedzielnej Mszy św. w Polskim Radiu, reaktywowanie „Niedzieli” oraz powrót lekcji religii do szkół. - Dzisiaj mamy próby eliminowania wymiaru religijnego z procesu wychowania - mówił z troską abp Depo, podkreślając, że nie wolno lekceważyć takich prób, stanowiących zagrożenie równie poważne jak odchodzenie od prawa naturalnego, gwałcenie praw małżeństwa i rodziny czy prawa swobodnego wyznawania wiary. - Sama wolność nie daje prawa do mówienia i czynienia wszystkiego - podkreślił. - Jeżeli bowiem wolność nie podporządkowuje się prawdzie, wtedy staje się zniewoleniem.

Zawierzenie Matce Słowa

Do papieskiego Orędzia oraz do Roku Wiary, który się wkrótce rozpocznie w Kościele, nawiązuje tegoroczny Akt Zawierzenia „Niedzieli” Matce Bożej Jasnogórskiej, złożony na zakończenie Mszy św. przez uczestników pielgrzymki, pod przewodnictwem ks. inf. Ireneusza Skubisia. Są tam m.in. słowa: „Maryjo - Matko Jasnogórska, w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Ojciec Święty Benedykt XVI wskazuje milczenie i słowo jako przestrzenie spotkania z Bogiem i Dobrą Nowiną. Pragniemy razem z Tobą, w milczeniu, zasłuchać się w Boży głos i przez mass media, które stanowią potężne imperium w nowoczesnym świecie, wyprowadzać ludzi na drogi nowej ewangelizacji”.
Pod koniec Mszy św. Metropolita Częstochowski wraz z Redaktorem Naczelnym „Niedzieli” przekazali wspólnocie parafialnej z Gomulina statuę bł. Jana Pawła II - „Przewodnika wiary”. Liturgii towarzyszył śpiew Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.
Wśród gości „Niedzieli” byli obecni przedstawiciele władz, m.in.: posłanka Jadwiga Wiśniewska, poseł Jerzy Polaczek, oraz autorzy i współpracownicy pisma z całej Polski.

Reklama

Świętowanie w auli „Niedzieli”

Drugi etap pielgrzymki miał miejsce w auli redakcji „Niedzieli”. Osobom zasłużonym dla tygodnika Redaktor Naczelny wręczył medale „Mater Verbi”. Pośmiertnie zostali wyróżnieni ks. prał. Marian Wiewiórowski z Gomulina, wzorowo propagujący „Niedzielę” w parafii, oraz ks. Janusz Andrzej Duczkowski z Rzymu, wspierający czytelnictwo „Niedzieli” wśród Polonii. Do tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należą m.in.: ks. dr Wiesław Wójcik - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, ks. inf. Józef Wójcik, ks. prof. Witold Zdaniewicz - dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w Warszawie, ks. dr Krzysztof Dziub - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, o. Dariusz Cichor z Jasnej Góry, Małgorzata Zuzanna Nowak, pod której dyrekcją zostało zorganizowanych w Częstochowie 20 edycji Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, o. red. Waldemar Gonczaruk z Radia Maryja i TV Trwam, Danuta Romanowska z Biura Prasowego Jasnej Góry, jasnogórski fotograf Krzysztof Świertok, Łukasz Sośniak z Radia Jasna Góra.
Podczas spotkania abp senior Stanisław Nowak zaprezentował świadectwo pt. „Moja wiara”. Zwrócił uwagę na rolę rodziny wierzącej w przekazywaniu wiary. - Ochrzczony człowiek ma moc od Boga, by nigdy nie stracić wiary, nie odejść od Kościoła - mówił. Na swoim przykładzie ukazał proces dojrzewania do głębokiej wiary.
W auli redakcji wystąpił zespół muzyczny pod kierunkiem Andrzeja Nowickiego. Członkowie zespołu wywodzą się z częstochowskiego Duszpasterstwa Akademickiego z czasów, kiedy duszpasterzem był ks. Ireneusz Skubiś.

Telewizja internetowa i księgarnia „Niedzieli”

Tegoroczna pielgrzymka wpisała się w historię „Niedzieli” kilkoma nowymi dziełami, które zaprezentował ks. inf. Ireneusz Skubiś. Wraz z 16. pielgrzymką zainaugurowano działalność telewizji internetowej „Niedzieli”. W dniu pielgrzymki odnotowano blisko tysiąc wejść na stronę www.niedziela.pl, za pośrednictwem której możliwa była internetowa transmisja pielgrzymki „Niedzieli” na cały świat. Były połączenia m.in. z Kanady, USA, krajów Europy Zachodniej i Kazachstanu.
Po raz pierwszy również została wręczona figura bł. Jana Pawła II - „Przewodnika wiary”. Figurę odebrali przedstawiciele parafii Gomulin w archidiecezji łódzkiej, w której - przy stanie liczebnym 2 tys. wiernych - rozchodzi się obecnie co tydzień 180 egzemplarzy „Niedzieli”.
Kolejnym nowym dziełem jest księgarnia w siedzibie redakcji, gdzie dostępne są głównie książki wydawane w Bibliotece „Niedzieli”. Księgarnię poświęcił w dniu pielgrzymki abp Wacław Depo.
Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę była pierwszym krokiem do Roku Wiary, którego otwarcia dokona 11 października 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Niedziela

B.M. Sztajner

Jubileuszowa 20. Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 17 września.

„W szczególnym czasie, kiedy Tygodnik Katolicki „Niedziela” obchodzi 90-lecie swojego istnienia, jako wspólnota jego Pracowników, Czytelników i Przyjaciół będziemy już po raz 20. pielgrzymować na Jasną Górę. W Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, szczególnie rozważamy jedno z ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem i oni miłosierdzia dostąpią”. Te piękne słowa Chrystusa są także hasłem naszej pielgrzymki. Gromadząc się przy Jasnogórskim Ołtarzu, będziemy Matce Bożej Królowej Polski dziękować za ten 90-letni czas pracy dziennikarskiej i ewangelizacyjnej 'Niedzieli' w Kościele i w Polsce” - pisze w zaproszeniu na pielgrzymkę Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Świętość w codzienności

2024-04-25 11:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przy relikwiach Męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.

– Witamy Józefa, Wiktorię i ich dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Franciszka, Antosia, Marysię i dzieciątko, które w chwili egzekucji przyszło na świat. Jako rodzice daliście życie siedmiorga dzieciom i jednocześnie chroniliście życie innych ludzi. Nikt nie musiał was przekonywać, że życie każdego człowieka jest wartościowe i zasługuje na szacunek bez względu na pochodzenie czy wyznanie. My małżeństwa chcemy się od was uczyć i stawać w obronie tego, co słuszne nawet za cenę życia i pamiętać, że miłość jest silniejsza od nienawiści – mówili małżonkowie, witając relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję