Reklama

I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich

Rozpoznanie - Dialog - Współpraca

Pod hasłem: „Rozpoznanie - Dialog - Współpraca” w dniach 22-23 września br. w Licheniu odbywał się I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich. Zajmowano się następującymi zagadnieniami: rady duszpasterskie w dokumentach Vaticanum II i dokumentach posoborowych Kościoła, działalność DRD w świetle badań socjologicznych, biskup i jego rada duszpasterska, zadania dla Kościoła w Polsce na podstawie dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Prezentowano również doświadczenia nowej ewangelizacji w Polsce.
- Diecezjalna rada duszpasterska jest odzwierciedleniem całości ludu Bożego w diecezji. Jest głosem doradczym - mówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Odnosząc się do hasła kongresu, abp Gądecki podkreślił, że dialog jest tą formą rozmowy, która prowadzi do rozświetlenia prawdy.
Podczas kongresu wyniki badań na temat działalności DRD w polskich diecezjach przedstawili ks. dr Tomasz Wielebski i mgr Mateusz Tutak (Sekcja Teologii Pastoralnej WT UKSW). Podkreślili m.in., że badania pokazują „nadreprezentatywność osób duchownych”. Wśród członków DRD 53,3 proc. stanowią duchowni, 39,6 proc. - świeccy, a 7,1 proc. - zakonnicy. Prelegenci zauważyli, że decydująca dla dobrego funkcjonowania rady duszpasterskiej w diecezji jest osobowość biskupa, która nadaje kierunek prac rady. Ks. dr hab. Bogusław Drożdż (PWT Wrocław), mówiąc o DRD w świetle dokumentów Kościoła, wskazał na „cnotę diecezjalności”. - Oznacza ona postawę wiernych wobec własnej diecezji, realizowanie dobra wspólnego diecezji - mówił.
Prace w grupach poprowadzili na kongresie m.in. bp Adam Lepa z Łodzi i arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic. Bp Lepa podkreślił, jak ważne w pracy rady duszpasterskiej w diecezji jest dobre rozpoznanie problemu i tematu. Obecny na kongresie ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że biskup w diecezji powinien wsłuchiwać się w głos świeckich. - Bardzo ważna jest także obecność katolickich mediów, które pomagają rozpoznawać pewne problemy i je opisują - mówił ks. Skubiś.
Bp Józef Kupny mówił o realizacji dokumentu społecznego KEP pt. „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. - Potrzeba koniecznie włączenia się osób świeckich w odpowiedzialność za Kościół - mówił, zwracając również uwagę na potrzebę promocji nauczania społecznego Kościoła i obecności Kościoła w mediach. - Ważny jest odpowiedni język religijny. Trzeba uczyć tego, jak mówić do współczesnego człowieka - podkreślił bp Kupny.
Na zakończenie pierwszego dnia kongresu w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. W homilii bp Grzegorz Ryś z Krakowa, zarazem przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, działającego przy Komisji Duszpasterstwa KEP, odnosząc się do przypowieści o siewcy, podkreślił, że pierwszym ewangelizatorem jest Bóg, który sieje Słowo.
W dalszej części obrad uczestnicy kongresu wysłuchali refleksji bp. Rysia, który zaprezentował doświadczenia nowej ewangelizacji w Polsce. Przypomniał, że „chodzi o promocję nowej ewangelizacji, a nie jej inicjację”. - Duszpasterstwo jest jednym z najważniejszych wymiarów ewangelizacji - mówił bp Ryś. Powiedział, że nowa ewangelizacja prowadzi do osobistej relacji z Osobą Jezusa. - Motywem ewangelizacji jest własna przeżyta wiara, a nie kryzys w świecie. Motywem jest głoszenie wiary i nakaz misyjny Chrystusa - podkreślił bp Ryś.

2012-10-12 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję