Reklama

Książki

Najnowszy album Białego Kruka

Eucharystia - tradycja i tajemnica

Wielce wymowna jest okładka tego albumu. Widzimy dwóch wielkich współczesnych czcicieli Eucharystii - podczas wielkopiątkowej liturgii w Bazylice św. Piotra na rok przed śmiercią Jan Paweł II otrzymuje Najświętszy Sakrament z rąk kard. Josepha Ratzingera, przyszłego Benedykta XVI. Album zatytułowany po prostu „Eucharystia” to druga i jakże ważna zarówno pod względem treściowym, jak i artystycznym pozycja znakomitego tandemu autorskiego Adama Bujaka - ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, która w Roku Wiary ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk. Warto w tym miejscu dodać, że pierwsza pozycja - album „Wiara” uznany został Książką Roku 2012 przez szacowne grono znawców rynku wydawniczego skupionych wokół Magazynu Literackiego „Książki” i Biblioteki Narodowej.

Album „Eucharystia” stanowi jakże piękną i mądrą zachętę do odnowy naszej wiary w realną obecność Chrystusa pod postaciami Chleba i Wina, do pochylenia się nad misterium Najświętszego Sakramentu. Jakże często podchodzimy do tej wielkiej tajemnicy z rutyną, bez głębszej refleksji, jakże wiele znaczeń kryjących się w eucharystycznej symbolice umyka nam ze świadomości. Ilu z nas wie, co oznacza np. namalowany na ścianie świątyni… pelikan? O tym i o wielu innych znaczeniach oraz zwyczajach można dowiedzieć się z omawianej książki Białego Kruka.

Reklama

Już sam podtytuł albumu wyjaśnia, co znajdziemy wewnątrz książki: tradycja, cuda, sztuka, celebracje, obrzędy, misteria, świątynie. Aby móc się do tego wszystkiego zbliżyć z większym zrozumieniem, bardzo zachęcam do przeczytania najpierw dogłębnego tekstu ks. prof. Waldemara Chrostowskiego otwierającego album. Muszę przyznać, że jeszcze nikt nie wyjaśnił mi w tak skrótowej formie, a jednocześnie tak kompleksowo i przejrzyście, wychodząc od starotestamentowych tekstów, tajemnicy Eucharystii jako realnej obecności Boga, jako ofiary i jako pokarmu. Ksiądz Profesor opisuje ponadto rolę ołtarza i świątyni jako domu Eucharystii, duchowość i obrzędowość eucharystyczną oraz cuda eucharystyczne. Wszystkie te kwestie znajdują następnie swoje odbicie i rozwinięcie w fotografiach mistrza Adama Bujaka, jakże wrażliwego na sprawy sacrum.

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na dwie sekwencje zdjęciowe, które przedstawiają najstarszy cud eucharystyczny w Polsce z końca XIV wieku, jaki wydarzył się w Poznaniu, oraz najnowszy, który miał miejsce 610 lat później, w 2009 r., w Sokółce. Niewielu z nas zapewne wie, co wydarzyło się 15 sierpnia 1399 r. w Poznaniu. Jak opisuje ówczesny kronikarz Jan Długosz, członkowie starszyzny tutejszej gminy żydowskiej sprofanowali trzy Hostie w piwnicy jednej z kamienic. Następnie chcieli je wrzucić do znajdującej się tam studni, te jednak cudownie uniosły się w powietrzu. Obecnie w miejscu kamienicy stoi kościół pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Dokładny opis tamtych wydarzeń znajdziemy w podpisach pod zdjęciami, które przedstawiają liczne pamiątki i dzieła sztuki świadczące o cudzie.

W sekwencji fotograficznej poświęconej Sokółce odnajdujemy nie tylko pięknie udokumentowaną kaplicę Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Antoniego Padewskiego. Tam w ołtarzu w specjalnej szklanej osłonie przechowywana jest kustodia zawierająca korporał (mały lniany obrus, część bielizny ołtarzowej) z Cząstką Ciała Pańskiego; świadectwo cudu eucharystycznego.

Reklama

Obok wspaniałych zabytków i dzieł sztuki szczególnie bogato udokumentowane są różne procesje oraz Pierwsze Komunie Święte. Dwa ostatnie rozdziały poświęcone zostały natomiast dwóm papieżom - Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI, pokornym czcicielom wielkiej tajemnicy Eucharystii. W podpisach znajdziemy cytaty z przemówień obu Ojców Świętych oraz encykliki Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia”.

Nowy album Białego Kruka to kolejna pozycja, której nie powinno zabraknąć w każdym polskim, katolickim domu. Także idealny prezent na nadchodzące święta i Pierwszą Komunię Świętą.

Album „Eucharystia. Tradycja, cuda, sztuka, celebracje, obrzędy, misteria, świątynie”, Biały Kruk, fotografie - Adam Bujak, tekst - ks. prof. Waldemar Chrostowski, koncepcja wydawnicza i grafika - Leszek Sosnowski, 184 str., duży format 24x28 cm, papier kredowy 150 g, twarda oprawa, obwoluta, złocenia.

Propozycja dla Czytelników „Niedzieli”

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy Cię do zamówienia albumu „Eucharystia” bezpośrednio w Białym Kruku. Przy zamówieniu 1 egz. otrzymasz 10 proc. rabatu, a przy zamówieniu 2 i więcej egz. - aż 20 proc. rabatu. Prosimy się jednak pospieszyć, bo oferta jest ważna tylko do wyczerpania nakładu.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub napisać e-mail: dystrybucja@bialykruk.pl.
Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

2013-03-11 12:58

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Zvolenský stawia na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie

[ TEMATY ]

Eucharystia

Bożena Sztajner/Niedziela

Głównym wydarzeniem rozpoczynającego się roku będzie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie – uważa przewodniczący episkopatu Słowacji. Będzie to okazja, by uświadomić sobie znaczenie daru Eucharystii dla życia każdego z nas i by wspierać się w wierze, że Jezus Chrystus do nas przychodzi i jest naszym pokarmem – powiedział metropolita bratysławski abp Stanislav Zvolenský.

Podsumowując miniony rok, podkreślił on, że wielkim osiągnięciem była masowa demonstracja w obronie życia w Bratysławie. Stała się ona ważnym świadectwem dla słowackiego społeczeństwa. Stołeczny arcybiskup zachęcił, aby nie tracić z oczu wielkiego dobra, które dokonuje się za sprawą zwykłych ludzi, ojców i matek, ludzi starszych i młodych. Pod tym względem katolicy na Słowacji robią wiele dobrego – uważa arcybiskup Bratysławy.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciel Eucharystii

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Święty Piotr Julian Eymard

Wikipedia

Święty Piotr Julian Eymard

Święty Piotr Julian Eymard

Święty Piotr Julian Eymard był przyjacielem św. Jana Marii Vianneya. Papież Dobroci nazwał go wielkim przyjacielem Eucharystii.

Urodził się w ubogiej rodzinie. Od dzieciństwa pragnął zostać kapłanem. Podczas Pierwszej Komunii św. złożył Panu Jezusowi przyrzeczenie, że kiedyś nim będzie.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: Uczcili pamięć Bohaterów

2021-08-02 16:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także na Cmentarzu Wojskowym w Tomaszowie Mazowieckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję