Reklama

Sztuka

Kraków: VII Noc Cracovia Sacra

Wystawy dzieł sztuki, ekspozycje zabytków świątynnych, wykłady oraz szereg koncertów poetycko-muzycznych – to tylko niektóre atrakcje, które można było zobaczyć w trakcie trwania VII Nocy Cracovia Sacra. Motywem wiodącym wydarzenia, które odbyło się w dniach 14-15 sierpnia, było życie i dziedzictwo Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Kraków

BOŻENA SZTAJNER

Nieodłącznym elementem siódmej już Nocy Cracovia Sacra były wystawy zabytków i dzieł sztuki związanych z tradycją chrześcijańską. Bardzo ciekawą propozycją była ekspozycja przygotowana przez Okręg Małopolski Polskiego Związku Filatelistów i Klubu Filatelistycznego „Cracoviana”, który na krużgankach klasztoru franciszkanów zaprezentował pokaz filatelistyczny „Filatelia Sacra”.

Filateliści przedstawili zwiedzającym m.in. pierwszy na świecie znaczek z motywem chrześcijańskim, a mianowicie herbem kantonalnym z kluczem św. Piotra, wydanym w Szwajcarii w 1843 r., znaczki związane z poszczególnymi pielgrzymkami Jana Pawła II czy znaczek upamiętniający jubileusz 50-lecia kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza.

Reklama

W pobliskiej Bazylice św. Trójcy oo. Dominikanów zainteresowani mogli z kolei zobaczyć wystawę „Świętych obcowanie”, ukazującą relikwiarze i relikwie świętych od Jacka Odrowąża do Jana Pawła II. Jedną z cenniejszym pamiątek związaną z Janem Pawłem II był osobisty korporał używany przez papieża oraz certyfikat potwierdzający wykonanie kilkunastu nowych relikwiarzy św. Jacka, podpisany przez przyszłego papieża – zgodnie z prawem kanonicznym dokument taki jest relikwią II stopnia.

W czasie VII Nocy Cracovia Sacra odbyły się również wydarzenia, w których mogły brać czynny udział całe rodziny. W opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu przeprowadzono warsztaty z robienia zielników, a następnie odbył się spacer po klasztornym ogrodzie. Z kolei w opactwie św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach poza strawą duchową czyli zwiedzaniem opactwa za klauzurą, można było skosztować klasztornych wyrobów przygotowanych przez siostry.

Zgodnie z hasłem przewodnim część atrakcji wiązała się ściśle z osobą Jana Pawła II. W Katedrze na Wawelu odbył się spektakl „Jan Paweł II - FINALMENTE SANTO!”, natomiast w bazylice oo. Franciszkanów koncert „Joanna Słowińska. ZIELNIK POLSKI. Janowi Pawłowi II w hołdzie".

Reklama

W wielu miejscach pokazywano spektakle oparte na twórczości świętego Jana Pawła II. W Sanktuarium Jana Pawła II wystawiono spektakl „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, na podstawie dramatów: „Przed sklepem jubilera", „Hiob" oraz fragmentów poezji Karola Wojtyły. Zaś u karmelitów zaprezentowano „Brat naszego Boga” - dramatorium na podstawie tekstu Karola Wojtyły z udziałem Jerzego Zelnika.

VII Noc Cracovia Sacra zakończyły uroczyste koncerty: Papież Jan Paweł II – Święty z Małopolski: „Co może jeden człowiek" – spektakl poetycko-muzyczny oparty na poezji Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza (Bazylika św. Floriana), „Totus Tuus” w wykonaniu Mieszanego Chóru Mariańskiego pod dyr. Jana Rybarskiego (Kolegiata św. Anny), „Szukałem Was Bracia. Święty Jan Paweł II. Pielgrzym na drodze Ekumenizmu", składający się z pieśni i hymnów różnych wyznań oraz zarysu działalności ekumenicznej Jana Pawła II (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach) czy „Papieskie Dębniki z arią i piosenką" w wykonaniu znanych krakowskich artystów: Bożeny Zawiślak Dolny, Michała Kutnika i Jacka Zielińskiego (Kościół św. Stanisława Kostki).

Noc Cracovia Sacra jest jedną z organizowanych krakowskich nocy kulturalnych, takich jak Noc Muzeów, Noc Teatrów czy Noc Jazzu. Tradycyjnie odbywa się w przededniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

2014-08-16 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ponad 200 tys. zł zebrano dla mieszkańców Aleppo podczas sesji UNESCO

[ TEMATY ]

Kraków

pomoc

Aleppo

Ks. Rafał Cyfka

Przedstawiciele Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podsumowali 11 lipca 41. sesję, której obrady od 2 lipca odbywały się w Krakowie. Sesji towarzyszyła akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo, podczas której zebrano ponad 200 tys. zł. Środki przekazane zostaną działającej w Syrii organizacji Caritas Polska, które przekaże je potrzebującym rodzinom.

Prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i pełnomocnik rządu ds. organizacji 41. sesji podkreśliła podczas briefingu dla mediów, że Polska po raz pierwszy organizowała sesję UNESCO i wyraziła radość z wpisania Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. - To takie podkreślenie i wynagrodzenie za cały, ogromny wysiłek włożony w organizację tej uroczystości – powiedziała. - Cieszymy się ogromnie, że to spotkanie się udało, że była to piękna uroczystość, odbywała się we wspaniałej atmosferze, goście byli bardzo zadowoleni, sama odbierałam takie gratulacje. Ważne, że również czuli się bezpiecznie – dodała wiceminister dziękując organizatorom wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję