Reklama

Niedziela Podlaska

20. Ekumeniczny Wieczór Kolęd

Niedziela podlaska 5/2014, str. 2

[ TEMATY ]

kolędowanie

Teresa Modzelewska

Już po raz 20. Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach zorganizował spotkanie z pieśniami świątecznymi, śpiewanymi w różnych językach, granymi na różnych instrumentach, przez ludzi różnych wyznań. Tradycyjne już kolędowanie miało miejsce w sali gimnastycznej miejscowego Zespołu Szkół. Sala pękała w szwach, bo impreza cieszy się dużą popularnością od lat. Jak wyjaśnił prowadzący koncert Mateusz Sacharzewski, „ekumenizm to postawa pełna tolerancji i szacunku wobec bliźnich i ich tradycji religijnych”. I w takim też duchu przebiegał cały wieczór.

Na scenie wystąpiły: chóry Zespołu Szkół w Boćkach, Szkoły Podstawowej w Andryjankach, parafii prawosławnej w Boćkach; zespoły – „Kuranty” i „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego; 3-4-latki z przedszkola boćkowskiego i klasa III grająca na flażoletach z Bociek; grupa młodzieży z Ruchu Światło-Życie i grupa dziewcząt, członkiń zespołu „Ranok” z Bielska Podlaskiego; seniorki z klubu Róże Jesieni; solistka Ewa Lipińska; orkiestra OSP Boćki i boćkowskie „Klekociaki”. „W moim domu – mówił Stanisław Derehajło, wójt gminy Boćki – odkąd pamiętam, w wigilijny wieczór śpiewanie kolęd rozpoczynał zawsze ojciec. I tak śpiewaliśmy, aż prześpiewaliśmy wszystkie znane nam kolędy. I tak śpiewamy do dziś, dziękując za życie, za zdrowie, za rodzinę i za pracę”. „Większość naszego repertuaru to piosenki, pieśni białoruskie, ukraińskie, rosyjskie i polskie – opowiadała Alina Niegierewicz, dyrygentka bielskich „Kurantów”. – Kiedy przychodzi czas świąteczny, to śpiewamy również kolędy. W obrządku wschodnim jest tak, że kolędy śpiewane są a cappella. Natomiast pozostały repertuar śpiewamy najczęściej z towarzyszeniem dwóch akordeonów”. Cechą charakterystyczną kolęd w tradycji wschodniej jest to, że one są wielogłosowe i można powiedzieć, akompaniamentem jest drugi głos. Śpiewane są na trzy, cztery głosy, więc to brzmienie jest bardzo bogate. „Przygotowanie takiej imprezy to zawsze dużo pracy dla takiego małego ośrodka kultury jak nasz, ale było warto!” – mówiła Marta Tymińska-Malinowska, dyrektor GOK. Dzięki takiemu wydarzeniu świąteczny czas w Boćkach, gdzie obok siebie żyją wyznawcy katolicyzmu i wyznawcy prawosławia, staje się bogatszy.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy Kolędnicy Misyjni wspierają dzieci z Kenii i Tanzanii

[ TEMATY ]

kolędowanie

kolędnicy misyjni

Tanzania

radiomaryja.pl

Najmłodszym Masajom - dzieciom z półkoczowniczej grupy etnicznej, zamieszkującej Kenię i Tanzanię - poświęcona jest tegoroczna akcja polskich Kolędników Misyjnych. W tych dniach aż do 6 stycznia, w wielu parafiach będą oni kwestować na rzecz swoich rówieśników w Afryce.

Akcja pomocy dla dzieci w krajach misyjnych prowadzona jest od blisko 30 lat. Ze względu na epidemię koronawirusa tym razem wydarzenie będzie miało ograniczony zasięg.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję