Reklama

Niedziela Rzeszowska

660. rocznica lokacji miasta

Rzeszów – dzieło pokoleń

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Rzeszów

Bogdan Szczupaja/archiwum galerii fotografii miasta

Osadnictwo na terenie dzisiejszego Rzeszowa istniało od czasów neolitycznych. Gród lokowany – na terenie dzisiejszego osiedla Staromieście – funkcjonował już z chwilą przejęcia go przez króla Kazimierza Wielkiego w 1340 r. Co zatem zaważyło na tym, że to dzień 19 stycznia 1354 r. uznaje się za datę narodzin nowożytnego miasta?

Dwa czynniki wydają się decydujące. Po pierwsze – w tym dniu król Kazimierz Wielki dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim. Po drugie – przekazał je na własność zasłużonemu rycerzowi i dyplomacie Janowi Pakosławiowi ze Stróżyk, herbu Półkozic, który dla siebie i całego rodu przybrał nazwisko Rzeszowski.

Reklama

W dziejach miasta – po Rzeszowskich rządzonego przez rody Kmitów, Ligęzów i Lubomirskich, przeżywającego wzloty i upadki okresu zaborów, wojen lokalnych, a przede wszystkim światowych, międzywojnia i ery najnowszej – zapisane jest świadectwo, że choć ważna jest rola jednostki, to o rozwoju miasta decyduje zbiorowy wysiłek pokoleń, inspirowanych do działania i wykorzystujących konkretne szanse i sytuacje.

Podkreślano to wielokrotnie na uroczystościach zorganizowanych w Filharmonii Podkarpackiej z okazji 660-lecia lokacji Rzeszowa. Władzom samorządowym miasta oraz mieszkańcom gratulowali i składali życzenia m.in. podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele wojewódzkich władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele miast partnerskich. W imieniu bp. Jana Wątroby głos zabrał bp Edward Białogłowski, który podkreślił, że o wartości każdej wspólnoty decydują nie tylko dobra materialne, ale przede wszystkim prawi i wartościowi ludzie.

Z tymi słowami znakomicie korespondował akt uhonorowania trzech osób tytułami „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Otrzymali je: Marek Czarnota – bibliofil, kolekcjoner, regionalista, mistrz mowy polskiej, „chodząca encyklopedia” Rzeszowa; Andrzej Kowal – trener drużyny siatkarskiej Asseco Resovia, którą w latach 2012-13 dwukrotnie doprowadził do mistrzostwa Polski i z którą z powodzeniem startuje w rozgrywkach międzynarodowych; Stanisław Mazur – lekarz kardiolog, założyciel i dyrektor Centrum Medycznego MEDYK, inicjator działań społecznych w zakresie edukacji prozdrowotnej i profilaktyki.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów pamięta o ofiarach obozów koncentracyjnych

Niedziela rzeszowska 32/2015, str. 4

[ TEMATY ]

historia

pamięć

Rzeszów

Łukasz Pompa

Pomnik na pl. Cichociemnych w Rzeszowie. Jedną z ofiar Auschwitz był o. Maksymilian Kolbe, który zginął 14 sierpnia 1941 r.

Pomnik na pl. Cichociemnych w Rzeszowie. Jedną z ofiar Auschwitz był o. Maksymilian Kolbe,
który zginął 14 sierpnia 1941 r.

Stanisław Szpunar – ostatni żyjący więzień pierwszego transportu do Auschwitz z 40 wywiezionych rzeszowian, nr obozowy 133, uczestniczył w obozowym apelu, kiedy o. Maksymilian Kolbe zdecydował się pójść na śmierć głodową za współwięźnia Franciszka Gajowiczka. Pan Stanisław stwierdził, że o. Maksymilian stał się świętym, wypełniając w całości przykazanie miłości bliźniego. Podkreśla jednak, że w tym momencie obserwujący zdarzenie współwięźniowie nie zdawali sobie sprawy, czego tak naprawdę są świadkami

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił w 2006 r., aby 14 czerwca, czyli dzień deportacji pierwszych więźniów do Auschwitz, obchodzony był jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Od tego roku w imię prawdy historycznej, niejednokrotnie fałszowanej przez używane zwroty „polskie obozy zagłady”, to dzień pamięci o tych ludziach.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję