Reklama

Wiadomości

Podręczniki do religii bez zmian

Chociaż pierwszoklasiści będą korzystać z bezpłatnego podręcznika wprowadzanego właśnie przez MEN, to nic nie zmienia się w kwestii podręczników do nauki religii

W roku katechetycznym 2014/2015 nie będzie wielkich zmian. Można powiedzieć, że lekcje religii będą kontynuacją sprawdzonego programu, który w ostatnich latach został dostosowany do nowej podstawy programowej szkół podstawowych.

Pewną nowością jest fakt, że w tym roku do szkół idzie znacznie więcej sześciolatków, niż w poprzednich latach. Do tej pory rodzice mieli wybór, czy decydują się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej wcześniej posłać swoje dzieci do szkół podstawowych. Jednak w tym roku wszystkie dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. muszą iść do pierwszej klasy.

Nagrodą pocieszenia dla zdenerwowanych rodziców ma być „prezent” od MEN w postaci darmowego podręcznika dla tegorocznych pierwszoklasistów. – I tu pojawiają się drobne komplikacje – wskazuje ks. Piotr Pierzchała, dyrektor wydziału katechetycznego diecezji warszawsko-praskiej. – Okazuje się, że część rodziców ma pretensje. Dlaczego oni mają płacić za podręcznik do religii, skoro MEN obiecało podręczniki za darmo.

Reklama

Dlatego też rodzicom trzeba tłumaczyć, jak wygląda sytuacja z książkami do religii. Podręczniki od MEN nie są wcale za darmo. Każdy z nas płaci za nie bowiem z podatków. Jednak za książki do religii rząd nie chce płacić.

– Moim zdaniem tak jest lepiej. Gdybyśmy zaczęli finansowanie podręczników z budżetu, to byśmy znów spotkali się z nagonką na Kościół. A przecież oskarżeń pod adresem katechezy w publicznej szkole i tak nie brakuje – mówi ks. dr Marek Przybylski, dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży archidiecezji warszawskiej. – Poza tym darmowy podręcznik do religii opracowałby MEN. Kościół mógłby stracić kontrolę nad ich treścią.

Cena warszawskiego podręcznika do pierwszej klasy z religii nie przekracza 20 zł. A więc i tak książka przygotowana wspólnie przez dwie stołeczne diecezje jest znacznie niższa od podręczników z innych przedmiotów. Dla przykładu na zestaw do języka angielskiego można wydać ok. 50 zł.

– Religia jest traktowana podobnie, jak inne przedmioty dodatkowe. Nic się nie zmienia. Koszty zakupów podręczników do katechezy w pierwszej klasie szkoły podstawowej pokrywają więc rodzice – mówi ks. Przybylski. – Z doświadczenia wiem, że rodziny, które są w złej sytuacji finansowej, są wspierane przez księży proboszczów. Dzieci otrzymują więc podręczniki za darmo.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urszulanki mówią: Warto, zapraszamy!

[ TEMATY ]

szkoła

- Niesamowita atmosfera, świetni nauczyciele, przyjaźnie na całe życie – to kilka z bardzo wielu zalet tego miejsca... No, Urszulanki to więcej, niż szkoła! – mówi Aga Nowak, uczennica klasy pierwszej urszulańskiego liceum. I zaprasza, tak jak każdy z uczniów i pracowników, na Dni Otwarte w najbliższą sobotę, 14 kwietnia, by zobaczyć szkołę i jej ofertę z bliska.

Dla obecnych uczniów trzecich klas gimnazjówto ważna informacja i pomoc, bo nadszedł czas podejmowania decyzji o wyborze szkoły średniej. We Wrocławiu możliwości jest wiele, ale wśród katolickich liceów zachęcająco prezentuje się szkoła prowadzona przez Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej. Historię działalności w naszym mieście liceum ma bardzo długą, bo pod nazwą Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum i Liceum św. Urszuli istnieje od 1946 r., jednak przez 72. lata szkoła zapracowała na miano szkoły sukcesu. Uczennice i uczniowie – bo szkoła jest koedukacyjna – dostają szansę nie tylko zdobywania wiedzy od rzetelnych i wszechstronnych nauczycieli, ale też rozwoju w warunkach odpowiednich dla młodego człowieka. Uczniowie nie nudzą się, są twórczy i chętni do podejmowania kolejnych wyzwań. Zgodnie powtarzają jedno zdanie: Urszulanki to więcej, niż szkoła!

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję