Reklama

Niedziela Przemyska

Chrystus przyszedł na świat, żebyśmy mieli w Nim oparcie

– Chrystus nie przyszedł nas uwolnić od trudu pracy nad sobą, od cierpień i chorób, ale przyszedł być z nami, żebyśmy w tych warunkach, w jakich jesteśmy, mieli się na kim oprzeć – powiedział abp Józef Michalik podczas Pasterki sprawowanej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu

Niedziela przemyska 2/2015, str. 5

[ TEMATY ]

wigilia

Paweł Bugira

W siedzibie Caritas wolontariusze przygotowują paczki dla potrzebujących

W siedzibie Caritas wolontariusze przygotowują paczki dla potrzebujących

Z tego względu, jak zaznaczył Metropolita Przemyski, chrześcijanin nie boi się trudów i cierpień. – Chrystus nie przyszedł nas uwolnić od trudnych ludzi, z którymi żyjemy. Chce żebyśmy w tym miejscu siali dobro, które zwycięża zło – powiedział.

Abp Michalik stwierdził, że współcześnie kultura europejska nie tylko wstydzi się wiary, ale wykreśla ten element, który jest bardzo ważny w pełnym rozwoju każdego człowieka. – Dzisiaj szydzi się z Chrystusa, wyśmiewa się Go, pomija się Go. Jeśli Chrystusa i Ewangelię wykreśli się z kultury europejskiej, bliski jest jej koniec. Bliski staje się koniec człowieka – mówił.

Reklama

Metropolita Przemyski podkreślił, że traktowanie wiary jako sprawy drugorzędnej jest zubożeniem człowieka i cofaniem go wyłącznie do wymiaru biologicznego. Przestrzegał przed relatywizmem moralnym. – Myślę, że dzisiaj świat i nasza ojczyzna bardzo potrzebuje mocnego wymiaru duchowego, nasza ojczyzna i Europa musi się odrodzić moralnie – powiedział abp Michalik.

W przeddzień Wigilii abp Michalik wziął udział w spotkaniu wigilijnym, zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Uczestniczyło w nim ponad 800 osób ubogich, samotnych, bezdomnych i potrzebujących.

Metropolita zapewniał, że człowiek nigdy nie jest sam, gdy w jego bliskości jest Pan Bóg. – Życzę wam, żebyście tę bliskość mogli odczuwać także przez bliskość drugiego człowieka – powiedział. Dodał, że święta Bożego Narodzenia to spotkanie z Panem Jezusem, który przychodzi na świat, żeby odpuścić nam grzechy i otworzyć przed nami niebo, które zostało zamknięte przez zło i grzech.

Reklama

Na wigilijnych stołach rozstawionych w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji znalazły się pierogi, barszcz z uszkami, kapusta z grochem i ryba. Każdy uczestnik otrzymał również paczkę świąteczną. W obsłudze pomagali wolontariusze Caritas i harcerze oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Podczas wigilii nastąpiło również wręczenie nagród dla rodzin wyróżnionych w konkursie „Rodzinna opowieść wigilijna”. Był on skierowany do rodzin posiadających co najmniej pięcioro dzieci. Napłynęło 10 prac spełniających regulamin. Autorzy otrzymali 12-osobowe zestawy porcelany obiadowej i kawowej renomowanej firmy. Przygotowano także specjalne paczki świąteczne ze słodyczami.

– Rodzina wielodzietna to nie jest rodzina patologiczna – zaznacza dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec. – Chcemy pokazać, że są takie wspaniałe rodziny, które dbają nawzajem o siebie, ale także mają wrażliwe serce dla innych – dodaje.

Zdaniem ks. Jańca, konkurs był okazją do integracji, bo rodzina mogła ze sobą pobyć, porozmawiać i przypomnieć sobie różne wydarzenia, które potem zostały przelane na papier.

2015-01-09 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilie po dziennikarsku

Niedziela Ogólnopolska 52/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wigilia

Margita Kotas

Wigilia 2008 r.

Wigilia 2008 r.

Jak będzie w tym roku? Co z ludźmi bez adresu, których nikt nie zaprosi do świątecznego stołu? Myślę o nich, bo pamiętam tamte wigilijne wieczory, gdy miałam reporterski dyżur i ruszyłam w miasto do przytulisk, ogrzewalni i na dworce...

Od zmroku sypał śnieg. Jezdnie błyszczały, bieliły się jedynie skwery, parapety okien i gzymsy starych kamienic. Pachniało zimą, która jeszcze nie pokazała, co potrafi, jakby chciała w tę wigilijną noc być mniej surowa.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję