Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Samorządowcy u Biskupa

Niedziela sosnowiecka 7/2015, str. 1

[ TEMATY ]

biskup

samorząd

Piotr Lorenc

Spotkanie bp. Grzegorza Kaszaka z samorządowcami

Spotkanie bp. Grzegorza Kaszaka z samorządowcami

W sosnowieckiej rezydencji biskupa Grzegorza Kaszaka odbyło się 29 stycznia noworoczne spotkanie z prezydentami, burmistrzami i wójtami miast i gmin z terenu naszej diecezji. Nowi prezydenci czy burmistrzowie gościli u Biskupa po raz pierwszy, np. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński czy burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

– Nasz region wyludnia się. Obserwujemy ciągły odpływ młodych ludzi. Niestety, nie mogą znaleźć zatrudnienia w regionie i opuszczają nasz kraj. Drugim elementem jest także duża śmiertelność wśród mężczyzn wyeksploatowanych ciężką pracą w hutach czy w kopalniach. To wszystko powoduje, że mamy coraz więcej osób samotnych, którymi przecież trzeba się zająć – powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Zaproponował, by w dzielnicach, na osiedlach powstawały kluby osób samotnych, by otoczyć seniorów nie tylko opieką MOPS-u, lecz także stworzyć centra wolontariuszy, którzy chętnie by się z takimi osobami spotykali. Drugą istotną sprawą podniesioną podczas spotkania z samorządowcami przez Biskupa była kwestia przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. – Nasza diecezja w tygodniu poprzedzającym dni przyjmie ok. 5 tys. młodych ludzi z różnych stron świata, najwięcej z Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, ale na pewno znajdą się młodzi ludzie z Europy Zachodniej. Wizyta gości z zagranicy to ogromna szansa na promocję naszego regionu, naszego bogactwa historycznego, kulturowego i religijnego. Ale aby godnie ich przyjąć potrzebna jest współpraca diecezji z samorządami miast i gmin. Diecezja oczywiście już przygotowuje się do tego wydarzenia. W naszych parafiach wyłoniliśmy liderów, którzy zajmą się pielgrzymami, poszukujemy wolontariuszy. Ale jest cały szereg inicjatyw, które wspólnie moglibyśmy wykonać. To zapewnienie transportu, organizacja koncertów, spotkań warsztatowych czy miejsc noclegowych. Tylko od nas i naszego przygotowania zależy, jak młodzi ludzie z różnych stron świata spędzą tydzień w naszym regionie i jakie wspomnienia wywiozą do swoich krajów – podkreślił bp Kaszak.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Władza to służba, a nie panowanie

Niedziela sosnowiecka 50/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

samorząd

Archiwum

Katarzyna Maciejewska z tzw. Dekalogiem Samorządowca Przyjaznego Rodzinie

Katarzyna Maciejewska z tzw. Dekalogiem Samorządowca Przyjaznego Rodzinie

Z Katarzyną Maciejewską, działaczką społeczną i samorządową, radną Rady Powiatu Będzińskiego, rozmawia Agnieszka Raczyńska

AGNIESZKA RACZYŃSKA: – W listopadowych wyborach samorządowych uzyskała Pani ponad 800 głosów. Czy można mówić o sukcesie?

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję