Reklama

Edytorial

Edytorial

„Niedziela” dziękuje za urodzinowy prezent

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 3

[ TEMATY ]

90 lat Niedzieli

Bożena Sztajner/Niedziela

Papież Franciszek powiedział 90-letniej „Niedzieli”, że jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu. Kochany Ojcze Święty, Bóg zapłać! Te słowa, skierowane do nas w sercu chrześcijaństwa podczas audiencji generalnej 6 kwietnia 2016 r. wobec ogromnej rzeszy pielgrzymów oraz kamer przekazujących relację z Placu św. Piotra na cały świat, zawierają bardzo wysoką ocenę naszego tygodnika. To wyjątkowy prezent na urodziny „Niedzieli”, a zarazem hołd złożony naszym poprzednikom, którzy tworzyli i czytali „Niedzielę” od 1926 r., oraz tym, którzy czynią to obecnie. Ojciec Święty wskazał nam też drogę na przyszłość. Życzył „Niedzieli”, aby przez ewangelizacyjną posługę nadal umacniała czytelników w wierze. To w pewnym sensie potwierdzenie opinii, że otwierając gazetę katolicką, otwiera się niejako przestrzeń nadprzyrodzoną. Trzeba zauważyć, że nasze pismo przez cały czas się rozwija i zmienia, bo zmienia się świat. Dusza „Niedzieli” pozostaje jednak taka sama – przytulona do Chrystusa i Maryi. Pismo osadzone jest na mocnym fundamencie, który stanowi wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Oczywiście, bezkompromisowo stoi zawsze na straży Dekalogu.

Reklama

Główna urodzinowa Msza św. była sprawowana na grobie-ołtarzu św. Jana Pawła II dla prawie 400 pielgrzymów przez 45 kapłanów, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który zwrócił uwagę, że trzeba w tym miejscu przyklęknąć i w pokorze podziękować za niesienie przez 90 lat na szpaltach „Niedzieli” prawdy ewangelicznej. Z pewnością czytelnicy „Niedzieli” mają prawo znać szczegóły indywidualnego spotkania delegacji naszej redakcji z papieżem Franciszkiem. W ramach tzw. baciamano Ojciec Święty pobłogosławił dziełu „Niedzieli” i przyjął nasze dary.


Przywieźliśmy do Watykanu obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który przed wyjazdem został złożony i omodlony na Ołtarzu Ojczyzny na Jasnej Górze. Powiedzieliśmy, że jest to dotyk czułości Matki Najświętszej, która 28 lipca br. oczekuje na Ojca Świętego w swoim jasnogórskim domu. Złożyliśmy też w darze rocznik „Niedzieli” z numerem ogłaszającym pontyfikat papieża Franciszka. Zapewniliśmy, że jesteśmy i pozostaniemy papieską amboną dla Polaków w kraju i poza granicami. Kolejny nasz dar był radosną niespodzianką – to popularne krówki z logo „Niedzieli” w papierkach z papieskimi sentencjami, pełnymi miłości. Ojciec Święty był wyraźnie zaskoczony, a zarazem uradowany tą formą popularyzowania jego myśli zawartych w tweetach. Powiadomiliśmy, że na wzór znanych we Włoszech cukierków „baci” firmy „Perugina”, z serdecznymi myślami narzeczonych, są to polskie „baci di Francesco”, ze słowami miłości papieża Franciszka.

Oczywiście, na pielgrzymce redakcji spod Jasnej Góry nie mogło zabraknąć Apelu Jasnogórskiego. Ta wieczorna modlitwa Polaków, której pod oknem papieskim na Placu św. Piotra przewodniczył Metropolita Częstochowski, zakończyła nasz pobyt w Wiecznym Mieście. „Współpracownicy prawdy” redakcji „Niedzieli” i czytelnicy pragną wyrazić wdzięczność abp. Wacławowi Depo za przewodniczenie urodzinowej pielgrzymce. W imieniu własnym i całej redakcji podziękowania wszystkim uczestnikom pielgrzymki składamy na ręce 90-letniej pani Marianny z Lublina – rówieśniczki „Niedzieli”. Z pewnością na pielgrzymce wszyscy nabraliśmy sił duchowych na dalszą pracę ewangelizacyjną. Słowa przesłania papieża Franciszka do „Niedzieli” zobowiązują. Zapewniam, że nasz tygodnik pozostanie wierny Kościołowi i Ojcu Świętemu niezależnie od tego, w którą stronę będą wiały wiatry historii i zmierzały trendy współczesnego świata. Pozostają nam wdzięczność i zobowiązanie.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat w służbie Kościołowi częstochowskiemu

Można powiedzieć, że 25 lat temu pojawiły się zwiastuny edycji częstochowskiej „Niedzieli”. Pierwsza jej odsłona ukazała się w październiku 1991 r. i była czymś w rodzaju miesięcznika dla Kościoła częstochowskiego. Pierwszy numer stanowiący edycję częstochowską został wydrukowany z datą 30 maja 1993 r.

Najpierw było comiesięczne wydanie diecezjalne, które dwa lata później przerodziło się w cotygodniową wkładkę edycyjną. Niemniej jednak, jeśli spojrzymy na nasze pismo z perspektywy 90. rocznicy jego powstania, to już w roku 1930 z inicjatywy bp. Teodora Kubiny zaczęto wydawać „Częstochowskie Wiadomości Parafialne”. Mimo tego, że ukazało się ich tylko kilkanaście numerów, służyły one jako „uzupełnienie pracy duszpasterskiej duchowieństwa pracą czynnych katolików”, przyczyniały się „do pogłębienia świadomości religijnej” i docierały „tam, gdzie nie dochodzi żywe słowo”, by dołożyć swoją cegiełkę „do rozwoju miłości, sprawiedliwości i prawdy”, jak czytamy w pierwszym numerze tego dodatku.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję