Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądźmy razem

Po raz dwudziesty piąty Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała festyn rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”. Świętowanie połączone było z uczczeniem urodzin św. Jana Pawła II oraz osiemnastej rocznicy przyjęcia święceń biskupich przez Pasterza Rzeszowskiego

Niedziela rzeszowska 22/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Wypiek cukierników pobłogosławił bp Jan Wątroba

Wypiek cukierników pobłogosławił bp Jan Wątroba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczęło się w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jan Wątroby. Współcelebransami byli: bp Kazimierz Górny, ks. Wiesław Szurek, ks. Jerzy Buczek, ks. Wiesław Matyskiewicz oraz dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała.

W homilii Ksiądz Biskup podziękował cukiernikom za piękny gest upamiętnienia urodzin naszego świętego Rodaka i zachęcił do zgłębiania papieskiego nauczania: „Kremówka zaspokaja nasz apetyt, ale nade wszystko każe pomyśleć o św. Janie Pawle II”. Nawiązując do hasła „Bądźmy Razem”, Biskup Rzeszowski zwrócił uwagę na jednoczącą rolę osoby Papieża z Polski. W liturgii czynnie uczestniczył Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” z Hyżnego, animując śpiew. Razem z rodzinami modlili się m.in.: parlamentarzyści, przewodniczący Sejmiku, prezydent Rzeszowa oraz rzemieślnicy Podkarpacia wraz z pocztami sztandarowymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Świętowanie Dnia Matki i Dziecka, dzięki inicjatywie Rzeszowskiego Rzemiosła wraz z jego duszpasterzem ks. prał. Władysławem Jagustynem, połączone było z Papieską Kremówką, którą zorganizowano już po raz dwunasty na ul. 3 Maja w obecności licznych pocztów sztandarowych, prezydenta Miasta, Starszyzny Cechowej, gości cukierników z Wadowic, Bielska Białej i Podkarpacia. Wypiek cukierników pobłogosławił Ksiądz Biskup, po czym rozdano 12 tys. porcji. Długość stołu, na którym rozłożono kremówkę, nawiązywała do roku urodzenia papieża i wynosiła 98 metrów. Wypiek gigantycznego ciasta koordynuje – jak co roku – cukiernik Kazimierz Rak.

Następnie prowadzony przez Dziewczęcą Orkiestrę Dętą Szałamaistek i Zespół Mażoretek z WDK pod batutą Kamila Niemca radosny orszak przeszedł na Rynek. Na estradzie oficjalnego otwarcia festynu dokonali: wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sieńko oraz dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik. Caritas we współpracy z Zarządem Miasta, MOPS, Wydziałem Kultury i Sportu, Estradą Rzeszowską, Wojewódzkim Domem Kultury oraz wieloma sponsorami na czele z Jeronimo Martins Dystrybucja Polska S.A. – Sieć Sklepów BIEDRONKA, a także z Polskim Stowarzyszeniem Animatorów i Pedagogów zabaw dla dzieci KLANZA z Rzeszowa, przygotowali wiele gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Zainteresowaniem cieszyły się także pokazy rękodzieła artystycznego, papierplastyka, wiklina papierowa, masa plastyczna oraz dekoupage. Nad bezpieczeństwem czuwała Policja, Security Office, Straż Miejska, PZU i Medyk.

Reklama

Od godz. 14 do 20 licznie zgromadzone rodziny z dziećmi, przedstawiciele placówek dla osób niepełnosprawnych, zostali ubogaceni występami zespołów muzycznych, tanecznych i sportowych. Na scenie wystąpił m.in. Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej Połoniny oraz soliści i grupy artystyczne z MDK w Rzeszowie: Klub Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży, Zespół Taneczny Form Nowoczesnych Impet, Wokaliści Iwony Josse-Jakubiec, Dziecięcy Zespół Artystyczny Uśmiech, Zespół Szkolno-Przedszkolny Solon Dance z Sołonki. Na płycie Rynku dużym zainteresowaniem cieszył się występ Krystiana Herby, mistrza w trialu rowerowym.

Atrakcją dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia oraz przejażdżka motocyklami. Dwa tysiące dwieście dzieci, w tym dzieci z placówek specjalistycznych, otrzymało paczki, przekazane przez Biedronkę. Tradycyjnie firma Koral obdarowała dzieci lodami. W organizację imprezy włączyła się młodzież i opiekunowie SKC z III LO, IX Liceum, ZSG z Rzeszowa oraz Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dzień zakończył występ solistów i grupy artystycznej z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek oraz Zespołu Klang. Wszystkie zespoły: dziecięce, młodzieżowe, a także dorośli wykonawcy oraz sportowcy, społecznie zaprezentowali się na estradzie.

Na zakończenie ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej podziękował Prezydentowi Miasta, wszystkim wykonawcom, sponsorom, darczyńcom, a także zaangażowanym w organizację festynu oraz konferansjerce Justynie Polanowskiej, poprowadził modlitwę w intencji rodzin i udzielił błogosławieństwa oraz wspólnie odśpiewano Apel Jasnogórski.

2018-05-30 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zebranie generalne hiszpańskiej Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

Hiszpania

Caritas

W Escorialu niedaleko Madrytu odbyło się 71. posiedzenie generalne hiszpańskiej Caritas. Wzięło w nim udział ponad 150 osób z całego kraju. Caritas Hiszpanii planuje „wyjść na peryferie, aby bronić ofiary współczesnej kultury wykluczenia”.

Podczas obrad przeanalizowano sytuację społeczną i ekonomiczną w poszczególnych diecezjach i regionach. Kryzys dotyka wiele rodzin. „Jesteśmy świadkami desperacji licznych ludzi, którzy przychodzą do Caritas szukając pomocy – czytamy w deklaracji końcowej. – Z bólem patrzymy na rozkład sieci pomocy społecznej, a także na ograniczanie praw i zostawianie na pastwę losu tych wszystkich, którzy – jak zwraca uwagę Papież Franciszek – są ofiarami «tej kultury wykluczenia, w której stoi w centrum bóg-pieniądz»”. Choć dane makroekonomiczne wskazują na koniec kryzysu, to jednak „jego najcięższe skutki nie zniknęły z codziennego życia ludzi najbardziej poszkodowanych”. Ewentualne wyjście z kryzysu pozostawi społeczeństwo z większymi nierównościami i ograniczeniem praw społecznych. Będzie ono „zdane na taką analizę rzeczywistości, w której ludzie nadadzą się do «odzyskania» jedynie wówczas, kiedy prawa ekonomiczne na to zezwolą”.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję