Pielgrzymka łowicka
Jaskółka pielgrzymowania
Tradycją jest, że piesza grupa z diecezji łowickiej nazywana jest jaskółką pieszych pielgrzymek, ponieważ wchodzi na Jasną Górę jako pierwsza i otwiera letnie pielgrzymowanie do Częstochowy. W tym roku 8 czerwca przybyło do tronu Matki 368 pątników w przepięknych łowickich strojach, co wzbudziło aplauz innych pielgrzymów.
W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Mszy św. dla nich przewodniczył bp Józef Zawitkowski. – Łowicz przychodzi 363. raz w pielgrzymce. Zaraz po obronie Jasnej Góry – na wiosnę, gdy wszystko było zasiane – chłopi sami, bez księdza, szli, żeby podziękować Matce Bożej za to, że nas ocaliła. I tak szli nieprzerwanie – przez czas zaborów, czasy okupacji, czasy trudnego reżimu. Tam została krew, ale umocniła się wiara. Oby Matka Boża sprawiła, by Łowicz nie przestał Jej śpiewać: „Bądź pozdrowiona, Prymasów Matko, Księżna Łowicka” – powiedział w homilii bp Zawitkowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
* * *
akcja katolicka
W duchu ekspiacji
Pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość” zgromadziło się na Jasnej Górze 8 czerwca br. 3 tys. członków Akcji Katolickiej z całej Polski. Tegoroczna modlitwa odbyła się w duchu ekspiacji za akty profanacji krzyża i wizerunku Matki Bożej. Uczestnicy modlili się o łaskę umocnienia dla wiernych i kapłanów, prosili o nowe powołania zakonne i kapłańskie oraz o pokój na świecie.
Reklama
Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebrował m.in. bp Mirosław Milewski, krajowy asystent Akcji Katolickiej, biskup pomocniczy diecezji płockiej.
Abp Gądecki mówił w homilii m.in. o życiu i działalności św. Jadwigi Królowej, która jest wzorem osoby świeckiej pracującej na rzecz rozwoju królestwa Bożego na ziemi, wzorem dla członków Akcji Katolickiej.
* * *
Krótko
• 29 maja br. rozpoczęto projekt edukacyjny „Nadzieja, Zwycięstwo”, przygotowany z racji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę, realizowany przez: Towarzystwo Patriotyczne Kresy, Jasnogórski Instytut Maryjny oraz Kuratorium Oświaty Delegaturę w Częstochowie. Na projekt składają się m.in.: „Wieczory z Janem Pawłem II”, Wojewódzki Przegląd Teatralny poświęcony twórczości Karola Wojtyły/Jana Pawła II, konkurs literacki „Czerwcowe dni w 1979 r. moich bliskich z Janem Pawłem II”, konkurs plastyczny dla przedszkolaków, akcja zbierania fotografii „Co nam zostało z tamtych dni”, pokazy i spotkania z autorami filmu „Ikar – stan wyjątkowy”, uczestnikami wydarzeń z 1980 r. czy happening „39 lat temu w Ikarze”. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.nadziejazwyciestwo.pl .
• 1 czerwca br. odbyła się 7. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca, która zgromadziła członków wspólnot z całej Polski – wraz z moderatorem krajowym ks. Jackiem Gancarkiem i moderatorami diecezjalnymi – a także Kółek i Róż Różańcowych. W sumie przybyło ponad 10 tys. osób. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. – Wszystkie zjawiska związane z obecnością Maryi w życiu ludzkości wiąże jedna prośba Matki Bożej: odmawiajcie Różaniec – podkreślił w homilii ksiądz biskup i zauważył, że Różaniec jest orężem wiary.
• 1 czerwca br. pod hasłem „Matka Boża na naszej drodze trzeźwości” odbyły się 31. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików z udziałem ponad 30 tys. osób. Mityngom towarzyszył bogaty program religijno-kulturalny. Wieczornej Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Antoni Długosz. W ramach Spotkań na Jasną Górę przyjechali twórcy i uczestnicy programu telewizyjnego „Ocaleni” wraz z jego autorem Rafałem Porzezińskim.